İlkbaharda Ekelim, Uzun Yıllar Sağlıkla Büyütelim: Evde Adım Adım Greyfurt Nasıl Yetiştirilir?

Yemek.com Editörü / Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlend...
Devamını okuyun

Favorilerime
Ekle

C vitamini bakımından zenginliğiyle tanınan, kötü kolesterolden strese bağlı baş ağrılarına birçok soruna çözüm olabilen, zayıflamak isteyenlerin de mutfaklarından eksik etmek istemediği en faydalı meyvelerden greyfurtu evde yetiştirmeyi düşünenler hemen buraya. Zira doğru adımları takip ettiğinizde evde greyfurt yetiştirmek hiç de zor değil aslında.

Greyfurt tohumlarının nasıl daha hızlı çimlenebileceğini öğreniyor, doğru toprak seçimiyle bitkinin verimli bir şekilde büyüyüp gelişmesini sağlıyoruz. Sonrası alabildiğine sabır ve emek... Ama hiç endişeniz olmasın, verdiğiniz tüm emeğe fazlasıyla değecek.

Hadi o zaman sizi hiç merakta bırakmayalım, tohum ya da fidelerinizi hazırlayın, evde greyfurt nasıl yetiştirilir anlatmaya başlayalım.

Evde greyfurt nasıl yetiştirilir?

greyfurt-nasil-yetistirilir-2

Evde greyfurt yetiştirmek için öncelikle verimli greyfurt tohumları ya da fideleri temin etmeniz gerekiyor. Dilerseniz meyvenin içindeki çekirdeklerini de güzelce durulayarak tohum olarak değerlendirebilirsiniz. Tohum ya da fidelerinizi hazırladıktan sonraysa şu adımlara dikkat etmelisiniz:

Toprak ve saksı seçimi: Greyfurt yetiştirmek için tercih edeceğiniz toprağın organik maddeler bakımından zengin, humuslu toprak olması verim almanız açısından önemli. Emiciliği yüksek, asit oranı ise yüksek olmayan topraklar yine uygun tercihler arasında. Saksı seçimine gelince, mutlaka altında hava almasını ve fazla suyun akmasını sağlayacak delikler bulunan bir saksı tercih etmeli, drenajı sağlamalısınız. Aksi halde bitki kökleri yeterince hava alamayacak ya da fazla gelen suya maruz kalarak çürüyecektir, aman diyelim.

Tohumların ekimi: Hazır olarak aldığınız ya da meyveden kendi ellerinizle ayırdığınız tohumları güzelce yıkayıp kuruladıktan sonra (tamamen kupkuru olmamasına dikkat edin) ekim için değerlendireceğiniz minik saksı ya da plastik kapları turbo yosun ve kumlu toprağı karıştırarak elde ettiğiniz karışımla doldurun. (Greyfurt tohumları için gerekli olan bu yosun ve kumu yapı marketlerin bitki reyonlarından, çiçekçilerden ya da online alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz) Ardından bu karışımın içine tohumları yaklaşık yarım santimetre derinde olacak şekilde yerleştirin. Ardından can suyunu verin ve çimlenme işlemini hızlandırmak isterseniz saksının üzerine sera etkisi oluşturabilecek şekilde poşetle kapatın.

greyfurt-nasil-yetistirilir-1

Sulama: Tohumların ekimini gerçekleştirdikten sonra işler bitmiyor tabii. Bitkiyi düzenli olarak sulamak büyük önem taşıyor. Sıcak ve kurak günlerde her gün, daha soğuk günlerde ise 2-3 günde 1 sulama yaparak bitkinin toprağının her zaman nemli kalmasını sağlamalısınız. Nem dengesinin ne durumda olduğunu kontrol etmek için bitkinin toprağına işaret parmağınızı batırıp çıkarın. Parmağınız nemli çıkıyorsa sulamayı erteleyebilirsiniz, tamamen kuru çıkıyorsa hiç vakit kaybetmeden sulama işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Ortam ve sıcaklık: Greyfurt saksınızı yerleştireceğiniz alanın sıcaklığına da dikkat etmelisiniz tabii. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk alanlarda kolayca yetişebilen greyfurt, genel olarak -2 santigrat dereceden soğuk ve 40-45 santigrat dereceden sıcak alanlarda yetiştirmeye uygun değil. Neyse ki ülkemizde birçok alan yıl boyu bu sıcaklıklar arasında olduğundan evinizde de kolayca bu sıcaklıklar arasında bir alan bulabilirsiniz. Aynı şekilde bitkiyi aşırı şiddetli rüzgar ve hava akımlarından korumalısınız. Özellikle fide halindeyken şiddetli rüzgarlara maruz kalması verim almanıza engel olabilir, bitkinin kalıcı bir zarar görmesine sebep olabilir, aman diyelim. Mümkünse bitkiyi gün içinde en az 4-5 saat boyunca gün ışığı alabileceği, güney ya da batı cepheli bir balkon ya da pencere kenarına koymanız iyi olacaktır.

greyfurt-nasil-yetistirilir-3

Gübreleme: Doğru adımları takip ederek uzun yıllar sizinle olmasını sağlayabileceğiniz greyfurt bitkisinden hemen meyve almayı beklememelisiniz tabii ki. Öncelikle bakımını düzenli olarak yapmalı, gerekli durumlarda gübrelemeyi de ihmal etmemelisiniz. Özellikle magnezyum, demir, çinko gibi mineraller bakımından zengin gübreleri tercih edebilirsiniz.

Budama: Sık yapraklı ve çok yıllık bir bitki olduğu için greyfurt yetiştirirken budama yapmaya da özen göstermelisiniz. Yetiştirmeye başladığınız ilk zamanlar budama ihtiyacı olmasa da yaprak sayısı arttıkça budama ihtiyacınız oluşabilir. Bunun için bitkinin tüm yapraklarını sık sık kontrol etmeli, herhangi bir sararma, çürüme gördüğünüz anda hiç vakit kaybetmeden hastalıklı yaprağı bir budama makasıyla dikkatlice bitkiden ayırmalısınız. Böylece sararma ya da çürüme diğer yapraklara ve olası meyvelere zarar vermez, aklınızda bulunsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?