kadayif-nasil-kavrulur-onecikan

Tazesinden Yapılanı Makbul: Kadayıf Nasıl Kavrulur?

Favorilerime
Ekle

Künefenin temel malzemesi, bol fıstıklı kadayıf tatlılarının olmazsa olmazı... Nişasta ve suyun birleşip incecik, tel tel şekilde sacların üzerinde pişirilmesiyle hazırlanıyor kadayıflar. Birbirinden nefis tatlıların baş malzemesi olarak da göz kırpıyor. Şerbeti içine tam çeken yapısıyla yemelere doyum olmuyor. Kendisi şekersiz, ancak şekerle birleşince efsanevi lezzetine bürünüyor. Kadayıfları taze taze çiğ şekilde böyle şahane tariflerde kullanmanın yanında son zamanlarda sütlü tatlı tariflerinde ya da ana yemek tariflerinde de sıkça kullanmaya başladık. Bu tür tariflerde mutlaka kadayıfları önden kavurmak gerekebiliyor. Ancak tel tel kadayıfların kavrulması, çıtır hale gelmesi biraz zorlayıcı olabiliyor. Gelin bu sorunu tek bir püf noktasıyla çözelim bugün.

Kadayıf nasıl kavrulur?

kadayif-nasil-kavrulur1

Sütlü tatlılarda ya da yemek tariflerinde kullanacağınız ve çıtır çıtır kavurmak istediğiniz tariflerde mutlaka dökme kadayıf olarak tabir edilen, günlük taze kadayıfları kullanın. Kadayıflarınız ne kadar tazeyse kavrulduklarında o kadar lezzetli olacaklardır. Ardından bu tazecik kadayıfları buzdolabı poşetlerine veya buzdolabı torbalarına pay edin. Ağızlarını hava almayacak şekilde kapatın. İnce yapılı buzdolabı poşetlerinden kullanıyorsanız çift kat da kullanabilirsiniz.

kadayif-nasil-kavrulur2

Ardından kadayıfları buzluğa atıp dondurun. Mümkünse 1 gece bekletmenizi öneririz. Ancak vaktiniz yoksa 2-3 saat yeterli olacaktır. Donan kadayıflarınızı buzluktan alın. Dağılma riskini engellemek adına temiz bir mutfak bezinin arasına buzdolabı poşetinin içinde donmuş şekilde olan kadayıfları alın. Merdane ya da sert bir cisim yardımıyla kadayıflara vurarak ezmeye başlayın. Bu şekilde kadayıflarınız çok kolay şekilde kırılacaktır.

kadayif-nasil-kavrulur3

Ardından bir tavanın içerisine tereyağını alıp eritin. Tereyağı eridikten sonra üzerine kırdığınız donmuş şekildeki kadayıfları ekleyin ve güzelce kavurun. Ardından tarifinize bağlı olarak içerisine ceviz, şeker gibi ilavelerde bulanarak kullanabilirsiniz. Kadayıfları kavurup soğuttuktan sonra ağzı sıkıca kapalı kavanozların içerisinde muhafaza edebilir, çıtır bir şekilde saklayabilirsiniz. Kadayıfları parçalamak ve kavurmak işte bu kadar kolay.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?