iksv-mekanlari

34. İstanbul Film Festivali’nden Sonra Kritik Yapabileceğiniz 8 Mekan

Favorilerime
Ekle

"Şehre festival gelir, mevsim değişir” demiş birileri. Kim demişse güzel demiş! Kalemine, enteline sağlık diyoruz.

34. İstanbul Film Festivali için biletler alınmıştır umarım. Şunun şurasında 4 Nisan’a ne kaldı ki? 200 küsur film de hiç küçümsenecek bir sayı değil. Film eleştirmenleri çoktan verdi “izlenmesi gereken film” listelerini. Hatta ajandalarımıza not düştüğümüz birkaç film ismini de paylaşalım sizlerle: Yüzündeki Sır, Taksi, Haziran Yangını, 45 Yıl, Hırsızın Gözleri, Postacının Beyaz Geceleri, Victoria ve Yeni Kız Arkadaşım eleştirmenlerin yerlere göklere sığdıramadığı filmlerden.

Biz de bir yerinden tutup bu mevsim değiştiren festivalin dışında kalmayalım, sizlere dört dörtlük festival yaşatalım diyerek mekan listemizi hazırladık ama bu liste diğerlerine benzemiyor. İKSV’nin anlaşma yaptığı 70’e yakın mekandan biz en sevdiklerimizi döktük önümüze. Yine de siz “hepsini görmek istiyorum” derseniz İKSV mekanlarına bir tık yeter.

Bazı mekanların yüzde 10, bazılarının ise yüzde 15 indirimi var. Yapacağınız tek şey kullanışmış festival biletlerinizi çöpe atmak yerine cebinizde taşımak ve bu mekanlardan birine gitmek.

Sonrasında yiyip içmek, filmleri eleştirmek ve dostlarla keyifli vakit geçirmek.

Ravouna 1906, Beyoğlu

Yüzde 15 indirim

İstiklal Caddesi’ndeki yeni favorimiz. Burasının kahvesine, kokteyllerine ve bir de iç tasarımına hastayız.

İsmini, bulunduğu binanın yaşından alan mekan, 3 kattan oluşuyor. İlk katında kokteyllerinden ya da ünlü barista Chris Owens’ın önerilerine göre seçilen kahvelerinden yudumlayabilirsiniz. Latte, cartodo, espresso önerimizdir. Bu muhteşem mekanda oturamayacak kadar aceleniz varsa kahvenizi alıp İstiklal’de yürüyebilirsiniz. İkinci katında daha çok tasarım ürünler sergileniyor. Diğer katında da rahat rahat yiyip içebilirsiniz.

Barında oturup bir kokteyl söyleyip Don Draper’cılık da oynayabilirsiniz. Mekan o denli efsane, o denli 1960’lar, o denli ahşap! Açıkçası daha çok konuşulacağa benziyor. En erken keşfedenlerden biri de siz olun!

Ravouna 1906 adres: Ravouna 1906 Hotel, Tomtom Mahallesi, İstiklal Caddesi, No 201, Beyoğlu, İstanbul

Miss Pizza, Beyoğlu

Yüzde 10 indirim

İstanbul’un hatırı sayılır pizzacılarından. Kendisinden birer tane Cihangir ve Şişhane’de bulabilirsiniz. Odun fırınında pişen pizzaları parmak yedirtir. Zaten ne demişler? “İyi pizza piştiği fırından belli olur!”

Daha önce hiç denemediyseniz kapalı pizza calzone’dan mutlaka yiyin. Pizza roka, kuşkonmazlı pizza ve dört peynirlisi dört dörtlük lezzetlerinden.

Beyoğlu’nda sinema çıkışı karnınızı doyurabileceğiniz hem de size yaptıkları özel indirimden faydalanabileceğiniz bir mekan, bizden söylemesi!

Miss Pizza adres: Meşrutiyet Cad. 86A Şişhane, İstanbul

Picante, Beyoğlu

Yüzde 15 indirim

Daha önce Picante’yi “Fajita'sına Tortilla Banacağınız Mekanlar” başlıklı listemizde yer vermiştik. Hatta üstüne basa basa da söyledik: İstanbul’da buradan başka bir Meksika restoranı tanımıyoruz!

Duyduk ki film festivali kapsamında buraya da indirim gelmiş, bir mutlu bir mutlu olduk ki sormayın. Ağzımız sulanmaya, gözümüzün önünden burritolar, fajitalar, nachoslar, margaritalar geçmeye başladı bile!

Mekan Asmalımescit’te, epey de küçük ama içinde fotoğraflayacağınız aynalar, resimler ve şapkadan yapılma kocaman bir aydınlatma var.

Gitmeden önce rezervasyon yaptırmayı unutmayın!

Picante adres: Asmalımescit Mahallesi, İstiklal Caddesi, General Yazgan Sokak, No 8/B, Beyoğlu, İstanbul

Peyote, Beyoğlu

Yüzde 10 indirim

Nevizade’de tek geçtiğimiz, müzikseverlerin yakından takip ettiği, alternatif müziklerin ve isimlerin nabzını tuttuğu bir mekandayız şimdi.

İlla bir konsere gitmenize de gerek yok. Arkadaşlarınızla oturup sohbet etmek istiyorsanız terası on numaradır.

Kendisinin kitaplara bile konu olduğunu söylemeden geçmeyeceğiz. En son Alper Canıgüz’ün Gizli Ajans isimli kitabındaki avare metin yazarı Musa, bir şeyler içmek, düşünmek için birçok kez Peyote’ye gidiyor.

Dans edip kurtları dökmek, hafta sonunuzu kaliteli geçirmek için Peyote’nin aylık programlarını takip etmekte yarar var.

İletişim: Peyote

Arkaoda, Kadıköy

Yüzde 15 indirim

Avrupa’nın mis gibi Peyote’si varsa Anadolu’nun da Arkaoda’sı var. Kadıköy’de Barlar Sokağı denilince akla ilk o gelir, tüm mekanlar önünde saygı duruşuna geçer, o denli ağırlığı var bu mekanın.

Buradaki etkinliklerin, cazdan hip hopa kadar geniş yelpazesi olan konserlerin hafta içisi hafta sonusu yok. Her daim bir şey bulmak mümkün.

Bir etkinlik olmasını da beklemeyin, mekanın kafesinde yirmi dört saat vakit geçirebilir, bir şey yiyip içebilirsiniz.

Film festivaline giden kitle muhakkak Arkaoda’nın bir etkinliğinden faydalanmıştır diyoruz ve aylık programlarını sık sık kontrol etmenizi öneriyoruz.

İletişim: Arkaoda

Cherrybean Coffees, Kadıköy ve Beyoğlu

Yüzde 10 indirim

İster Moda’daki mekana ister Galata’dakine gidin. İkisinde de indirim, ikisinde de mis kokan kahveler mevcut.

Film sonrası kendine gelmek, arkadaşlarıyla kritik yapmak isteyenler olursa sizi buraya alalım. Buradan alınacak kafein sizi bir hayli kendinize getirecek.

“Şehirde taze kahve var” mottolarıyla büyüyen ve sevilen bu mekanda filtre kahve, Türk kahvesi, ve espresso bulunur.

Eve sipariş vermek için Cherrybean Coffee Beyoğlu
İletişim: Cherrybean Coffees

Gölge Kahve, Beyoğlu

Yüzde 10 indirim

Olivia Geçidi’ndeki bu mekan kaç öğle molasına, kahve yanında yapılan kaç sohbete, sıcak şaraplı romantik akşamlara mekan olmuştur. Beyoğlu’nda bir kurtarıcı varsa eğer birincisi Urban diğeri de Gölge’dir. İstiklal Caddesi’nin ortasındaki “nereye gidelim” kararsızlığında boğulan arkadaşlara önerimizdir.

Her gün değişen öğle yemeği menüsü var. İçinde bir hayli sağlıklı yiyecekler var. Favorimiz yoğurt yanında servis edilen fırında mücver. Filtre kahve yanına alacağınız tatlılar, pancakeli kahvaltıları, dışarıya atılan masa sandalyelerde yapacağınız akşam keyfi ise ayrı bir konu.

Günün her saatinde gidip hoş vakit geçirebilirsiniz, bizden söylemesi.

Gölge Kahve adres: Asmalımescit Mahallesi, İstiklal Caddesi, Olivia Geçidi Sokak, No 7/C, Beyoğlu, İstanbul

London Pub, Kadıköy

Yüzde 10 indirim

foursquare

foursquare

Kadıköy’de en dikkat çekici bina herhalde burasıdır. Lacivert pencereli kırmızı bir bina düşünün, üzerinde de cırtlak sarıyla yazılı London tabelası. Açıkçası renk uyumunun hastası olduk.

Kendisi yerli yabancı birçok bira çeşidiyle ve sokaktaki enerjisiyle Kadife Sokak’a alternatif oldu. Alkolsüz kokteyllerinin de fark yarattığını söylesek yanlış olmaz. Mesela bir Virgin Mary. İçinde domates suyu, tabasco, tuz ve karabiber var. Bir de frambuaz, limon ve kızılcıktan hazırlanan Princess isimli kokteylleri var. Deneyelim, görelim.

Evet Londra denilince akla ilk gelen telefon kulübesi de orada. Önünde fotoğraf çektirmek serbest.

London Pub adres: Kadıköy Merkez Mahallesi, Piri Çavuş Sokak, No 13, Kadıköy, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?