http://kimmyandbear.com/category/diary/page/3/ | kimmyandbear

Miniğiniz Büyürken: 16 Aylık Bebek Gelişimi

Favorilerime
Ekle

Bebeğiniz 16 aylık olduğunda, fiziksel gelişimi doğrultusunda sosyal becerileri ile motor becerilerini daha etkin kullanmaya başlar. Yürüme, koşma, el ve ayaklarıyla top oynama ya da kalem kullanmaya başlama gibi becerileri bu dönemde kazanabilir. Bunun yanı sıra daha iyi iletişim kurmaya ve kişilik özelliklerini ortaya koymayı sürdürür.

Uyku

16 aylık bebeğiniz, günde 12-14 saat arası uyumalıdır. Bebeğin gelişim hızı ve fiziksel aktivitelerine bağlı olarak, uyku süresi ve düzeni değişiklik gösterebilir. Bazı bebekler, gece uykusuna dalmakta ya da kesintisiz uyumakta zorluk çekebilir. Bazı bebekler ise gündüz uyumak istemeyebilir. Bebeğinizin fiziksel ve sosyal gelişiminin desteklenebilmesi için gündüz ve gece uykusu bu dönemde önemlidir.

Gece uykusunu alamayan ya da gündüz uyumayan bebekler, gün içinde huysuz davranabilir. Bebeğinizin gelişimini desteklemek için uyku süresine dikkat etmeniz önemlidir. Ancak bebeği zorla uyutmaya çalışmak da doğru değildir. Bebeğin uykusunun gelmesi için yorulmasını sağlayacak fiziksel ve sosyal etkinlikleri artırabilirsiniz.

Beslenme

Ana ve ara öğünlerin besleyici ve zengin olması 16 aylık bebek gelişimi açısından önemlidir. Bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimini destekleyebilmek için ana öğünler kadar ara öğünlere de dikkat etmelisiniz. Bebeğiniz bu dönemde iştahsız olabilir ya da tek yönlü beslenmeye meyilli davranabilir. Bebeğinizin beslenmesi için sevdiği gıdalara ağırlık vermeniz gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Bu dönemde protein, vitamin ve mineral bakımından zengin beslenmek şart olduğu gibi, temel aminoasitlerin alınması da önemlidir. Ana öğünlerde mevsim sebzeleriyle yapılmış yemekler, protein içeren bakliyatlar ya da hayvansal gıdaları tercih edebilirsiniz. Ara öğünlerde ise bebeğinizin yoğurt, süt, meyve gibi yiyeceklerle beslemeniz enerji seviyesinin yükselmesini sağlayacağı gibi fiziksel gelişimini de hızlandıracaktır.

Fiziksel gelişim

Bebeğiniz 16 aylık olduğunda dengede durma ve yürüme konusunda neredeyse hiç sorun yaşamaz. Bu dönemde bebeğiniz koşmaya başlayabilir. Koltuğa ya da yatağına tırmanma ya da yüksek bir yerden aşağıya inme konusunda da oldukça beceriklidir. Fiziksel gelişim süreci beslenme ve uyku ile doğrudan ilgilidir.

Bebeğiniz iyi besleniyorsa ve yeteri kadar uyuyorsa fiziksel açıdan son derece aktif ve enerjik olur. 16 aylık bebek gelişimini desteklemek için fiziksel aktivitelere odaklanan oyunlar oynamanız önemlidir. Birlikte yürüyüşe çıkmak, top oynamak ya da spor yapmak bebeğinizin hem eğlenmesini hem de fiziksel becerilerini artırmasını sağlar.

Sosyal gelişim

Birçok uzmana göre bebeklerin kişilik özellikleri 0-5 yaş arasında oluşur. Bebeğinizin sosyal becerilerini geliştirmesi için insanlarla sık iletişim kurması ve özgüven duygusunun oluşması önemlidir. Bebeğinizin size güvenmesini sağlamak için verdiğiniz sözleri tutmaya dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra küçük sorumluluklar erken çocukluk döneminde özgüven duygusunu destekler.

Bebeğinizin karakter gelişimini desteklemek için dışarı çıkmak ya da oyun oynamak gibi süreçlerde onun fikrini sormaya da özen göstermelisiniz. Bebeğinizin söz hakkına sahip olduğunu fark etmesi, sosyal gelişimi açısından oldukça önemlidir.

16. ayda bebeğim neler yapabilir?

kimmyandbear

kimmyandbear

 • İsteklerini açık bir şekilde belli edebilir ve istediği şeyler konusunda ısrar edebilir.
 • Nesnelerle bağ kurabilir. Bazı oyuncaklarıyla birlikte uyumak isteyebilir.
 • Oyunların kurallarını öğrenebilir ve kurallara uymaya dikkat edebilir.
 • Diş fırçalama, yüzünü veya ellerini yıkamayı öğrenebilir.
 • Kalem ya da fırça gibi araçları kullanmaya başlayabilir. Basit çizimler yapabilir.
 • 16. ayda bebeğinizin gelişimini desteklemek için beslenme, uyku, fiziksel ve sosyal gelişim süreçlerine dikkat etmeniz şarttır. Eğer bebeğinizin gelişimi konusunda herhangi bir tereddüt yaşıyorsanız doktor kontrolünden geçmek konusunda tereddüt etmemelisiniz.  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?