bursada-ne-yenir-pozitif

Bursalı Anlatıyor: Bursa'da Neler Yenir?

Favorilerime
Ekle

Bursa'nın en tarihi yerlerinde, hepsi birbirine yürüme mesafesinde bir lezzet rehberi. Bu lezzet rehberi sizi Bursa seyahatinizde hiç yormamaya söz veriyor.

Önce kahvaltıyla başlayalım. Bursa'nın TAHANLI PİDESİ çok meşhurdur. Tahinli değil, tahanlı denir. Yumuşacık yuvarlak bir hamur düşünün, içerisi bol bol tahinli! Ve odun ateşinde pişiyor.

Bursa Cumhuriyet Caddesi'nin alt tarafında yer alan tarihi taş fırınlarının olduğu bölgeden bahsediyoruz. Bu bölgede odun ateşinde Bursa'nın yöresel fırın ürünlerini satan fırınlar bulunur. Çıtır çıtır simiti, tahanlısı ve yine Bursa'ya özgü cevizli lokumu en iyi burada yiyebilirsiniz.

En meşhuru ABDAL SİMİT FIRINIdır. Ancak yan taraflarında yer alan diğer tarihi kara fırınlar da şahanedir.
Bakmayın kahvaltı dediğimize, günün her öğünü burası çok kalabalık olur.

Fırınlardan ürünlerinizi alırsınız, avlunun etrafında birçok çay evi vardır. Birine oturur, çayınızı söyler ve bu eşsiz lezzetin keyfine varırsınız.

Yalnız uyaralım, her fırında çok uzun sıralar olur! Sakın görünce garipsemeyin. Buranın kuralı budur

Bu arada, tahanlıya simit banmayı unutmayın sakın

tahanli-1

tahanli-2

Şimdi biraz yukarı, çarşı içine yürüyelim. 10 dakikanızı alır.

Açık çarşı içinde GEYE DONDURMACISI. Her Bursalı bilir, kendimizi bildiğimizden beri geye dondurmacısı orada, aynı dükkandadır.

Oradan tadını asla unutamayacağınız bir kazandibi, üzerine de dondurma söyleyin. Hemen yiyip, mekandan kalkın. Çünkü sıra vardır Her yiyen hızlıca yer, kalkar, kuraldır bu.

Sonra 'o nasıl kazandibi ya?!' diye tüm arkadaşlarınıza anlatmanız garantili.

kazandibi-bursa

Hazır çarşıya gelmişken, alt tarafa yine bir 10 dakika yürüyüp TUZ PAZARIna inin. Orada en taze meyve ve sebzeleri ve en samimi esnafları bulabilirsiniz.

Pazardan CUMHURİYET CADDESİne doğru inerken en altta sağ tarafta TURŞUCUyu görecekseniz. Buradan dilediğiniz turşuyu satın alın ancak TURŞU SUYU içmeden ayrılmayın

tursucu-bursa

tursucu-2

Şimdi Cumhuriyet Caddesi üzerinden biraz Kayhan'a doğru yürüyelim. E yine bir 10 dakika kadar yürürüz

Kayhan Otoparkı'nın orada ACI DAYI cantık dükkanını göreceksiniz. Şimdi isterseniz burada karnınızı doyurun ama bence denemek için en az bir tane CANTIK yiyin! Çünkü CANTIK Bursa dışında bir yerde bulunmayan bir ürün.

Bu yumuşacık hamur ve nefis kıyma birleşimi! Yalnız dikkat edin, dükkanın biberi çook acı. Galiba adı bu yüzden ACI DAYI, bilemiyorum

cantik-aci-dayi

Artık sona geldik! Herkes İSKENDER önerir ama esas harika bir lezzet daha vardır Bursa'da. PİDELİ KÖFTE!

Cantık dükkanından çıkınca hemen yukarıdaki sokak meşhur KAYHAN ÇARŞISI. Burada sağınız solunuz heryeriniz pideli köfte dükkanlarıyla dolu. Herkes sizi dükkanına davet eder

En iyilerinden bir tanesi YEŞİL PİDELİ KÖFTE sizi tercihinize pişman etmez
Lütfen yanında yöresel ŞIRA da içiniz.

bursada-ne-yenir-pozitif

Bursa.. Bu gastronomik lezzetlerin bulunduğu her yer Bursa'ya her gelen turistin uğradığı ULU CAMİİ, KOZAHAN gibi tarihi bölgelere yürüme mesafesi kadar yakın.

Eğer bir gün Bursa'ya yolunuz düşerse, lütfen bu lezzetleri tadın.

Ha unutmadan, gitmeden KOZAHAN'da bol köpüklü bir Türk kahvesi içmeyi de unutmayın.

kozahan-kahve


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?