https://www.facebook.com/pastasanati/ | facebook

Yaptığınız Tüm Kalori Hesaplarını Unutturacak İstanbul'daki 7 Enfes Ekler Mekanı

Favorilerime
Ekle

Çikolatayla yapılan her türlü şeyin hastasıyız. Özellikle bu mini mini, çayın kahvenin yanına on numara yakışan bir şeyse bayılırız, ölürüz, biteriz ona.

Hayatımıza giren pate a choux (pataşu) hamuruyla ve kremasıyla adeta kapanmaz ağızlar, yalanan parmaklar, küçülmeyen mideler yarattı. Kalori nedir, ne zaman vardır, hangi durumlarda ortaya çıkar düşünemez olduk. Özellikle bu minnoş tatlıyı çok iyi yapan mekanlara yakın oturuyorsanız vay halinize! Kim tutabilir ki elinizden? Biz de tutmuyoruz maalesef! Üstüne üstlük eklerin en iyi çıktığı mekanları sizin için seçiyoruz. Bunu size karşı yapılan bir kötülük diye algılamayın lütfen, biz yapmasak yine gidilecek o pastaneye, yine alınacak kutu kutu.

Bunu bildiğimiz için de “İstanbul'da en iyi ekler nerelerde yenir?” sorusunun cevabını aradık ve İstanbul'daki ekler mekanlarını bulduk.

Not: Bu içerik ilk olarak 30 ocak 2015'te yayınlanmış, 18 Ocak 2020 tarihinde güncellenmiştir.

Eklercim

Eğer yol üstüyse burayı atlayıp geçen bir insanoğlu tanımıyoruz. Bir şey alınmayacaksa bile içeri girilir, vitrine bakılır, bugün ayaküstü yine ne ikram edilecek diye düşünülür. İkram edilen şey bazen çıkardıkları yeni bir pasta olur, bazen tarçınlı sıcacık sahlep, çoğu zaman da ekler tabii.

Oradaki çalışanlar hep mi mutlu olur, hep mi enerjik olur arkadaş! O enerji size geçince bir de ikram edilen o denli lezzetli ekler olunca devamını evde getirmek istiyorsunuz tabii. İşte burada tam olarak yapacağınız şey frambuazlı, krokanlı, çikolatalı, kivili, kahveli ekleri kutunuza koydurtmak.

Bir de kocaman sandviç şeklinde ekleri var, sadece midenizi değil gözünüzü de doyurur cinsten.

Eklercim adres: Duatepe Mahallesi, Kurtuluş Caddesi, No 86/B, Şişli, İstanbul

Pasta Sanatı

Ekler denilince herkesin aklına tek bir yer geliyor: Pasta Sanatı. Öyle bir level atlamış ki böyle bir level yok.

Ballı, Hindistan cevizli, kestaneli, kahveli, fıstık krokanlı, kivili, limonlu, böğürtlenli... Saymaya hakikaten üşendik. Çikolatalı eklerden vazgeçemeyen beni bile yolundan döndürdü, çilekli ekler yemeye teşvik etti. Çilek diyorum ama bu olay sadece sostan ibaret değil. Harbiden çileği almışlar eklerin arasına koymuşlar. Bu lezzet mutlaka denenmeli! Hediyelik kutulardaki ekler, fondü ekler de aklınızda bulunsun.

Ekler konusundaki üstün başarısıyla herkesi midesinden vurunca bir iki şube yetmedi tabii. Şehrin farklı köşelerinde bu enfes lezzete rastlamanız mümkün. Biz şimdilik rotamızdaki Beşiktaş şubesinin adresini şuraya bırakalım.

Pasta Sanatı adres: Türkali Mahallesi, Ihlamurdere Caddesi, No 45/A, Beşiktaş, İstanbul

Nazar Pastanesi

Eklercim gibi bu pastanemiz de gurme marketlerin, mezecilerin, fırınların, pastanelerin kol gezdiği Kurtuluş Caddesi’nde. Küçücük tatlı bir mekan.

Bu pastane aslında incecik hamurlu, bol çikolatalı profiterolleriyle ünlü. Ama ekler de aynı çikolatadan yapılınca onun da lezzetine denecek hiçbir şey yok. Üstelik çikolatalar Belçika'dan geliyormuş, hakkını vermek lazım.

Kısa ve net: Hastasıyız!

Nazar Pastanesi adres: Feriköy Mahallesi, Kurtuluş Caddesi, No 182/B, Şişli, İstanbul

Bahar Pastaneleri

Nişantaşı’nda yer alan bu nefis mekandaki ekler az ve öz. Öyle kiviliydi, karpuzluydu, kahveliydi gibi çeşitleri yok, sadece çikolatalı. He bir de tatlı krizinizi yatıştırmaya yetecek devasa büyüklükteki ekleri var, o da enfes bir çikolata ile yapılıyor tabii.

İstanbul’un en eski pastanelerinden biridir kendisi. Zaten içeri adım atar atmaz sizleri alıp bir 80’lere götürüyor. Vitrini de tam fotoğraflık.

Bahar Pastaneleri adres: Teşvikiye Mahallesi, Teşvikiye Caddesi, No 1/B, Şişli, İstanbul

Beyaz Fırın

Kadıköy’de büyüyüp serpilen, tatlılarından birçok kişinin de nasibini aldığı bu fırının ekleri o kadar iyi, bir o kadar da lezzetli ki... Şu zamana dek tadına bakma fırsatı bulamamış olan herkes mutlaka bir uğramalı.

Buradaki ekler enfes pate a choux hamuru ve özel kremasıyla akılları baştan almayı garantiliyor, kalori hesaplarını unutturuyor, diyet bozduruyor. İsterseniz tek tek indirin mideye isterseniz kutu kutu alıp götürün eve. Eşe dosta hediye etmek için de enfes bir fikir olur hatta.

Şehrin farklı köşelerinde birçok şubeleri olsa da favorimiz Kadıköy’deki.

Beyaz Fırın adres: Caferağa Mahallesi, Yasa Caddesi, No 23, Kadıköy, İstanbul

Ceviz Ağacı

Koşuyolu’nun şu sıralar en popüler mekanı bu olsa gerek. Bir check inler, bir tatlı ya da kahvaltı tabağı fotoğrafları düşüyor ki sayfamıza sormayın. Açıkçası günün her öğününü de hitap eden bir mekan. Kahvaltıdan öğle yemeğine, kahve yanında atıştırılacak minik eklere, poğaçalara, çikolatalara her şeyi burada bulmak mümkün.

Biz ailecek buranın eklerine bayılıyoruz. Sadece orada yiyip bitirmiyoruz, eve de hatırı sayılır miktarda götürmeyi ihmal etmiyoruz.

Bademli, çikolatalı, karışık meyveli, çilekli en çok tercih edilenler arasında. Aklınızda olsun!

Ceviz Ağacı adres: Muhittinüstündağ Cad. No:85 Koşuyolu, İstanbul

Tarihi Savoy Pastanesi

instagram

instagram

Dile kolay, 1950 yılından beri hizmet veren, muazzam lezzetleri sayesinde yıllara meydan okumayı başarmış efsane bir pastane kendisi. Pastanelerin gözdesi ekler de burada en az kendisi kadar muazzam.

Cihangir'e doğru lezzet dolu bir yürüyüşe çıkmak, e oralara kadar gitmişken şöyle bir ağzınızı tatlandırmak isterseniz burada soluğu almalısınız!

Vitrininde gördüğünüz diğer tatlılarda da aklınız kalacaktır ama, baştan uyaralım.

Tarihi Savoy Pastanesi adres: Cihangir Mahallesi, Sıraselviler Caddesi, No 91/A, Beyoğlu, IstanbulDoyamayanlar için bir önerimiz daha var!

Yorumlar

5

Nurfer Işık Altıok6 Kasım 2020 3:58
pasta sanatı efsaneeee hele karamelli ekleri offf fena lezzetli
Yanıtla
Nurgül Altunyay23 Ocak 2020 9:42
Ümraniye de bulunan maya pastanesi de muazzam ekler yapıyor. bu listeye bunu da eklemek isterim.
Yanıtla
Merve Yalçın2 Şubat 2015 10:28
http://www.tatlimanna.com Şiddetle tavsiye ederim.
Yanıtla
Erhan Demirbaş2 Şubat 2015 6:01
Bu listeye Şehremini Saray Meydanı'nda hizmet veren Salih Özkan Pasta&Baklava adlı mekanı ekleyin derim. Zira renk renk eklerden ziyade fevkalede lezzetli ekler bu noktada tadılabilir.
Yanıtla
Beste Köseoğlu30 Ocak 2015 11:11
Gözüm Cihangirdeki +Profiterol'ü aradı. Sadece ekler ve profiterol üreten bu mekanı bilmiyorsanız bir uğramanızı tavsiye ederim. Bağımlılık yapıyor ...
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?