Ne Olursa Olsun Blendera Koymamanız Gereken 7 Malzeme

Favorilerime
Ekle

Blender hayatımıza girdi gireli mutfaktaki işlerimiz çok kolaylaştı. Çorba, ayran, domates püresi, milkshake gibi sıvıları çok hızlı şekilde çırpabilen ve katı gıdaları parçalayıp öğütebilen blender sayesinde yemek yaparken hem zamandan kazandık hem de kollarımız, ellerimiz artık eskisi kadar yorulmuyor.

Blenderın bize kolaylık ve pratiklik sağladığı kesin de onun da bazı sınırları, bazı Türkan Şoray kuralları var. Her şeyi çırpabiliyor ve öğütebiliyor sanıp blendera her elinize geçeni atarsanız hayatınızın hatasını yaparsınız.

Yapmayın.

En güzel ve en uygun blenderlar ise hemen şurada!

Blenderı kızdırmaya gelmez: Çorba gibi çok sıcak sıvılar

corba-blender-shutter

Sıvıları çok hızlı çırpabilmesi, çorbaları püre haline getirebilmesiyle kalbimizin orta yerinde cumhuriyet kuran blendera gereğinden fazla sıcak olan sıvıları koyarsanız mutfakta istenmeyen kazalara sebep verebilirsiniz.

Zira çok sıcak bir sıvıyı blender içine hapsedip "çalıştır" düğmesine bastığınızda makinenin içindeki baskı ve buhar kapağın açılmasına ve sıvının mutfağın her yerine dağılmasına sebep olacaktır. Sonra al başına bir milyon iş.

Bu yüzden örneğin sıcak bir çorbayı blenderda çekmek istiyorsanız önce ona 5 dakika verin ve soğumasını bekleyin. Sonrasında blenderı asla ağzına kadar doldurmayarak (yarısını geçmeyecek şekilde doldurmak ideal bu noktada) kapağını sıkıca kapatın ve çalıştır düğmesine basın. İşte bu kadar.

Tersi de kötü: Dondurulmuş gıdalar

meyve-ve-sebze-nasil-dondurulur-nasil-saklanir

Yüksek güçlü blenderlarda sorun çıkarmıyor olabilir ama standart blenderlar çok sert gıdaları öğütmekte zorluk yaşayabilir. Mesela buz kalıpları tam olarak ezilmeyebilir, dondurulmuş meyveler kalıp kalıp kalabilir ve bu yüksek basınçta blenderın doğrayıcı bıçakları zarar görebilir.

Aklına "Eee o zaman dondurulmuş meyvelerimle smoothie yapamayacak mıyım ben şimdi?" sorusu gelenleri hemen cevaplayalım: Dondurulmuş meyvelerinizi 10 dakika gibi bir süre oda sıcaklığında bekletip çözülen buzla birlikte blendera atarsanız çok da büyük bir problem yaşamazsınız.

Göründüğü kadar masum değil: Patates püresi

patates-puresi-yemekcom

Mantıken patates püresini blender yardımıyla yapmak çok da kötü gözükmüyor olabilir ama emin olun sonuç üzücü. Nitekim blenderın bıçakları patatesten çok fazla nişastanın dışarı çıkmasını sağlayacak ve elde ettiğiniz püre yapış yapış, sakız kıvamında olacaktır. Bunu da istemezsiniz sanırız.

Onun için ayrı makine yapmışlar zaten?: Kahve çekirdekleri

parkinson-kahve-aralik-2020

Evdeki kahve makinesi bozuldu ve canınız deli gibi filtre kahve istiyor. Kahve çekirdeklerini bir güzel blenderda öğütürüm diye düşünmeyin. Kahve-kitap hayallerinizi suya düşürmek istemezdik ama büyük kahve çekirdeklerini blenderda öğütmeye çalıştığınızda bu çekirdekler farklı boyutlarda granüllere ayrılacak ve bu da kahvenin tadını bozacaktır. Ayrıca bu durum blenderınızın bıçaklarına da zarar verir. Bir kahve keyfiniz var, onu da bozmayın yani.

Blenderın bıçaklarına da yazık: Kuru meyveler ya da güneşte kuruttuğunuz domatesleriniz

blender-kuru-domates-ocak-2021

Domates kalp blender biliyoruz. Ancak bu durum güneşte kurutulan domatesler için geçerli değil. En az onlar kadar kuru meyveler de blenderdan uzak durması gereken malzemelerden. Nedeni basit; her ikisi de kolaylıkla blender bıçaklarına yapışabilecek türden. Dolayısıyla hem malzemeniz rezil oluyor, hem de blender bıçaklarınız zarar görüyor bu durumdan. Ama illa domateslerimi blenderda çekeceğim diyorsanız önce onları ılık suda bir süre tutun ve yumuşamalarını sağlayın. Bu da bir öneri. Yine de siz bilirsiniz.

Kuru malzemeleri öğütmek başka aletlere mahsus: Baharatlar

kofte-baharati-nasil-yapilir-1

Blenderda baharat öğütülebilseydi baharat öğütücü diye bir alet icat edilmezdi herhalde diye düşünüyoruz. Nitekim blenderın bıçakları kuru malzemeleri öğütmekte etkili değil. Ayrıca blendera koyduğunuz baharat parçacıkları blender dibinde birikmeyecek, havalara uçuşarak keyfinizi kaçıracaktır. Değmez.

Bir arkadaşın kuzeni yapmış, oradan biliyoruz: İçine kaşık, spatula sokmak

blender-kasik-ocak-2021

Evinde blender kullanan çoğu kişinin bildiği bir gerçek bu ama duyduk ki hala yapanlar varmış. Ya da ilk kez blender alanlara bir uyarı mahiyetinde de olsun bu.

Blender çalışırken içine kaşık, çatal, bıçak, spatula sokulmaz, sokulmamalı. Blender, adı üstüne karıştırıcı yani; işi karıştırmak. Ama illa ben de eski usul karıştıracağım diyorsanız blenderı elektriğe bağlı tabanından çıkarın ve kabı tezgah üzerine alarak karıştırın. Daha güvenli, değil mi?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?