TARİF / YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

İçine Dünyayı Sığdırabileceğiniz İstanbul'daki 6 Waffle Mekanı

yemek.com
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!

Sıkça Yenen Konular

Bu mevsimde olacak şey değil tatlı krizine girmek! Girmeyeyim, biraz daha sıkayım dişimi diyorum ama olmuyor! Mideye söz geçmiyor. Vurgunuyum tatlının! Özellikle de içinde meyveden ve çikolatadan geçilmeyen waffle'ın. Bu sebeple izninizle mevsim yaz, plajlar beni bekliyor olsa da kendimi bu listeyi yapmaktan alıkoyamayacağım. Birilerinin günahına girersem de şimdiden affola!

Belçika merkezli bu tatlıyı yemeyelim de yanında mı yatalım? Asla!

Şimdi hazırsanız çikolataya doyamayacağınız, haftalık meyve kotanızı dakikalar içinde dolduracağınız, soslarını ağzınıza gözünüze bulaştıracağınız o wafflecılar!

Türkiye'de ilk: Ab'bas Waffle

Çok çeşitliliğinden midir, meyvelerin tazeliğinden midir, pofuduk hamurundan mıdır bilinmez ama waffle denilince akla ilk Ab’bas gelir. Her ne kadar 30’a yakın malzemesiyle kararsız arkadaşları canından bezdirse de daha waffle'ın waffle olmadığı zamanlarda (1983) Ab’bas vardı.

İstanbul’un hemen hemen her yerinde var: Kemerburgaz, Bakırköy, Beşiktaş, Bağdat Caddesi ve merkezi olan Bebek. Kendisini ilk orada tanıdım zati. Mekan çok minik olduğundan buradaki racon waffle'ını alıp çekip gitmek. Sahil kenarındaki banklar ise tercihimiz.

Ab'bas Waffle adres: Cevdetpaşa Cad. No: 46/C Bebek, İstanbul

Dondurması da güzel: Charly Temmel

Kendisi aslında halis mulis dondurmacıdır ama bir waffle yapıyorlar ki Ortaköy’deki wafflecıları solda sıfır bırakır. Asmalımescit’teki retro tabelasından hatırlayacaksınız onu. 10 metre öteden renkleriyle “Ben buradayım!” diyor.

“The best ice cream in the world” mottosu ile yola çıkmışlar ama waffle'da da bildiğiniz yardırıyorlar.

Meyveli, dondurmalı ve meyveli, hemen hemen hiçbir yerde karşınıza çıkmayacak yaban mersinli, son olarak da Nutella mousse buradaki waffle çeşitlerinden. Favorim yaban mersinli, öyle şekere boğmuyor sizi.

Charly Temmel adres: Asmalımescit Mah İstiklal Cad. No: 152/B Beyoğlu, İstanbul

Gönüllerin birincisi: Kemal Usta Waffles

Kadıköy’de bir Kemal Usta bir de Ali Usta var zaten kalori fazlalarımızın sebebi. Bizi yatakta da olsak kolumuzdan tutup kaldırtacak bir güç her ikisi de. Ali Usta’yı defalarca anlatmayayım, geçenlerde yazdığım İstanbul'daki dondurmacılar yazımın assolistiydi zaten. Şimdi sıra bu işe 1999 yılında baş koymuş Kemalciğim’de.

Çeşit çok, hangisinden başlasak? Tabii ki en eğlenceli olanlarından: Portakal Burda Kal, Kontrolsüz Enerji, Uykusuz Geceler, Limon Mayhoşum, Duvarda Yürüten, Yoldan Çıkaran, Git Geliyorum sizi meraklandıracak ve tatlıya boğacak alternatiflerden.

Burası diğer wafflecıların aksine minik değil. Oturup yüzünüze gözünüze bulaştırmadan yiyebileceğiniz masa ve sandalyeleri var. Diğerlerine fark attığı başka bir nokta daha var: Tuzlu Waffle! Evet, yanlış duymadınız. Ispanak, yumurta, ton balığı, peynir, dana jambonlu waffle. Deneyiniz, farkı görünüz.

Waffle yanında frozen çeşitleri, nar suyu, portakala suyu ve limonata da mevcut. Bilginize.

Kemal Usta Waffles adres: Kadıköy Merkez Mahallesi, Moda Caddesi, No 180/B, Kadıköy, İstanbul

İtalyan mutfağına ek olarak: Waffle House

Waffle ile çıktı yola. Başlayış o başlayış. Ne yaptı ne ettiyse Meksika ve İtalyan mutfaklarına da kaymadan edemedi. Sonunda da Yeşilköy’ün en uğrak mekanı haline geldi.

Buraya gitmek için illa waffle bağımlısı olmanız gerekmiyor. Atıştırmalık tabakları, makarnaları ve fajitasıyla boğazına pek bir düşkün arkadaşlarımızı sevindireceğine eminim.

Konumuz waffle, dönelim hemen; dağ meyveleri, beyaz çikolata, sos ve dondurma ile servis edilen Waffle House Cup önerimizdir. Onun dışında diğer waffle dükkanlarındaki gibi seçip beğenip alabilirsiniz.

Waffle House adres: Yeşilköy Mah İstasyon Cad. No: 45/3 Bakırköy, İstanbul

Pek iddialılar: Waffle Port

Listenin en iddialı wafflecılarındandır ona göre! Küçük olduğuna bakmayın, o dükkanda harikalar yaratıyorlar.

Damla çikolata, tutti frutti, portakal, bonibon, Nutella, ceviz, hindistan cevizi, frambuaz ve daha sayamadığımız birçok seçenekle waffle'ınızı yaratabilirsiniz

Wafflelar isteğinize göre sandviç ya da tabakta geliyor. Yanında isterseniz frozenları da var ama şekerler içinde boğulmanın da bir anlamı yok, Türk kahvesi bu işi çözer! Tabii bu havalarda boş masalarında yer bulup keyif çatabilirseniz.

Eğer tatlı canavarıysanız ikinciyi sipariş etmemek için git-geller yaşayacağınıza eminim.

Waffle Port adres: Yeniköy Mah Köybaşı Cad. No: 166/B Sarıyer, İstanbul

Bir durup deneyin: Wafflestop

"Farkımız hamurumuz” gibi atarlı sloganıyla dikkat çekmez mi hemen çeker. Sonradan anlıyoruz ki bu iddiaları yağ ve şeker kullanmamalarından geliyormuş. Bu sebeple gönüller bir gıdım daha rahat.

Sınırsız çikolata, taptaze meyveler ile kendi waffle'ınızı kendiniz yapıyorsunuz, ister elde ister tabakta yiyorsunuz. Yanına bir de dondurma eklemek isterseniz, o da var!

Bırakın İstanbul’daki birçok şubesini Ankara ve Kocaeli’nde de var. Bizce tatlı bir mola vermek için ideal bir mekan, gidiniz.

İletişim: Wafflestop

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?