evden-organik-recel-heybeliada-manset

Ev'den Organik: Heybeliada'da Ada Güneşiyle Yapılan Reçeller

Favorilerime
Ekle

Heybeliada'da yaz-kış 3 yıl oturduğumu bilenler, duyanlar hemen sorar "adada yaşamak nasıl bir şey?" diye... Havamdaysam uzun uzun anlatırım, bazen de geçiştiririm.

Ama özetle durum şudur ki, farklıdır adada yaşamak. Kimi zaman zorlayıcı, kimi zaman eğlenceli ama illa ki farklı.

Boşalan vapura doğru baktığınızda hemen anlarsınız kimin "adalı", kimin turist olduğunu. Adalılar hızla gideceği yere ilerlerken, turistler daha iskelede uzun uzun etraflarını seyre dalar. Sonrasında piknikçiler ekmek, içecek almak için çarşıya yönelir, denizciler de plajlara. Gün boyunca yenilir, içilir, denize girilir ve koşa koşa akşam vapuruna yetişilir.

evden-organik-recel-heybeliada-2

Oysa, adaların ruhu ara sokaklardadır. Üstelik hiç ummadığınız sürprizler de karşılayabilir sizi bu sokaklarda.

Heybeli'nin sürprizlerinden birisi de çarşının devamından çıkılan bir üst sokak olan İşgüzar'dadır. Bahsettiğim sürprizin adı "Ev'den". Aslında bir reçel dükkanı burası. Eğer klasikseverlerdenseniz burası sizin için çok uygun olmayabilir ama yeni tatlar denemekten hoşlanıyorsanız, doğru adrestesiniz demektir.

Yeni tatlardan kastım, bu küçük dükkan dışında başka yerde bulamayacaklarınız. Mesela mimoza reçeli... Acıbiber reçeli... Bodrum mandalinası reçeli... Kuruyemişli incir reçeli... Bunları başka bir yerde bulamayacağınıza eminim, çünkü tamamının formülü, dükkanın sahibi Emine Hanım'a ait.

fb.com/evdenrecel

fb.com/evdenrecel

O hangi lezzetlerin reçele yakışabileceğini ve hangilerini reçel kavanozunda bir araya getirebileceğini düşünüp, öyle koyuluyor işe. Önce malzemeleri temin ediyor en güzel pazarlardan veya doğanın kucağından. Ardından geçiyor evindeki ocağının başına. Önce reçellerini kaynatıyor, sonra balkonundaki masasında ada güneşiyle buluşturuyor ve ardından kavanozluyor. Sonra doldurduğu gibi kavanozları pazar arabasına, getirip diziyor bu küçük dükkanının raflarına.

Evden'de bulabileceğiniz ana lezzet reçel ama bununla sınırlı değil çeşitler. Yine Emine Hanım'ın mutfağından çıkan ev eriştesi, turşular, likörler ve hatta kurabiyeler de raflardaki yerini alıyor hazır oldukça.

Yolunuz düştüğünde dükkan kapalıysa eğer, kapıda yazılı telefon numarasını aramaya çekinmeyin. Notta da yazdığı gibi, kısa sürede gelecektir Emine Hanım. Dükkan kapalı olduğuna göre ya evinde reçel kaynatıyordur, ya hamur açıyordur ya da turşu kuruyordur...

Unutmayın, lezzetli sürprizleri bulmak için biraz keşfe çıkmak gerek!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?