Editor
MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

İstanbul'da Bir Kez Gidince Müdavimi Olacağınız 8 Nefis Gözlemeci

yemek.com

Börek, çiğ börek derken sonunda geldik bir çeşit geleneksel Anadolu böreği olan gözlemeye. Zaten patateslisinden kıymalısına, kaşarlısından ıspanaklısına kadar her bir çeşidiyle kendi hayran kitlesini yaratan bu lezzeti konu edinmeyecektik de ne yapacaktık.

Bu sebeple bu hafta radarımızda; sac üzerinde odun ateşi ile pişirilen, incecik yufkalı, bol malzemeli, azıcık yanık birazcık da çıtır gözlemeler var. Tahinli, bal kabaklı gibi fark yaratan çeşitler de yok değil.

İster ayak üstü atıştıracağınız, isterseniz de bu lezzeti bir çay ya da buz gibi ayran ile taçlandıracağınız cillop mekanlar şöyle...

Huzur bulursun: Mola Gözleme Evi

foursquare

Her sokak, her köşe başında bir gözlemeciye denk geleceğiniz Şile’deyiz ve tabii ki Şile’nin en leziz gözlemecisi Mola Gözleme Evi’ndeyiz.

Gözünüzün önünde açılan incecik hamur ve leziz malzemelerle hazırlanan gözlemeler tek kelimeyle nefis. Ispanaklı, peynirli gibi her çeşidini bulabileceğiniz gözlemelerden özellikle kıymalı kaşarlı, kaşarlı patatesli yok satanlardan. Yanına alacağınız açık ayran ya da bir çayla bu keyfi iki katına çıkarmak serbest.

Olur da azıcık huzur bulmak adına hafta sonu kaçış planları yapıyorsanız; sizi köyünüze götürecek bu pek salaş ve sıcacık mekanı radarınıza alın.

Mola Gözleme Evi adres: Üvezli Köyü, Şile Yolu Gözlemeciler Sitesi No:4, Şile, İstanbul

El açması bükme gözlemesini yemeden dönmeyin: Yiğit Sofram

facebook

Rotamızda bu kez İstanbul’un göbeği, kalbi Beyoğlu var. Semtteki serpme kahvaltının iddialı adreslerinden olan Yiğit Sofram ise hedefimizde. Amma velakin biz kendisinin övüle övüle bitirilemeyen serpme kahvaltısından değil el açması bükme gözlemelerinden bahsedeceğiniz.

Efsane ve tatlı şeklinde ikiye ayrılan gözlemeler, şimdiye kadar yediklerinizi unutturacak cinsten. Kavurmalı, pastırmalı, kıymalı, ıspanaklı, patatesli gibi her çeşidini bulabileceğiniz gözlemeleri isteğinize göre ekstra malzemelerle şekillendirebilirsiniz. Tahinli cevizli ve çikolatalı gözlemeleri de ağzınızı tatlandıracak seçeneklerden.

Ayak üstü karın doyurmak için cep yakmayan bu mekan önerimizdir.

Yiğit Sofram adres: Kuloğlu Mh., No B, Turnacıbaşı Cd. No:44, 34433 Beyoğlu, İstanbul

Sofradan kalkmak istemeyeceksiniz: Privato Cafe

istanbul-tourist-information

Yöresel ve mevsimine göre değişen kahvaltı çeşitleri, vintage dekorasyonu, sıcacık atmosferi, doyma garantili porsiyonlarıyla bizi tam on ikiden vuran mekan Privato Cafe, Galata’nın en popüler kahvaltı adreslerinden.

Gözlemesi sebebiyle bir kez daha mercek altına aldığımız bu mekana puanımız tam. Özellikle üstüne süreceğiniz acuka ile bizi kendine tav etmiş bu lezzet çıtır çıtır.

Bu uzun soluklu köy kahvaltısı için rotanızı Privato’ya doğru çevirin ve sıcacık servis edilen gözlemelerini bir çay eşliğinde mideye indirin.

Privato Cafe adres: Şahkulu, Galata Galip Cad., Tımarcı Sok. 3/B, Beyoğlu, İstanbul

Bu kadar çeşidi başka yerde bulamazsınız: Çınaraltı Mantı & Gözleme

foursquare

Gidenin bir daha gittiği, öve öve bitiremediği bu gözlemeler için yakın zamanda Ağva yolunu tutmanız şart.

Daha önce hiçbir yerde görmediğimiz, görünce de nutkumuzun tutulduğu bir gözleme menüsü ve bu menüde toplam 50’ye yakın gözleme çeşidi var. Yanlış duymadınız sayın seyirciler! Patlıcanlı, ıspanaklı, pastırmalı, kavurmalı, sucuklu, mantarlı, kaşarlı, patatesli el açması gözlemelerden sadece birkaçı. Bal kabaklı ve cevizli gözleme ise bizi mest eden diğer bir fark yaratan lezzet. Gitmişken denememek olmaz! Hatta bir de çiğ börek patlatırsanız tadından yenmez.

Tüm bu lezzetlerin ötesinde mekanın orta yerinde yer alan, üstünde güğümle su kaynayan sobası size en sıcak nostaljiyi yaşatacak cinsten.

Çınaraltı Mantı & Gözleme adres: Ağva Merkez Mahallesi, Plaj Caddesi, Cansever Sokak, No 6/A, Şile, İstanbul

Kalkın, Beşiktaş'a gidiyoruz: Gözlemece

foursquare

Beşiktaş’taki birçok kahvaltı mekanına bir gözlemesiyle alternatif olacak bu mekana tav olduğumuz doğrudur. Hem gözlemelerinin lezzeti hem de çeşitlerinin önünde saygıyla eğiliyoruz.

Tek malzemeli, iki malzemeli, karışık olmak üzere üçe ayırdıkları gözlemelerden favorimiz “special gözleme”. Çünkü içinde yok yok! Domatesten kaşara, maydanozdan yeşil bibere, yeşil soğandan kıymaya kadar birçok olağanüstü malzeme bu gözlemede bir araya geliyor. Size bu kadarı fazlaysa yumurtalı, ıspanaklı, mantarlı, sucuklu, patatesli gibi tek malzemeli gözlemelerden şaşmayın deriz. Menüde tatlı krizlerinizi yatıştıracak iki özel gözleme daha var: nutellalı ve cevizli ballı, tarçınlı gözleme.

Sözün kısası, Beşiktaş’ın şüphesiz en iyi gözlemelerini yemek, bu lezzeti keşfetmek için yolunuzu Gözlemece’ye düşürün.

Gözlemece adres: Sinanpaşa Mahallesi, Ihlamurdere Caddesi, Şehit Dursun Bakan Sokak, No 29/A, İstanbul

Sipariş vermek için: Gözlemece

Müdavimi çok: Hala Mantı

yelp

Beyoğlu’nda etkinlik öncesi/sonrası mideye hızlıca bir şeyler indirme mekanıdır Hala. Mantı ve gözlemeler de mekanın başrolündeki iki lezzet.

Kayseri mantısının pek çok müdavimi olsa da biz patatesli, peynirli, ıspanaklı, kıymalı, kaşar peynirli, karışık ve katmer gibi toplam 7 çeşit gözlemelerinin hastasıyız ki yanına bir de büyük ayran açtık mı bizden güzeli yok.

Vitrindeki teyzelerin oracıkta açıp hazırladığı gözlemeler, tahmin edersiniz birçok turistin de ilgisini çekiyor. Mekan bu sebeple her daim kalabalık. Özellikle bu kalabalıktan kaçmak adına öğle molalarında ofisinize, evinize sipariş vermek bizce en mantıklısı.

Hala Mantı adres: Büyükparmakkapı, Çukurlu çeşme Sok. No 14/A Beyoğlu, İstanbul

Sipariş vermek için: Hala Mantı

Ayran dile gelir, çay heyecanlanır: Türkmen Cafe

foursquare

Birçok çalışanın öğle molalarında akın ettiği bu mekan adeta plazaların ortasında kalmış bir cennet.

Menüsünde kahvaltıdan yaprak sarmaya, köfteden şinitzele kadar karın doyurabileceğiniz lezzetler olsa da göz önünde açılan mantı ve gözlemeler mekanın mutfağından çıkan iki lezzet ötesi güzellik. Özellikle ıspanaklı/peynirli, kavurmalı kaşarlı, çeçil peynirli gibi gözde gözlemeleri favorilerden. Yanına bir de ayran ya da sıcacık bir çay söylediniz mi o kısacık öğle molası tadından yenmez.

Olur da yiyemediğiniz mantıda kalırsa gözünüz, kilo ile alıp evinize götürebilirsiniz.

Türkmen Cafe adres: Emniyetevler Mahallesi, Lala Paşa Sokak, No 3/A, Kağıthane, İstanbul

1988'den beri: Otantik Anadolu Yemekleri

Instagram - otantikanadolu

1988 yılından bu yana Anadolu yemekleriyle mideleri şenlendiren Otantik Anadolu Yemekleri, gözlemenin bir diğer ünlü adresi.

Büyük porsiyonu, bol malzemesiyle doymamanız mümkün değil. Peynirli, kaşarlı, ıspanaklı, kıymalı, patatesli gibi gözlemeler oracıkta açılıyor ve hazırlanıyor.

Buraya kadar gitmişken gözleme öncesi mekanın diğer bir gözdesi otantik yuvarlama çorbasından da içmeli.

Kadıköy’de iki şubesi bulunan mekanı, Beyoğlu ve Mecidiyeköy’de de bulabilirsiniz.

Otantik Anadolu Yemekleri adres: Caferağa, Muvakkıthane Cd. 24/A, Kadıköy

Sipariş vermek için: Otantik Anadolu Yemekleri Mecidiyeköy

Editör

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?