Püf Noktalarıyla: Tane Tane Dökülen İrmik Helvası Nasıl Yapılır?

https://turkishstylecooking.com/semolina-halva-recipe.html|turkishstylecooking.com
Cemre Özgüzel
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
Cemre Özgüzel
254140 takipçi1290 içerik

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Ekim 16, 2018
Cemre Özgüzel
Temmuz 25, 2019
YENİ
5
Sütaş
Ekim 22
15 dakika
Cemre Özgüzel
Ekim 2

Kayıplarımızın ardından onların anısına güzel bir irmik helvası kavurulur. Özel günlerimizde de adettendir irmik helvası orada mutlaka bulunur. Balık sofralarının en tatlı kapanışı da irmikle birlikte yapılır. Kimisi daha ıslak, yapış yapış bir kıvamda sevse de irmik helvasının pilav gibi tane tane döküleni makbuldür. Yemelere doyum olmaz tatlının bol fıstıklı olması da şart. Fıstıksız irmik helvası eksik kalır.

Gelin şimdi o tane tane dökülen irmik helvalarının püf noktalarını hep birlikte öğrenelim. Dibini tutturmadan, yakmadan, tam kıvamında kavurarak, enfes bir irmik helvası hazır edelim. Bizim bu püf noktalarımız dışında sizin bildikleriniz için de yorum kutucuğumuz emrinize amade. Şimdiden ellerinize sağlık.

Tane tane dökülen irmik helvası nasıl yapılır?

İrmik, toz şeker, tereyağı, süt ya da su, bir de olmazsa olmaz dolmalık fıstık... Bu temel malzemeler elinizin altındaysa ne duruyoruz hadi helva yapalım! Helva için kullanılıcak süt, şeker ve su gibi malzemelerin öncesinde bir minik tencere içerisinde toz şeker eriyene kadar karıştırılması şart. Ocağın üzerinde belli bir ısıya gelene kadar toz şekeri eritmeseniz bile oda sıcaklığında güzelce karıştırmanız önemli.

Ardından geldik işin en mis kokulu anına. Tereyağını irmikle çok iyi bir şekilde kavurmak helvanızın kıvamını en çok etkileyen şeylerin başında geliyor. Tereyağını çok bolca ya da çok az koymayın. Tarifte belirtilen miktarlardan şaşmamaya özen gösterin. Çünkü belirtilen ölçüler sizin tam kıvamında irmik helvaları yapabilmeniz için şart. Hafif kavurduktan sonra içerisine dolmalık fıstıkları ilave ederek kavurmaya devam edin. Bu kavurma işlemini en kısık ateşte en az 20 dakika kadar yapın. Ee boşuna demiyoruz tane tane dökülen irmiklerin sırrı bu diye.

irmik-helvasi-nasil-yapilir-1

İyice kavrulmasının ardından sıra geldi şerbetle buluşturma anına. Bu aşamada bir yandan karıştırmaya diğer yandan şerbetini çok yavaş bir şekilde vermeye özen gösterin. Yavaş yavaş şerbetini ilave ettikten sonra birkaç dakika yüksek ateş, ardından yeniden kısık ateşe alarak karıştırma işlemine geçin. Şerbeti iyice çektiğinden emin olduktan sonra ocağınızın altını kapatın.

irmik-helvasi-nasil-yapilir-2

Ocağınızın altını kapadıktan sonra irmik helvası tencerenizin temiz bir bez serin ve kapağını kapatarak demlenmeye bırakın. Pilav mantığıyla düşünebilirsiniz bu demlenme sürecini. En az 20 dakika kadar demlendikten sonra kapağını açın ve irmikleri ezmemeye ve birbirlerine yapıştırmamaya özen göstererek servise hazır hale getirin.

İrmik Helvası Tarifi

İrmik Helvası Tarifi

Dilerseniz içerisine peynir (dil peyniri) de ilave ederek helvanızı hazır hale getirebilirsiniz. Farklı aromalar ilave etmek isteyenler içerisine limon, portakal kabuğu ekleyebilir, vanilya ilave edebilirler. Kaymak ya da dondurmayla servis edildiğinde lezzeti bir şahane oluyor! En klasiğinden farklısına birbirinden güzel irmik helvası tarifleri için sizi şuradan alalım: Şu Ana Kadar Yapmadığınız Her Gün İçin Pişman Olacağınız 5 Enfes İrmik Helvası

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?