izgara-et-nasil-pisirilir-manset

Izgara Eti Kurutmadan Pişirmenin 3 Önemli Adımı

Favorilerime
Ekle

Bazen yemek yapmaya enerji bulamadığımız için bir parça eti ızgarada çevirir yeriz, bazen de özel sofralar için özel soslu et yemekleri hazırlarken etin yolu ızgaraya düşer.

Eğer etiniz ızgara yapmaya uygun bir et olduğu halde çiğnedikçe ağızda büyüyor, yutulamayacak kadar kuru bir hale geldiğinden çene kaslarınız zonklamaya başlıyorsa birkaç önemli noktayı atlamış olma ihtimaliniz çok yüksek.

Bir dünya para verip aldığınız eti, hakkını vererek ızgara yapmak için tavsiyelerimiz dinlemeye davet ediyoruz.

Eti pişirmeden en az 15 dakika önce buzdolabından çıkarın

Etin yüksek ısıyla buluşmadan önce oda sıcaklığına mümkün olduğunca yakın olması pişerken su kaybetmemesi açısından önemli. Ufak bir uyarı olarak; oda sıcaklığında kalması için uzun süre buzdolabı dışında bekletirseniz bakteri üretmeye başlayacağını da unutmayın.

5 saniye kuralını unutmayın

Etiniz 15 dakikadır oda sıcaklığında bekliyor, tavanızı ocağa koyun ve yüksek ateşte ısıtmaya başlayın. (Ekstra bilgi olarak; tavanın ısıyı doğru ve eşit dağıtan malzemeden yapılmış olması etin pişmesinde oldukça etkilidir. Döküm veya altı kalın, çelik tavalar tercih etmenizi öneririz.)

Tavanızın yeteri kadar ısınıp ısınmadığını anlamak için avuç içiniz tava yüzeyine dönük bir biçimde, tava yüzeyinin 4-5 parmak üzerinde ısıyı kontrol edin. Eğer yeterince ısınmışsa elinizi 5 saniyeden fazla o şekilde tutamıyor olmanız gerekiyor. Tavanın ısısı ne kadar yüksek olursa etin dış kısmı o kadar çabuk mühürlenir ve suyunu salma şansı kalmaz. Artık eti tavaya koyabilirsiniz.

Tavaya etleri balık istifi dizmeyin

muhurlenmis-et

Çok sayıda et parçasını dip dibe, boşluk kalmayacak şekilde tavaya koyarsanız, hem tavanın sıcaklığı aniden düşeceği için etler mühürlenmeyecekler hem de tava yüzeyinde ısı aktarımı dengeli olmayacağı için olması gerektiği gibi pişmeyeceklerdir. Sonuç yine suyunu salan, kupkuru etler olacaktır.
Ya büyük ızgara tavaları seçmeli ya da iki partide pişirmelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

bahtiyarbaysan24 Mart 2016 23:49
İzlemeye devam.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?