https://yemek.com | fotoğraf: çağla gillis

!f Film Festivali'nden Sonra Film Eleştirisi Yapabileceğiniz 11 Enfes Mekan

Favorilerime
Ekle

Şu sıralar Oscar filmleri peşi sıra vizyona giriyor, hepimizi de bir heyecan sarıyor ki sormayın! “Bence erkek oyuncu dalında bu alır”, “Benim gönlümden geçen bu ama akademi asla buna ödül vermez” gibi kültürden sanattan ayrı düşmeyen arkadaş çevrelerinde yorum üstüne yorum yapıyoruz. Başka bir heyecanımız daha var tabii ki, !f İstanbul. Bu sene 14.’sü düzenlenen Uluslararası Bağımsız Film Festivali için kolları sıvadık, sinema eleştirmenlerinin yaptığı listeleri bir bir not defterlerine geçiriyoruz.

Hatta hatim ettiğimiz bu listelerden birkaç tavsiye de biz verelim: En İyi Film dahil 9 dalda Oscar’a aday gösterilen Birdman, festivalin de açılış filmi olacak Tim Burton’ın son filmi Big Eyes, İran’ın ilk vampir filmi A Girl Walks Home Alone At Night, James Franco’nun arz-ı endam ettiği LGBTİ temalı film I am Michael, Life Itself ve The Look of Silence bu sene festivalin favori filmlerinden, ona göre!

Festival rotaları ise yine pek bilindik: Beyoğlu, Kadıköy, Caddebostan, Levent ve Karaköy.

Bu rotaları aldıktan sonra durur muyuz? Başladık çevredeki film ya da etkinlik sonrası arkadaşlarınızla gidebileceğiniz mekanlara bakınmaya. Film sonrası veya öncesi kahvenizi yudumlayabileceğiniz, bir şeyler atıştırabileceğiniz o mekanları sizin için seçtik.

İşte festival haftasını dört dörtlük geçirebileceğiniz bol alternatifli mekanlar.

Baltazar, Caddebostan

Hamburgerine doyamadığımız, Karaköy’ün ilklerinden sayabileceğimiz Baltazar’dan bir tane de Caddebostan’da açıldı. Burasının burgerleri için Anadolu yakasından Karaköy’lere gelen arkadaşlara duyurulur, gelmeyin! Hem kıskanıyoruz ki oradaki Baltazar daha büyük daha ferah! Ama endişelenmeyin, burgerler aynı!

Caddebostan Kültür Merkezi’nde izleyeceğiniz filmden sonra buraya gelip karnınızı doyurabilirsiniz. House, Baltazar, Texas, Paris Combo önerimizdir. Özellikle acı severlerin bayılacağı bir tat daha var: Meksika Ateşi.

Baltazar adres: Caddebostan Mahallesi Bağdat Caddesi No:239 A Kadıköy, İstanbul

Voi Cadde, Caddebostan

Mekan, Bağdat Caddesi’nin yenilerinden. Minik bir mekan olmasına rağmen zevk sahibi birilerinin elinden çıktığı belli. Voi Cadde'deki her bir eşya ya da tablo “Beni çek” diye bağırıyor adeta.

Bu mekanı da ister film öncesi iyi bir kahvaltı yapmak için ister film sonrası arkadaşlarınızla sohbet edip kahve içebileceğiniz bir mekan olarak düşünebilirsiniz. Kahvaltı kısmını biraz daha açalım istiyorum çünkü her bir detay önemli. Bir kere malzemelerin hepsi taze, reçeller ve zeytinler Bozcaada’dan geliyor, bol çeşitli bir peynir tabağı ve bizi alt üst eden unsuz yapılan fit pancake. Herhalde neden üstünde durduğumuz şimdi anlaşıldı.

Voi Cadde adres: Suadiye Mahallesi, Bağdat Caddesi, Mücahit Sokak, No 5, Kadıköy, İstanbul

Helvetia, Beyoğlu

Bu listenin en sağlıklısıdır o. Film sonrası midenizi hafif yiyeceklerle doldurmak, özellikle etten uzak sebzeye yakın olmak, bir de yemeklerinize anne eli değsin istiyorsanız buraya koşa koşa gidin.

Mekanın açık mutfağında günün her saati bir yemek pişiyor. Tabağınıza üç dört çeşit yemek almanız mümkün. Biraz esnaf lokantası tadında. Tanımadığınız kişilerle aynı masada yemek yiyebilir, ekmeğinizi paylaşabilirsiniz.

Tabelayı görmekte biraz zorlanabilirsiniz, Asmalımescit’teki The House Cafe’nin hemen karşısı Meksikan mutfağının İstanbul’da tek geçtiğim mekan Picante’nin de hemen yanında yer alıyor.

Helvetia adres: General Yazgan Sok. No: 8/A Asmalımescit, Beyoğlu/istanbul

Drip Coffeeist, Beyoğlu

Baltazar gibi bu mekanımız da bir yakaya sığamayanlardan. Önce Bağdat Caddesi’nde adından pek çok kez söz ettiren, kısa zamanda da 3. dalga kahve akımının İstanbul’daki önemli temsilcilerinden biri haline dönüşen Drip Coffeeist’ten bir tane de Asmalımescit’e açıldı. Ne mutlu bize!

Film öncesi, sonrası, kahve içip bir kendimize gelelim diyorsanız burası tam size göre! Dekorasyon ise pek şahane. Kocaman duvarı kaplayan o asık suratlı kahve dolduran kız ve girişte tel üstündeki mini kuşlar ellerinizi cep telefonuna doğru yöneltecek. Kaç toplantıya ev sahipliği yapacak o uzun ahşap masayı da hatırlatalım, b-a-y-ı-l-d-ı-k.

Etiyopya, El Salvador, Brezilya, Kolombiya, Bolivya gibi dünyanın birçok farklı yerinden getirtilen kahve çeşitlerini burada bulabilirsiniz.

Helvetia’ya da epey yakın bilginize!

Drip Coffeeist adres: Asmalımescit Mahallesi, Meşrutiyet Caddesi, General Yazgan Sokak, No 9/A, Beyoğlu, İstanbul

Sancho Panza, Kadıköy

Don Kişot'tan tanıdığımız Sancho Panzo şimdi yel değirmeninde! Mekan Kadıköy’ün yenilerinden. Daha bir ay bile olmadı. Konumlandığı mahalleden mi sahiplerinin sıcaklığından mıdır bilinmez hemen vurulduk kendisine. Oturup saatlerce çalışabileceğiniz uzun masaları, rahat koltukları, göz gezdirebileceğiniz kocaman bir kütüphanesi, her daim mama bekleyen minnoş kedileri ve Instagram’da paylaşmaya doyamayacağınız asılı tabloları ve yer döşemeleri var.

Elif’in elinden çıkan kekler, muffinler ve Julis Meil kahvesi de cabası. İçinden pancake geçen kahvaltısını da unutmayalım.

Buralarda oturan ya da karşıdan gelip sokak sanatı keşfine çıkanların mola vermek isteyeceği bir mekan. Kahve, kitap, sohbet sevenlere özellikle duyurulur!

Sancho Panza adres: Rasimpaşa Mahallesi Duatepe Sk. 29/31 A Kadıköy, İstanbul

Dreamers, Kadıköy

Kadıköy’de Dreamers Figure’ü bilenler bilir. İçinde Star Wars, Lord of The Rings, Batman, Harley Quinn gibi çizgi roman ya da fantastik figürlerin satıldığı bir dükkan. İstanbul’da bu figürlerin hepsini bir arada bulmak epey zor. Bu sebeple bu dükkana saygımız sonsuz. İşte Dreamers Cafe’de bu dükkanın yanı başında.

Mekana girer girmez bir Star Wars hakimiyeti hissedeceksiniz. Bastıra bastıra söylememize gerek yok bizce, Star Wars hayranlarının mutlaka uğraması gerekiyor. Eğer sıkı bir hayranıysanız mekanda Darth Vader’in olduğu bir duvar var ki aklınızı başınızda alacak. Bu denli hayran bırakan dekorasyonu olmasına rağmen mekan oldukça minimalist döşenmiş, sadelik almış başını gitmiş.

Mekanda kahve içebilir, lezzetli tatlıları ve sandviçlerinden yiyebilirsiniz. Kitap okumak ise paha biçilemez.

Dreamers adres: Caferağa Mah. Moda Cad. Zuhal Sok. Banu apt. no:1/3, İstanbul

Aheste, Galata

Bu mekanı hatırlarsanız Tasarım Bienali rotaları için de önermiştim ve yemek.com’daki ilk yazımdı. Artık ne kadar gelişme kat ettiysem yine bu mekanı önermekten kendimi alamıyorum

Galata’da kahve içip yanında bir şeyler atıştırabileceğiniz mekan çok ama yemek çok fazla yok. Tamam Kiva, Galata Köftecisi gibi damaklarda şenlik yaratan mekanlar da yok değil ama Aheste gönlümüzün birincisi. Orada ne yersek şüphe etmekten vazgeçiyoruz ve o gün kendimizi dünyanın en sağlıklı kişisi seçiyoruz. Film öncesi yapacağınız taze ve organik malzemelerden hazırlanan mikemmel bir kahvaltı sonrasında da Ermeni, Rum, Osmanlı, Çerkez mutfağından ne isterseniz.

Aheste şu övünmekle bitiremediğimiz Doğan Apartmanı’nın altında yer alıyor. Doğan Apartamanı’nın üstündeki büyü bu mekana da geçmiş olacak ki o retro ama bir o kadar modern kokuyu hemen alıyorsunuz.

Aheste adres: Hacımimi Mh. Serdar-ı Ekrem Cd No: 30A Doğan Ap., 34425 İstanbul

Cherry Bean Coffees, Galata

“Sinemadan çıkan insan” diye bir tanım olduğunu biliyoruz. Bir süre filmin etkisinden çıkamadığımızı, hemen o heyecanınızı ya da o anlam veremediğiniz hisleri saatlerce üstünden atamazsınız. Bunu en son Whiplash’de hissettim. Hemen izlemiş birilerini arıyayım, ne hissettiklerimi betimleyebileyim, filmin beni heyecanlandıran o sahnelerini tekrar tekrar anlatayım istedim. !f’in seçtiği filmler de her sene olağanüstü olunca bu durumdan kaçışınız yok. Bu sebeple bir kahve içip arkadaşınızla uzun uzun film üstünde konuşabilesiniz diye bu mekanı seçtik. Kavrulan taze kahve kokuları sizi kendinize getirtecektir.

Mekanda espresso, filtre kahve ve Türk kahvesi seçenekleri mevcut.

Mekan küçük, kalabalık olursa Galata Kulesi’ne yakın kahveci Latife’ye gidebilirsiniz.

Cherry Bean Coffees adres: Bereketzade mah. Camekan Sok. No:10/1 Galata - Istanbul

Komodor, Karaköy

Hastasıyız buradaki pizzaların! Kendisi Karaköy’ün baya bir eskisi. En sevdiğim en canlı sokak Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak’ta yer alıyor. Yanında Muhit, karşısında Gakkı ve Coffee Sapiens... Daha ne olacak pardon?

Pizzalarına gelelim; lahmacun kıvamında kıtır kıtır. Favorim Espenat. Kavrulmuş ıspanak, kuru üzüm, keçi peyniri ve Komodor’un özel sosuyla hazırlanıyor. Veganlara da özel bir pizzaları var: sade. Onun için de de közlenmiş patlıcan, közlenmiş kırmızı biber, taze fasulye ve kavrulmuş iç badem var. Afiyet olsun!

Komodor adres: Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak 11/A Karaköy/İstanbul

Dof Coffee, Karaköy

Artık “Karaköy kalabalığı” diye bir şeyden söz edebiliriz. Dur durak bilemeden açılan kafeler üstüne, galeriler ve sokak sanatı da oraya kaymaya başlayınca bir hayli insan çekmeye başladı tabii. Ama Dof Coffee bize Karaköy’ün ilk günlerindeki sessizliği vaad ediyor. İki katlı mekanın üst katı tam kaçıp ödev yapmalık, kitaba boğulmalık.

Özellikle üst kattaki tasarım aydınlatmaya bayıldık. Merak edenlere; ismini fotoğraftaki alan derinliği “Depth of Field”den alıyor. Fotoğrafla ilgilendikleri kesin. Duvarlarında çekilmiş bir sürü fotoğraf göreceksiniz.
Filtre kahve, latte, flat white, Türk kahvesi burada içeceğiniz kahvelerden birkaçı.

“Offf sıkıldık kahveden, çaycıları hiç düşünmüyorsunuz” diye sitem etmeye kalkarsanız o vakit Dem’e gidin.

Dof Coffee adres: Kemankeş Mah. Necatibey Cad. No:86 Karaköy, Beyoğlu / İstanbul

Sosa, Kanyon

zomato - sosa - if film festivali

zomato - sosa - if film festivali

Malumunuz bir AVM’nin içindeyiz. Burada herkesin bildiği mekanları önermek içimden gelmiyorsa da Kanyon’un içinde yiyebileceğiniz en sağlıklı yemekleri yapan bir Sosa var. Zaten sağlık ve Sosa aynı cümlede yer almıyorsa bir sıkıntı var demektir. Mekanın marifeti burada. Salataları, sandviçleri, lezzetli ızgaraları yenilesi. Mercimek püre, fesleğenli patates püre de mekanın en çok tercih edilen yan tabaklarından.

Bu olmadıysa sinema katında yan yana dizili bir sürü mekan var. Seç beğen al!

Sosa adres: Kanyon AVM, Kat 1, Esentepe Mahallesi, Büyükdere Caddesi, No 185, Levent, Beşiktaş, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?