İstanbul'da Bir Kez Gidince Müdavimi Olacağınız 8 Nefis Gözlemeci

Favorilerime
Ekle

Börek, çiğ börek derken sonunda geldik bir çeşit geleneksel Anadolu böreği olan gözlemeye. Zaten patateslisinden kıymalısına, kaşarlısından ıspanaklısına kadar her bir çeşidiyle kendi hayran kitlesini yaratan bu lezzeti konu edinmeyecektik de ne yapacaktık.

Bu sebeple bu hafta radarımızda; sac üzerinde odun ateşi ile pişirilen, incecik yufkalı, bol malzemeli, azıcık yanık birazcık da çıtır gözlemeler var. Tahinli, bal kabaklı gibi fark yaratan çeşitler de yok değil.

İster ayak üstü atıştıracağınız, isterseniz de bu lezzeti bir çay ya da buz gibi ayran ile taçlandıracağınız cillop mekanlar şöyle...

pavlova-kesfet-banner

Huzur bulursun: Mola Gözleme Evi

foursquare

Her sokak, her köşe başında bir gözlemeciye denk geleceğiniz Şile’deyiz ve tabii ki Şile’nin en leziz gözlemecisi Mola Gözleme Evi’ndeyiz.

Gözünüzün önünde açılan incecik hamur ve leziz malzemelerle hazırlanan gözlemeler tek kelimeyle nefis. Ispanaklı, peynirli gibi her çeşidini bulabileceğiniz gözlemelerden özellikle kıymalı kaşarlı, kaşarlı patatesli yok satanlardan. Yanına alacağınız açık ayran ya da bir çayla bu keyfi iki katına çıkarmak serbest.

Olur da azıcık huzur bulmak adına hafta sonu kaçış planları yapıyorsanız; sizi köyünüze götürecek bu pek salaş ve sıcacık mekanı radarınıza alın.

Mola Gözleme Evi adres: Üvezli Köyü, Şile Yolu Gözlemeciler Sitesi No:4, Şile, İstanbul

El açması bükme gözlemesini yemeden dönmeyin: Yiğit Sofram

facebook

Rotamızda bu kez İstanbul’un göbeği, kalbi Beyoğlu var. Semtteki serpme kahvaltının iddialı adreslerinden olan Yiğit Sofram ise hedefimizde. Amma velakin biz kendisinin övüle övüle bitirilemeyen serpme kahvaltısından değil el açması bükme gözlemelerinden bahsedeceğiniz.

Efsane ve tatlı şeklinde ikiye ayrılan gözlemeler, şimdiye kadar yediklerinizi unutturacak cinsten. Kavurmalı, pastırmalı, kıymalı, ıspanaklı, patatesli gibi her çeşidini bulabileceğiniz gözlemeleri isteğinize göre ekstra malzemelerle şekillendirebilirsiniz. Tahinli cevizli ve çikolatalı gözlemeleri de ağzınızı tatlandıracak seçeneklerden.

Ayak üstü karın doyurmak için cep yakmayan bu mekan önerimizdir.

Yiğit Sofram adres: Kuloğlu Mh., No B, Turnacıbaşı Cd. No:44, 34433 Beyoğlu, İstanbul

Sofradan kalkmak istemeyeceksiniz: Privato Cafe

istanbul-tourist-information

Yöresel ve mevsimine göre değişen kahvaltı çeşitleri, vintage dekorasyonu, sıcacık atmosferi, doyma garantili porsiyonlarıyla bizi tam on ikiden vuran mekan Privato Cafe, Galata’nın en popüler kahvaltı adreslerinden.

Gözlemesi sebebiyle bir kez daha mercek altına aldığımız bu mekana puanımız tam. Özellikle üstüne süreceğiniz acuka ile bizi kendine tav etmiş bu lezzet çıtır çıtır.

Bu uzun soluklu köy kahvaltısı için rotanızı Privato’ya doğru çevirin ve sıcacık servis edilen gözlemelerini bir çay eşliğinde mideye indirin.

Privato Cafe adres: Şahkulu, Galata Galip Cad., Tımarcı Sok. 3/B, Beyoğlu, İstanbul

Bu kadar çeşidi başka yerde bulamazsınız: Çınaraltı Mantı & Gözleme

foursquare

Gidenin bir daha gittiği, öve öve bitiremediği bu gözlemeler için yakın zamanda Ağva yolunu tutmanız şart.

Daha önce hiçbir yerde görmediğimiz, görünce de nutkumuzun tutulduğu bir gözleme menüsü ve bu menüde toplam 50’ye yakın gözleme çeşidi var. Yanlış duymadınız sayın seyirciler! Patlıcanlı, ıspanaklı, pastırmalı, kavurmalı, sucuklu, mantarlı, kaşarlı, patatesli el açması gözlemelerden sadece birkaçı. Bal kabaklı ve cevizli gözleme ise bizi mest eden diğer bir fark yaratan lezzet. Gitmişken denememek olmaz! Hatta bir de çiğ börek patlatırsanız tadından yenmez.

Tüm bu lezzetlerin ötesinde mekanın orta yerinde yer alan, üstünde güğümle su kaynayan sobası size en sıcak nostaljiyi yaşatacak cinsten.

Çınaraltı Mantı & Gözleme adres: Ağva Merkez Mahallesi, Plaj Caddesi, Cansever Sokak, No 6/A, Şile, İstanbul

Sıra beklemeye değer: Çeşme Bazlama Kahvaltı

instagram

Bu kez de rotamızı Nişantaşı'na doğru çeviriyor ve önünden sıranın eksik olmadığı, menüsüyle hafta sonu kahvaltılarının uğrak mekanı olmayı fazlasıyla hak eden mekanlardan birinde soluğu alıyoruz.

Mis gibi anne elinden çıkan, henüz sıcacıkken silip süpüreceğiniz gözlemelerinin yanı sıra ev yapımı çeşit çeşit reçelleri, bazlaması, pişisi ve daha birçok lezzetiyle bu mekan sizi güne lezzetle, mutlulukla başlatmaya kararlı.

Gidiniz, sevdiklerinizi götürünüz.

Çeşme Bazlama Kahvaltı adres: Teşvikiye Neighborhood, Ahmet Fetgari Sokak, No 40 / A, Şişli, Istanbul

Toplanın, Şile'ye gidiyoruz: Şevval Nur Gözleme ve Kahvaltı Evi

Patatesli Kolay Gözleme Tarifi

Bir hafta sonu kaçamağı olarak Şile'ye gitmeyi planlıyorsanız ya da canınız hem şöyle biraz doğaya karışmak hem de enfes gözlemeler yemek istiyorsanız rotanızdaki adreslerden en az bir tanesi artık belli.

Mis gibi kokusuna kapılarak gözlemelere ulaşabileceğiniz bu mekana bir kez gidince, sadece gözleme yemek de olmaz tabii. O kadar yolu gittikten sonra şöyle enfes bir kahvaltı yapmayı da düşünebilirsiniz.

Doğayla iç içe bu mekanı çok seveceksiniz.

Şevval Nur Gözleme ve Kahvaltı Evi adres: Şile Oto Yolu, Avcı Koru Mevkii, Doğa Park Karşısı, No 3, Şile, İstanbul

Ayran dile gelir, çay heyecanlanır: Türkmen Cafe

foursquare

Birçok çalışanın öğle molalarında akın ettiği bu mekan adeta plazaların ortasında kalmış bir cennet.

Menüsünde kahvaltıdan yaprak sarmaya, köfteden şinitzele kadar karın doyurabileceğiniz lezzetler olsa da göz önünde açılan mantı ve gözlemeler mekanın mutfağından çıkan iki lezzet ötesi güzellik. Özellikle ıspanaklı/peynirli, kavurmalı kaşarlı, çeçil peynirli gibi gözde gözlemeleri favorilerden. Yanına bir de ayran ya da sıcacık bir çay söylediniz mi o kısacık öğle molası tadından yenmez.

Olur da yiyemediğiniz mantıda kalırsa gözünüz, kilo ile alıp evinize götürebilirsiniz.

Türkmen Cafe adres: Emniyetevler Mahallesi, Lala Paşa Sokak, No 3/A, Kağıthane, İstanbul

https://cdn.yemek.com/wp-content/uploads/2014/08/elmali-seker-yemesi-zor-yiyecekler.gif | http://giphy.com/gifs/7lZVZuSqtxmM0 | giphy

Instagram - otantikanadolu

https://cdn.yemek.com/wp-content/uploads/2014/08/elmali-seker-yemesi-zor-yiyecekler.gif | http://giphy.com/gifs/7lZVZuSqtxmM0 | giphyDoyamayanlar için bir önerimiz daha var!

Yorumlar

1

amertyilmaz15 Ocak 2018 2:20
ataşehir madalyalı restorantta yediğim gözlemeyi başka hiçbiryerde yemedim diyebilirim.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?