bimzz

Diyete Başlamadan Önce Mutlaka Dikkat Edilmesi Gereken 12 Önemli Nokta

Favorilerime
Ekle

Yaz hazırlıkları hız kesmeden devam ediyor, diyet yapmak için günler kovalanıyor. Ancak diyete başlamak öyle kolay bir şey değil, diyete hazırlık gerek. Vücudunuzun gireceği değişiklik öncesi mutlaka kendi zihninizi hazırlamanız lazım.

Sizi diyete hazırlayacak ve daha kolay bir diyet süreci geçirmenize yardımcı olacak püf noktaları bir araya getirdik.

Hazırsanız, başlıyoruz.

Diyete hangi amaçla başladığınıza emin olun

Vücudunuzun hangi bölgesini değiştirmek istiyorsunuz, fazlalıklarınızın nerede olduğuna inanıyor ve biliyorsunuz? Tam olarak bunlara karar verin ve vücut ölçülerinizi alın.

Diyet seçeneklerini gözden geçirin ve kendinize uygun olanı seçin

Bu noktada her zaman söylediğimiz gibi ilk olarak diyetisyene başvurun ancak yoğun bir tempoda diyetisyene gidecek vaktiniz yoksa alerjik konuları, sağlık durumlarınızı göz önünde tutarak kendinize uygun bir diyet seçin.

Kendi planınızı bilin ve ona göre hareket edin

Örneğin sabah işe gitmek için 8'de kalkmanız gerekiyor, o halde saat 8:30'da kahvaltı edeceğiniz şekilde bir plan uygulayın. Aynı zamanda gün içinde hangi saatleri ara öğün olarak belirleyebileceğinize de dikkat edin.

En basitten başlayın

Kendinizi bu diyet serüvenine hazırlarken bir anda yüklü bir şekilde programa girmeyin. Örneğin ilk günler için 15 dakika yürüyüş planlarken 1 ay sonrası için yürüyüş süresini 1 saate çıkarabileceğinizi unutmayın.

En doğru zamanda diyete başlayın

Yani diyet yapmaya karar vermenin bir süreç, diyetin bambaşka bir süreç olduğunu bilin. Kendi takviminizde en uygun olduğunuz zamanı gözünüze kestirin ve o zamana gelene kadar kendinizi hazırlayın.

Diyete başlayacaksınız diye kendinizi tamamen yemeğe vermeyin

En çok yapılan yanlışlardan bir tanesi de bir tarihte diyete başlayacağınızı düşünmek ve o sürece kadar dilediğiniz her şeyi yemek. Bunu asla yapmayın. Minik alıştırmalarla vücudunuzu bu sürece hazır hale getirin. Örneğin günde içtiğiniz su sayısı 5 bardaksa 6 bardağa çıkarın. Ya da bol su tutan kahveyi keserek hazırlanın.

Diyete başlamadan önce listenize göre alışveriş yapın

Diyete hazır ve nazır hale gelmenin en önemli noktalarından bir tanesi de diyet alışverişidir. Bu noktada da dikkat etmeniz gereken şey şu: Asla açken alışveriş yapmayın. Satın alacağınız miktardan çok daha fazlasını alabilir, aklınız çelinebilir.

Mutfak aletlerinizi dahi hazırlayın

Örneğin bir smoothie programına dahil olacaksınız, o halde mutlaka blenderınızın olması gerektiğini hatırlayın. Mutfağınızda kullanabileceğiniz bir noktaya yerleştirin ve günlük olarak temizliğini yapın.

Asla uykusuz kalmayın

Sağlık bir diyet süreci ve öncesinin anahtar noktalarından bir tanesi de budur. Uyku düzensizliği gereksiz yemek yeme isteğine neden olabilir, düzeninizi bozar ve dahil olmak istediğiniz planı baltalar.

Ödüllendirme sistemini kurun ve günlere bölün

Bir gün diyet yaptınız diye kendinizi ödüllendirecek değilsiniz ancak kendinize özel tarihler belirler ve bu tarihlerde kendinizi ödüllendireceğinizi bilirseniz daha motivasyonel ilerleyebilirsiniz.

Planınızı ve kararlılığınızı arkadaşlarınızla paylaşın

huffpost

huffpost

Arkadaşlarınızla bir şeyler yapmayı, dışarı çıkmayı ya da küçük kaçamaklarla kendinizi ödüllendirmeyi çok seviyorsunuz. Ancak süreç bundan sonra böyle ilerlemeyecek. Bu nedenle arkadaşlarınızı, ailenizi, sevgilinizi bu süreçten haberdar edin ve onlara da destek olmaları için bir konuşma yapın.

Daima mantıklı ve kararlı hareket edin

Ne kadar sağlam bir şekilde rejime hazırlanırsanız o kadar iyi sonuç alırsınız. Yapamayacağınızı bildiğiniz diyetleri seçmeyin ve motivasyonel olarak kırılmaya maruz kalmayın. Her başarısız diyet hem vücudunuzda bir bağışıklığa neden olur hem de beyniniz rejimlerin sizde işe yaramadığı sinyalini gönderir.

Bol sağlıklı günler!

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bir beslenme uzmanı ve/veya diyetisyene danışmadan hiçbir beslenme programını ya da diyeti uygulamamalısınız. Ciddi, kronik bir rahatsızlığı olanların kendi doktorlarına da danışmaları gerektiğini hatırlatalım.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?