Kuvertür Çikolata

Favorilerime
Ekle

Çikolata yapımında ham madde olarak kullanılan kuvertür çikolata, kakao çekirdeklerinin işlenmesi ile elde edilen saf çikolatadır. Yüksek oranda kakaoya sahiptir ve içerisinde katkı maddesi yoktur. Halk arasında “külçe çikolata” ya da “kalıp çikolata” gibi isimler ile tanınır. Kuvertür çikolata, yüksek oranda kakao içerdiği için sağlıklı bir çikolatadır.

Kuvertür çikolata nerede satılır?

Çikolata yapımında ve pastacılık sektöründe kullanılan kuvertür çikolata, külçe bloklar halinde ve küçük pul paketler içinde satılır. Her iki şekilde de 500 gramlık ya da 250 gramlık paketler halinde pasta malzemeleri satan dükkanlarda bulunan kuvertür çikolata, büyük marketlerden de temin edilebilir. Kuvertür çikolatayı online satış yapan internet sitelerinden de temin etmek de mümkündür.

Kuvertür çikolata nasıl saklanmalıdır?

Kuvertür çikolata saklanacağı zaman kuru ve ışık almayan bir ortamda muhafaza edilmelidir. Özellikle 16 derecenin altında saklanması gerekir ve kuvertür çikolata yüksek sıcaklıkta yağını saldığı için kolayca bozulur. Çikolatanın bozulmasını engellemek için serin bir ortamda saklanması ve sıcak yaz günlerinde buzdolabında kaldırılması gerekir. Buzdolabında saklanılan kuvertür çikolata kullanılmadan önce mutlaka oda sıcaklığında bekletilmelidir.

Kuvertür çikolata alırken nelere dikkat edilmelidir?

Kuvertür çikolata alırken çikolatanın içerdiği kakao, kakao yağı ve kakao şurubu oranına dikkat etmek gerekir. Kuvertür çikolatanın içindeki kakao oranı ne kadar yüksek ise çikolata o kadar kalitelidir. Kuvertür çikolata içinde %32 ila %39 arasında kakao yağı bulunmalıdır ve iyi bir kuvertür çikolatada kakao yağı ve kakao şurubu %54’ü geçmez. Dışı mat ve üst kısmı beyaz olan kuvertür çikolatalar alınmamalı ve çikolata seçerken çikolatanın içinde kabarcık olmamasına dikkat edilmelidir.

Kuvertür çikolata nasıl kullanılır? Püf noktaları nelerdir?

Çikolata ve çikolatalı şekerleme yapımında ana malzeme olan kuvertür çikolata; pasta, kek ve çikolatalı tatlıların içine katılır. Külçe halinde alınan kuvertür çikolata el rendesi ile rendelenerek veya tırtıklı bir bıçakla kıyılarak pasta ve kekleri süslemede kullanılır. Eritilerek pasta üzerine sürülen kuvertür çikolata, sos yapılarak ıslak keklerin ve çikolatalı tatlıların üzerine dökülür. Kuvertür çikolata eritilerek kullanılacak ise pul haline olanlar tercih edilmelidir. Çünkü külçe kuvertür çikolataya oranla pul kuvertür çikolata daha kolay erir.

Görselin kaynağı: http://festiva.com.tr


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

6

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?