islak-kek-sosu-one-cikan

Bu Sırları Herkes Bilmeli: Islak Kek Sosu Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Pastane vitrinlerini süsleyen, kocaman tepsilerinin içerisinde bize şahane kıvamıyla göz kırpan ıslak kekler... Sadece orada değil, neredeyse her evde bir kez denenip, en nefis sonuç mutlaka almaya çalışıldı bu tarifte. Aslında çok klasik bir kekin temeline dayanıyor bu tarif. Ancak onu farklı kılan şey üzerinde sosu. Sosu tam kıvamında hazırlamak ve kekle doğru zamanda buluşturmak oldukça önemli. Gelin bugün enfes bir ıslak kek sosu hazırlayalım. Ardından keklerimizle doğru anda buluşturarak yapabileceğiniz en nefis tariflerden birine dönüştürelim. Buyursunlar, ihtiyacınız olan tüm sırlar burada.

Islak kek sosu nasıl yapılır?

islak-kek-sosu-nasil-yapilir-1

Öncelikle kekinizi fırından almaya yakın bir zaman diliminde sosunuzu hazırlayın. Hafif ılık bir sos olması durumunda kek sosu içine daha iyi emecektir. Kekin sosunun çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına özen gösterin. Islak kek sosunu birkaç farklı şekilde yapmak mümkün. İlk sos; süt, şeker, kakao ve sıvı yağdan oluşan ve keki en nefis şekilde ıslatan soslardan biri. Süt ve şekeri sos tenceresinde ısıtarak başlayın. Ardından içerisine sıvı yağ ve kakao ilave ederek kıvamı hafif toparlayıncaya kadar karıştırın. Klasik orta boy borcam için 1 su bardağı süte, 4 yemek kaşığı şeker ve 1 yemek kaşığı kakao yeterli olacaktır. 1-2 yemek kaşığı sıvı yağ da bu sosu tamamlayacaktır. İçine sıvı yağ ilave etmek sosun parlaklığını artırır. Bu sosu kek fırından çıkar çıkmaz, sosunuz çok sıcak olmayacak şekilde üzerine gezdirin. Bu sos enfes bir kıvam verecektir kekinize.

islak-kek-yapimi-1

Bir diğer ıslak kek sosu ise bol çikolatalı ve sütlü olan soslardan biri. Sos tenceresine kekinizin boyutlarına uygun olacak ölçüde (küçük boy borcam için 1,5 çay bardağı, orta boyutlarda bir borcam için 1 su bardağı) sütü sos tenceresine alın. İçerisine sütlü ya da bitter dilediğiniz çikolatayı ilave edin. Çikolata eriyip sosla bütünleşince ocaktan alın. Yoğun kıvamlı bir sos olmamasına özen gösterin. Ama çok sıvı da kalmamalı. Çok sıvı kalması halinde sosu içine çekmeyebilir. Yoğun olması durumunda ise kekin içerisine işlemez ve dilediğiniz ıslaklıkta olmaz. Bu sosu da yine kekiniz fırından çıkar çıkmaz, kekin üzerinde delikler açtıktan sonra gezdirin.

Borcamda Islak Kek Tarifi

Borcamda Islak Kek Tarifi

Kekin harcından ayırarak da sos hazırlamak mümkün. Eğer yumurtasız bir kek yaptıysanız harcından bir bardak ayırarak, biraz da içerisine süt ilave ederek şahane bir sos hazırlayabilir, kekinizin üzerine gezdirebilirsiniz. Islak kek yapımıyla ilgili bilmeniz gereken diğer püf noktaları için de sizi şuradan alalım: Mükemmel Kıvam İçin Bunları Bilmek Şart: Islak Kek Yapmanın Püf Noktaları


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?