http://www.4sightinc.com/blog/post/shopper-marketing-is-going-mainstream | 4sightinc - alışveriş yaparken zaman ve paradan kazanmak

Market Alışverişlerini Ekonomik Hale Getirecek 10 Altın Öneri

Favorilerime
Ekle

Alışveriş merkezlerine, süpermarketlere bir kez girip kolay kolay çıkmayı başaramayan insanlardansanız kulak kesilmenizin tam vakti. Çünkü biliyoruz ki kendisini süpermarkette unutanlar olarak azımsanmayacak derece çok kişiyiz.

Süpermarketlerin insanlar üzerinde oynadığı oyunları sizlerle tek tek paylaşmıştık. Hazır bu hilelerin hepsini biliyor ve kendimizi hazır hissediyorken bir de kendi alabileceğimiz sorumluluklara, atabileceğimiz adımlara bakalım.

Aslında birçoğunu biliyoruz ancak bilmediklerimizle birlikte ev ekonomisinde büyük kalkınmalara adım atmak mümkün.

Süpermarketler, korkun bizden!

Hangi öğün için ne satın almak istediğinize emin olun

Alışverişe çıkmadan ve alışveriş listesi yapmadan önce aklınızda olması gereken çok önemli bir şey var. Bu bizim ilk kuralımız. Alışverişten önce hangi öğünler için ne satın almak istediğinize karar verin. Örneğin diyet yapmaya başladınız ve bu diyete uygun alışveriş yapmanız gerekiyor. O halde ihtiyacınız olan, takip etmeniz gereken yiyecekleri iyice düşünün. Böylece başka reyonlara gözünüz ve gönlünüz kaymaz, lüzumsuz alışveriş yapmazsınız.

Daima alışveriş listesi hazırlayın

alisveris-listesi-hazirlama

Ne satın alacağınıza karar verdiniz. Artık listeye hazırsınız. Elinize kağıt ve kalemi alın ya da telefonunuzun not bölümüne yazmaya başlayın. Yalnızca gerçekten ihtiyacınız olan ürünleri ihtiyacınız olan oranda yazın. Örneğin 5 kutu tereyağını tek seferde satın almanızın hiçbir mantığı olmayacaktır. Öğün bağlamında değerlendirip tüketebileceğiniz kadarını yazın. Böylece dolapta kurumuş ya da bozulmaya yüz tutmuş, tarihi geçmiş ürünlerle yaşamak zorunda kalmazsınız.

Gereksiz raflarda vakit kaybetmeyin

Hedefe kilitlenin ve alışverişinizi yapın. Ekstra gezeceğiniz her reyon sizin için eksi bakiye anlamına gelebilir. Sebze alışverişi yaparken kendinizi çikolata reyonunda bulmak kadar kötüsü yoktur. Satın alma isteğiniz ortaya çıkar, iştahınız açılır. Alışveriş listenizde olmayan ve aslında olmaması gereken ürünleri de satın almış olursunuz.

Alışverişe asla aç gitmeyin

Neden mi? Cevap aslında oldukça basit. Eğer market alışverişine açken çıkarsanız normalde satın alacağınızdan çok daha fazlasını satın alma eğiliminde olursunuz. Bir tane cipsten bir şey olmaz diyerek alışveriş sepetinizi aslında almamanız gereken ürünlerle doldurabilirsiniz.

Süpermarketlerde burnunuza gelen güzel kokulara kanmayın

Açsınız ya da aç değilsiniz ancak süpermarkete girdiğiniz andan itibaren güzel bir koku sizi esir almak üzere. Durun! Kandırılıyorsunuz. Yeni pişen ekmekler, poğaçalar, kekler sizin açlığınızı artırmak ve daha fazla ürün satın almaya yönlendirmek amacıyla hazırlanmış minik tuzaklar. Onları dinlemeyin, siz en iyisi tok karna gidin.

Küçük alışveriş sepetlerini tercih edin

Küçük alışveriş sepetleri en büyük kurtarıcınızdır. Kocaman bir alışveriş sepetini doldurmak hem sağlığınıza hem de bütçenize zarar verir. Bir de o büyük alışveriş sepetinin bir türlü dolamaması var tabii ki. O kadar büyüklerdir ki ne satın alsanız size "Aslında hiçbir şey almadın ki!" mesajı verir. Küçük sepetlerdeyse böyle bir şey yaşama imkanınız neredeyse yok.

Gramaj ve fiyat farkına mutlaka dikkat edin

Aslında indirimliymiş gibi görünen ancak fiyat ve gramaj farkına baktığınızda büyük hayal kırıklığına uğrayacağınız ürünlerden uzak durun. Örneğin bir ürünün 125 gram'ı 15 TL'yken ve 250 gram'ı daha düşük fiyatta olması gerekirken 40 TL'yse dikkat çanları çalmalıdır. Bu yüzden gramaj ve fiyat konusuna dikkat etmeniz gerekir.

Gerekirse telefondan araştırarak fiyat karşılaştırması yapın

Artık tamamen dijital çağda yaşıyoruz ve elimizin altında en az 1 adet teknolojik alet var. Alışveriş yapmaya gittiğinizde de elinizin altında bir telefon olduğunu unutmayın ve eğer fiyatı gerçekten yüksek bir ürün satın almak istiyorsanız karşılaştırmasını iyice yapın. Örneğin alacağınız safranın 5 gram'ı satın alacağınız markette 150 TL'dir ancak ailenizin sürekli gittiği aktarda fiyat 120 TL olabilir. Kontrol etmekten çekinmeyin.

Alışverişinizi yoğun olmayan saatlerde yapmaya özen gösterin

Etrafınızda ağzına kadar dolu alışveriş sepetleri varken kendi sepetinizin tatmin edici gelmemesi muhtemel. O insanlar o kadar çok ürünü satın alıyor olabilir ancak bu onların doğru hareket ettiği anlamına gelmez. Siz en iyisi süpermarketlerde insan trafiğinin en az olduğu saatlerde alışveriş yapmaya çalışın. Böylece hengame arasında kendinizi kandırma ihtimaliniz düşer, satın alma işlemini başarıyla gerçekleştirirsiniz.

Kasaların önünde yer alan abur cuburlardan uzak durun

atebyatescrapbooking

atebyatescrapbooking

Tam çıkmak üzeresiniz ancak gözünüz bir şeylere takılıyor. Kasanın hemen kenarında duran sakızlar, çikolatalar ve jelibonlar... Takılmasın, çünkü yine dikkat etmeniz gereken bir alandasınız. Ucuz fiyatı ve renkli paketleriyle dikkat çeken abur cuburlar alışveriş sepetinize en kolay giren yiyeceklerdir. Alışveriş listenizde yeri olmayan onlarca abur cuburu satın almakla baş başa kalabilirsiniz. Bu yüzden hiç görmemiş gibi davranabilirsiniz.

Bildiğimiz ancak uygulamayı unuttuğumuz 10 basit altın kuralla ev ekonomisinde büyük farklılıklar yaratabilirsiniz. Peki sizin böyle önerileriniz var mıdır? Bizimle paylaşmayı unutmayın.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?