egrelti-otu-faydalari-2

Bağırsaklardan Cilt Sağlığına, Faydalarıyla Merak Uyandıran İsim: Eğrelti Otu

Favorilerime
Ekle

Bitkilerle arası iyi olanlar, çeşit çeşit bitki çayı içmeyi sevenler, hangi bitki ne işe yarar merak edenler buraya!

Bildiğiniz gibi günümüzde "şifalı bitkiler" olarak anılan bitkiler yeniden çok popüler olmaya başladı. Çok çok eski zamanlarda çeşitli hastalıklar için tedavi yöntemi olarak görülen birçok bitki, şimdilerde de alternatif ve doğal bir şifa kaynağı olarak yeniden hayatımızın içine girdi.

Biz de istedik ki bugün size eğrelti otunu anlatalım, eğrelti otu faydaları nelerdir, eğrelti otu nasıl kullanılır, bir zararı, bir yan etkisi var mıdır onu tüm yönleriyle tanıyalım.

Bugüne dek adını çok duyduğunuz, belki de sık sık gördüğünüz, bahçenizde, yol kenarında karşınızda çıkan eğrelti otu tüm bilinmeyenleriyle karşınızda!

Eğrelti otu nedir?

Eğrelti otu, damarlı çiçeksiz bitkiler grubunun en bilinen üyelerinden aslında. Ilıman bölgelerde kolayca yetişme imkanı bulan bu bitkinin 10 binden fazla çeşidi bulunuyor ancak genel olarak bilinen şekliyle dişi eğrelti otu ve erkek eğrelti otu olarak da ayrılıyor.

Kendine özgü görüntüsüyle kolayca fark edilebilen eğrelti otları, ince, uzun ve çok parçalı yapraklara sahip. Üremesini yapraklarının altında bulunan kahverengi spor keseleriyle sağlayan eğrelti otunun kök kısmı da oldukça bilinen ve kullanılabilen kısımlarından. Ancak dikkat etmekte fayda var, çünkü eğrelti otunun özellikle kök kısmı zehirli etkiler de yaratabiliyor.

Eğrelti otunun faydaları nelerdir, eğrelti otu ne işe yarar?

egrelti-otu-faydalari-3

Vücudu hastalıklara karşı koruyor

 • Eğrelti otu antimikrobiyal özellikler gösterdiğinden özellikle bakteri kaynaklı birçok hastalıktan vücudu koruyor, var olan hastalıkların hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı oluyor.
 • Bağırsakların sağlıkla çalışmasına destek oluyor

 • Bağırsaklarda oluşan kurtlardan, tenya ve parazitlerden de kurtardığı söylenen eğrelti otu, bu özelliğini mantar rahatsızlığı üzerinde de gösteriyor ve tüm bu rahatsızlıkların iyileşme sürecine olumlu etkilerde bulunuyor.
 • Karaciğerin sağlığını koruyor

 • Bolca C vitamini ve polifenol bileşik içerdiğinden eğrelti otu aynı zamanda oldukça güçlü bir antioksidan sayılıyor. Bu özelliğiyle vücudumuzdaki zararlı maddeleri uzaklaştırdığından karaciğerin dostu bir madde olarak görülüyor.
 • Vücut direncini artırıyor

 • Antioksidan özelliği güçlü olduğundan eğrelti otu, bağışıklık sistemimizin de güçlenmesine katkıda bulunuyor.
 • Kış hastalıklarının belirtilerini ortadan kaldırıyor, yaraların hızla iyileşmesini sağlıyor

 • Öksürük, boğaz ağrısı ve ağız içi yaralarının daha hızlı bir şekilde geçmesine destek oluyor.
 • Göz sağlığını destekliyor

 • Bolca A vitamini içerdiğinden göz sağlığı üzerinde de olumlu etkilerde bulunuyor.
 • Kolesterole, kalp ve damar hastalıklarına iyi geliyor

 • Bunların yanı sıra eğrelti otunun kötü kolesterolü düşürdüğü, kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma riskinden koruduğu biliniyor.
 • Zayıflamak isteyenlere destek veriyor

 • Eğrelti otu kilo vermeye yardımcı oluyor.
 • Basura iyi geliyor

 • Bağırsak sağlığı üzerinde çok olumlu etkiler göstermekle kalmıyor, basur sorununun çözümünde de yardımcı oluyor.
 • Cilt sağlığını olumlu yönde etkiliyor

 • İçerdiği vitaminlerle cilt sağlığının da destekçisi oluyor, düzenli olarak faydalanıldığında cildin daha temiz ve parlak gözükmesini sağlıyor.
 • Yaraların iyileşme sürecini hızlandırıyor

 • Eğrelti otu, ciltte açılan yaraların da hızla iyileşmesine destek oluyor.
 • Havayı temizliyor

 • Yukarıda da söylediğimiz gibi eğrelti otunun antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri bulunduğundan havayı temizleme özelliği de bulunuyor. Bu sayede evde büyütüldüğünde sadece bir süs bitkisi arak görev almakla kalmıyor, evin havasını da temizliyor.
 • Eğrelti otu nasıl kullanılır?

  egrelti-otu-faydalari-2

  Eğrelti otunun faydalarını öğrendikten sonra sıra geldi onun nasıl kullanılabileceğini öğrenmeye. Kendisi hem çiğ, hem haşlanmış hem de kurutulmuş olarak kullanılabiliyor aslında.

  Ama tüm bunlardan önce bilmeniz gereken önemli bir şey daha var: O da eğrelti otunun zehirli etkilerinin bulunduğu. Bu nedenle bu kullanım şekillerini öğrenir öğrenmez uygulamaya başlamayın, mutlaka doktorunuza danışın diyor ve devam ediyoruz.

  Eğrelti otunu çiğ çiğ tüketenler olduğu gibi salatalara ilave ederek değerlendirenler de bulunuyor. Aynı şekilde kendisi haşlanıp farklı yemeklerin içine de ilave edilebiliyor. Son olarak kurutulmuş halinin ya da tazesinin çayı da hazırlanıyor.

  Eğer eğrelti otunu sıcak suyla bir araya getirecekseniz, kaynatma işleminden geçirmeyi düşünüyorsanız 10 dakikayı asla geçmemeniz gerekiyor. Aksi halde eğrelti otunun zehirli etkileri kendini göstermeye başlıyor ve birçok yan etkinin oluşmasına yol açabiliyor.

  Bunların yanı sıra eğrelti otu harici olarak da uygulanabiliyor, eğrelti otunu sıcak suda 5 dakika kadar demleyip çıkarın ve elde ettiğiniz suyu duş alacağınız zaman normal suyla seyrelterek kullanın. Bu cildinizin tertemiz ve ışıl ışıl olmasını sağlayacaktır. İşte bu kadar!

  Eğrelti otunun zararları nelerdir?

  bonsaibc

  bonsaibc

  Bunca faydasının yanı sıra eğrelti otu mutlaka ama mutlaka temkinli olarak kullanılması gereken bitkilerden. Çünkü kendisi aslında zehirli bir bitkiye de dönüşebiliyor. Vücutta fazla A vitamini depolanmasına neden olması başta olmak üzere daha birçok özelliği nedeniyle eğrelti otu vitamin zehirlenmesi, kusma, ishal, bulantı, titreme gibi yan etkiler yaşamanıza neden olabiliyor.

  Tüm bu yan etkileri nedeniyle hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınların, ciddi ve kronik bir rahatsızlığı bulunanların, kansızlık sorunu, böbrek yetmezliği ya da karaciğer rahatsızlığı olanların tüketmesi asla tavsiye edilmiyor.

  Aynı şekilde alerjik bir bünyeye sahip olanlar başta olmak üzere herkesin eğrelti otu tüketiminde dikkati elden bırakmaması, mümkün olduğunca doktor gözetiminde ya da doktor onayıyla tüketmesi büyük önem taşıyor.

  1 gün içinde taze eğrelti otu tüketiminin 80 gramı, kurutulmuş eğrelti otu tüketimininse 20 gramı geçmemesi gerektiği de söyleniyor.

  Siz, siz olun fayda sağlamak isterken sağlığınızı daha büyük tehlikelere sokmayın, her bitkiye karşı olmanız gerektiği gibi eğrelti otuna karşı da temkinli olun ve asla aşırıya kaçmayın. Doktorunuzun onaylamadığı hiçbir bitkiyi kullanmayın, biz hatırlatmış olalım.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  1

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?