ispanak-nasil-sotelenir-one-cikan

Çok Su Bırakmasın, Rengini Kaybetmesin: Ispanak Nasıl Sotelenir?

Favorilerime
Ekle

Hepimizin aklına Temel Reis sayesinde güçlenmemize katkı sağlayan enfes bir sebze olarak kazındı. Üzerine yumurta kırıldı, afiyetle yendi. Böreklerin en nefisi hep ıspanakla yapıldı. Salatasından kavurmasına, sebzeli sotesinden yoğurtlamasına kadar onlarca farklı tarifin ana malzemesine dönüştü. Ancak oldukça hassas bir yapıya sahip olduğu için pişirirken çok dikkat etmek gerekiyor. Pişirirken birden suyunu fazlaca salıp çekmeyebiliyor, çabucak rengini ve lezzetini yitirebiliyor. Tüm bunları engellemek, sotelerken birkaç püf noktasına dikkat etmekten geçiyor. Ispanaklı tarifleri hazırlarken özellikle soteleme işlemi yapıyorsanız bunları mutlaka bilin. Renklerini kaybetmemiş, tatlarını koruyan şahane ıspanaklarınız olsun. Hadi buyurun!

Ispanak nasıl sotelenir?

ispanak-nasil-sotelenir1

Ispanaklarınızı sotelemeden önce mutlaka yıkıyorsunuz. Bu yıkama aşamasında dikkat etmek gerekenler var. Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzeler suyun içerisinde fazla bekletildiği zaman vitamin değerlerini kaybedebiliyorlar. Ispanakları en kolay, ıspanakları iri iri doğrayarak temizleyebilirsiniz. İri iri doğradıktan sonra süzgecin üzerine alıp soğuk sudan geçirerek yıkayabilirsiniz. Bütün halde bırakarak, köklerini kesip de yıkayabilirsiniz. Birkaç defa soğuk sudan geçirip tüm toz, kir ve topraklarından arındırmanız yeterli. Uzun uzun suda bekletmemenizi öneririz. Ayırdığınız sapları da atmayın, onlardan da enfes yemekler yapmanız mümkün.

ispanak-nasil-sotelenir2

Ispanakları güzelce yıkadıktan sonra mutlaka fazla sularının süzülmesi için bekletin. Hafif kuru olmaları, soteleme aşaması için oldukça önemli. Gelelim sote işlemine. Döküm tava ya da tencerelerde soteleme işlemini yaparsanız hem lezzetini hem de besin değerlerini korumuş olursunuz. Elinizden geldiğince bu tarz pişirme araçlarını kullamanızı öneririz. Sadece ıspanak soteleyecekseniz işlemi tavanızı hafifçe ısıtıp yağı ekleyin. Yüksek ateşte soteleme işlemi yapmayın. Ardından sotelemek istediğiniz ıspanakları tavaya azar azar ilave edin. Her ilave ettiğiniz ıspanaktan sonra güzelce karıştırın ve ardından yeni ıspanakları ekleyin. Ispanakları birden eklemek ve yüksek ısı kullanmak ıspanaklarınızın çok su bırakmasına neden olacaktır. Bu şekilde ilave ettiğinizde renkleri de kaybolmaz. Hafifçe pişirdikten sonra tam ocaktan almadan önce tuz atın. Soteleme anında ilave etmeyin.

ispanak-nasil-sotelenir3

Ispanaklarınızı sebzelerle sotelemek isterseniz, özellikle soğan, mantar gibi sebzeleri kullanacaksanız, öncelikle o sebzeleri soteleyin. O sebzeler sularını salıp çektikten sonra ıspanakları yine azar azar ilave ederek kavurun. Bu sayede yine su bırakmadan ve lezzet kaybı yaşamadan sotelemiş olursunuz.

ispanak-nasil-sotelenir4

Ispanak sotesinin üzerine yumurta kırmak isterseniz de hafif soteledikten sonra tam ıspanaklar pişmeden ilave etmenizi öneririz. Artık herkes evinde afiyetle, lezzetlerini kaybetmeden ıspanaklarınızı soteleyebilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?