Sütlü Çay Nedir

Sütlü Çay: İngilizlerin Anlayamadığımız Favorisi

Favorilerime
Ekle

İngiliz dizi ya da filmlerini izlerken eğer sahnede çay varsa bir de yanında süt görürüz. Hatta kitap okurken kontun çayını sütlü istemesine, misafirlere sütlü çay verilmesine ve afiyetle içmelerine tanık oluruz. Bize çok garip gelse de İngilizler için sütlü çay bir ritüeldir ve uzun yıllardır devam eder.

Türkler için çayın ne demek olduğunu çok iyi biliyoruz. Çay bazen kendimizi duvarlarda ifade etme yöntemimizdir. Bazen vücudumuzdaki çıkmaz bir işarettir. Bazen de iki katlı bir çaydanlıktan çok daha fazlasıdır. Ancak çay sadece Türklerin milli yakıtı değildir. Çayı sahiplenmiş, kendisiyle bütünleştirmiş iki ülke daha var. Birisi Çin, diğeri de İngiltere.

Birazcık Londra sokaklarına yolculuğa çıkalım ve çayın sütle buluşmasının nasıl gerçekleştiğini öğrenelim.

18. yüzyıldan bu yana çay tüketiminde üst sıralarda yer alan İngiltere henüz siyah çayla tanışmadan önce Çin'den gelen yeşil çay Londra sokaklarında yer almaya başlar. Kafelerde "Coffee, chocolate and a kind of drink called tee" yazısı yer almaya başlar: "Kahve, çikolata ve çay denilen bir içecek"

Ardından İngiltere insanları çayı çok sevmeye başlar. 1680 yılında Avrupa'da ilk kez çaya süt katılması İngiltere'nin de kendisine adapte ettiği ve günümüze kadar taşıdığı bir gelenek olur. İlk olarak çaya süt katılmasının nedeni içindeki teini ve asiditesini azalttığı düşünülmesidir. Aynı zamanda çaya kattığı yeni tadın da beğenilmesidir.

Sütlü çay konusunda akılları karıştıran bir konu da mevcuttur. İlk dönemlerde bardağı ısıtmak için süt bardağa dökülüyorken daha sonra doğrudan çay bulunan bardağa dökülmeye başlanmış. Eğer sütü bardağa önce dökerseniz bardağı çatlamaktan engelleyebilirsiniz, eğer sütü daha sonra eklerseniz farklı bir aroma katarsınız. Bu iki seçenek arasında gidip gelen İngiltereliler son olarak sütü çaya eklemeyi tercih etmiş. Bu nedenle içtiğiniz çayın yanında minik bir karaf içerisinde süt bulursunuz.

Sütlü çay nasıl yapılır?

Madem bu kadar çok bahsettik o zaman nasıl yapıldığını anlatalım.

- Kettle içerisinde su kaynatılır. Demliğin içine biraz kaynamış su dökülür, demlik çevrilir ve içindeki su dökülür.

- Siyah çay yaprakları demliğe eklenir, üzerine kaynamış olan su yavaşça dökülür ve 5 dakika demlenmeye bırakılır.

- İsteğe göre demliğin içine, isteğe göre ayrı olarak süt eklenir.

- İşte hazır! Afiyetle tüketiniz : )

Aslında bu kadar basit olan, evde yaparken hiçbir sorunla karşılaşmadan hazırlayabileceğiniz İngiliz çayı, belki sizin damak zevkinize uygun olmayabilir ancak arkadaşlarınız için hazırlayabileceğiniz farklı bir sunum olduğunu da unutmamak gerekir.

Bazen bir İngiliz gibi hissetmek isteyebilirsiniz.

İngiltere'de çay içme adabı

ycadmarketing

ycadmarketing - ingiliz çayı nasıl içilir?

Nasıl ki bazı yiyecek ve içecekler için hazırlanmış özel kurallar vardır, sütlü çayın da bir adabı, efendimize söyleyelim kuralı vardır. Daha doğrusu konuk olduğunuz bir İngiliz evinde göreceğiniz ritüel.

İngilizlerin çay içmeye özel iki adet alanı bulunuyor. Bunlardan bir tanesi şömine gibi rahatlık veren sıcacık bir nokta, diğeri de pencere gibi dışarı baktığınızda kendinizi iyi hissedeceğiniz alan. Çayları koyacağınız ve demliklerin koyulacağı iki adet masa bulunuyor. Demlik asla sizin çay içtiğiniz masada bulunmuyor.

Bunların yanı sıra çay içme sırasında araya yemeğin girmesi çok hoş karşılanmıyor. Onun yerine çayla gelen pasta ya da sandviçler hazırlanıyor. Ortalama 1 saat süren çay içmeleri, sütlü çayın keyfiyle devam ediyor. Süt konusunda ise ev sahibi tamamen misafirine ayak uyduruyor. Süt ya demliğin ya da çay bardağının içine ekleniyor.

Madem bu kadar çok İngiltere, İngiliz, İngiliz çayı dedik o zaman size de İngiltere'yi bir ziyaret edip bize anlatmak kalıyor!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

abdulkerimyuzlu25 Kasım 2016 01:37
Kafamdaki tek soru işareti... Süt kaynamış mı oluyor yoksa soğuk olarak mı dökülüyor cevaplarsanız çok sevinirim
Yanıtla
Ceyhun Çemen 19 Şubat 2017 18:28
Yanıtla
soğuk olarak

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?