Hamburger Aşkına: İstanbul'da Gidilmesi Gereken 6 Hamburgerci

Favorilerime
Ekle

Hamburger bir tutkudur, lezzetlerin uyumudur, biraz daha abartırsak sanattır. Gerçekten lezzetli bir hamburger yediğinizde, eğer de yanında başarılı bir patates varsa yaşadığınız hazzı düşünün. Bu yazıda sizlere bizim için İstanbul’un en iyi burgercilerinden birkaçını paylaşacağız. Türkiye’nin burger konusunda çok geliştiğini de belirtmeden edemeyeceğiz. Bir burgeri değerlendirirken üç noktaya bakıyoruz. Ekmek, köftenin lezzeti ve sululuğu, ek malzemelerin uyumu. Bu üçünden de lezzet ve uyumu yakaladıysanız başarılı bir burger yiyorsunuzdur.

Zapata Burger

Köftesiyle, karamelize soğanıyla ve peyniriyle İstanbul’un en iyi burgerlerinden olan Zapata Burger senelerdir köfte harcına minik de olsa kattığı pastırma ile hamburgerin lezzetine lezzet katıyor.

İki kişiyseniz tek porsiyon patates söylemenizi öneririz biraz büyük geliyor. Mekan ‘kaşık’ patates kullanıyor, bizim tercihimiz ince olurdu fakat bu da çok lezzetliydi. Zapata’da patatesin yanına kendi hazırladıkları ev yapımı soslar servis ediliyor. Pancar, mayonez ve hardal olarak düşünebileceğimiz bu üç ayrı sos da başarılı.

Adres: Caferağa, Sakız Sk. No: 1 D:C, 34710 Kadıköy/Istanbul

Zula

Bizim için vazgeçilmez burgercilerden biri olan Zula da lezzet ve orijinallik bakımından üst sıralarda yer alıyor. Mekanda taco ve sosisli de mevcut. Burgerden bahsetmemiz gerekirse, ekmek – köfte ve iç malzemeler olarak tam bir ahenk söz konusu. Bizim için sosu biraz fazla olsa da lezzeti muhteşem. Ve o patates kızartması, tek kelimeyle harikaydı, incecik ve çıtır çıtır.

Adres: İnönü, Harbiye Çayırı Sk. 101a, 34373 Şişli/Istanbul

Coni&Co

Kızarmış tavuk ve tavuk burger seviyorsanız, bizim gözümüzde İstanbul’un en iyisi olan bu mekanı ziyaret etmelisiniz. Ekmekleriyle başlayalım, mısır unu karışımıyla yapılan ekmek sarımtrak bir renkte, çok lezzetli ve yumuşacık. Kızarmış tavukla çok uyumlu bir tercih olduğunu düşünüyoruz.

Ana kahraman kızarmış tavuktan bahsetmek gerekirse, dışı çıtır çıtır, içi sulu ve kocaman. Her ısırıkta lezzeti size biraz daha cezbedecek. Bu mekanın da patates kızartmalarını çok başarılı buluyoruz. Yanında farklı farklı sos çeşitleri var ve tuzlu ile tatlı içecek tüketmeyi seviyorsanız milkshakeler de çok lezzetli.

Adres: Ferit Tek Sok. 23c, 34710 Caferağa Mah/Kadıköy/İstanbul

Primitif

Bir fast-food cenneti olarak yorumlayabileceğimiz bu mekan sizlere çok çeşitli lezzetler sunuyor. Sosislisinden kokoreçine kadar farklı sokak lezzetlerini de barındıran işletmenin burgerlerini de çok başarılı bulduk.

Cheeseburger'in köftesi, ekmeği ve diğer malzemeleri çok lezzetliydi. Tavuk burger de sululuğu ile bizleri kendine hayran bıraktı. Kalabalık gidilirse farklı tatlar denemenizi tavsiye ederiz. Patates kızartmaları da curly fries da çok lezizdi.

Adres: Caferağa, Dr. Esat Işık Cd. no: 98, 34710 Kadıköy/Istanbul

House of B

Hafta sonu önünde kuyruklar oluşan bu mekanı bir de biz deneyelim dedik. Önünde kuyruklar oluşturacak düzeyde bir burger olduğunu düşünmesek de, lezzetli bulduk.

Sosislileri de olan mekanın öne çıkan yönü ‘American Diner’ havasında iç tasarımı ve Türkiye’de ilk kez House of B’de yapıldığı iddia edilen tatlı patates kızartmaları. Cheeseburger lezzetliydi ama bizim aklımız tatlı patates kızartmasında kaldı.

Adres: Sinanpaşa, Şair Nedim Cd. No:14, 34353 Beşiktaş/İstanbul

Baltazar Karaköy

Son zamanlarda yediğimiz en iyi burgerlerden biri olduğunu söylesek abartmamış oluruz. Köftesinde mangalın tadını alabiliyorsunuz. Patatesler tercihimizin aksine kalın olsa da çok lezzetli. İç malzemelerle uyumlu bulsak da biz maalesef ekmeğinden çok memnun olmadık. Genel olarak leziz bir hamburgerdi.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa, Kılıç Ali Paşa Mescidi Sk. No 12/A, Beyoğlu/İstanbulDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?