ucuz-saglikli-beslenme

Hem Ekonomik Hem Sağlıklı Beslenmek İsteyenlere Evde Kolaylık Sağlayacak 8 Pratik Bilgi

Favorilerime
Ekle

Nedense bilinçaltımıza sağlıklı beslenmenin pahalı olduğunu yerleştirilmiş. Bunda dışarıda bir salataya 25 lira isteyen mekanların da etkisi yok değil. "Aman ota o kadar para vereceğime, aynı paraya iskender yerim" diyen insanları etrafımızda görmemiz de bu yüzden. Sonra gelsin sağlıksız bir şekilde alınan kilolar, pişmanlıklar, üzüntüler...

Ama size bir şey diyelim sağlıklı ve dengeli beslenmek sandığınız kadar pahalı bir şey değil. Bütçeniz dahilinde çok da rahat bir şekilde evinizde sağlıklı beslenebilirsiniz.

Yeter ki şu ipuçlarımızı kulak arkası etmeyin...

Mevsim meyvelerini en bol olduğu zamanda alın ve dondurarak sonrası için saklayın

Mevsim meyvelerinin en bol olduğu zaman malumunuz onları en ucuza alacağınız zaman. Çekinmeyin, bol bol alın. Onları dondurarak mevsimi geçtiğinde bile sağlıklı smoothie'ler yapmak için kullanabilirsiniz. Sonuçta bir smoothie kolay yetişmiyor.

Çekirdeksiz, sulu, küçük meyvelerin daha uzun dayanması için onları yıkadıktan sonra beyaz sirkeden geçirin

Öyle beyaz sirke dedik diye hemen beyaz çay gibi pahalı bir şey gelmesin aklınıza. Zira beyaz sirke endüstriyel olarak en kolay üretilen sirke olmasından ötürü maliyeti diğer sirkelerden ucuz.

Pazardan, marketten, manavdan aldığınız meyveleri yıkadıktan sonra bir bardak beyaz sirke ve iki bardak sudan oluşan bir karışımdan geçirin. Sonra onları süzgeç yardımıyla süzün ve soğuk suyla iyice durulayın. Saklama kabınızın altına kağıt havlu koyun ve hava alacak şekilde meyveleri saklayın. Aldığınız meyvelerin eskisi kadar çabuk çürümediğini fark edecek ve daha uzun süre tüketeceksiniz. İşte ev ekonomisi...

Ya da önceden dondurulmuş sebzelerden satın alarak yemeklerinizde kullanın

Dondurulmuş sebzelerin tazelerden daha az sağlıklı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Marketlerde satılan dondurulmuş sebzeler en az taze sebzeler kadar besleyici ve üstüne üstlük daha uzun süre dayanıyorlar. Böylelikle pazardan aldığınız ve kullanmadığınız sebzelerin bozulup çürüyüp çöpe atmak yani paranızı da böylelikle çöpe atmak yerine bu dondurulmuş sebzeleri yemeklerinizde, salatalarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yumuşamaya başlayan meyvelerinizi, hafiften bozulmaya başlayan sebzeleri çöpe atmayın, farklı çeşitlerde hala kullanabilirsiniz

Aldığınız meyvelerin ya da sebzelerin hafiften bozulmaya başladığını gördüğünüzde hemen çöpe atmayın, dondurucunuz ne güne duruyor? İsraf annem, israf. Mesela elmalarınızın içi un gibi olmaya mı başladı ondan elma püresi yapabilirsiniz. Ya da domatesleriniz beneklenmeye mi başladı domates suyu yapın ve dondurun. Ne kadar işinize yarayacağına inanamazsınız.

Bahçeniz yoksa bile balkonunuzda sebze ve meyve yetiştirmeyi deneyebilirsiniz

"Bahçem olsa, şöyle eksem domatesimi salatalığımı, sonra dalından koparıp sağlıklı sağlıklı tüketsem hem de pazar masrafından tasarruf etsem" diye düşünüp hüzünleniyorsanız, üzülmeyin. Zira balkonunuzu da kolaylıkla sebze ve meyve bahçelerine çevirebilirsiniz. Saksıda domates, biber, çilek, limon, salatalık hatta karpuz bile yetiştirebilirsiniz.

Nasıl diyenleri tüm doğa dostu bilgiler için şu içeriğimize doğru alabiliriz.

Paranızı bir kereliğine "yavaş pişirici"ye yatırın ve haftada bir onda yemek pişirerek tüm hafta sağlıklı beslenin

Yavaş pişirici (slow cooker) yemekleri çok düşük ısıda uzun saatler boyunca pişiren ve bu sebeple oldukça da sağlıklı olan bir mutfak gereci. Kendi suyuyla ağır ağır pişen bir yemeğin tadına doyum olmayacağını zaten tahmin ediyorsunuzdur ama mutfak tasarrufuna da onun sayesinde katkıda bulunabilirsiniz. Örneğin haftanın bir günü yavaş pişiricide porsiyonu bol bir sebze yemeği hazırlayın ve hafta boyunca onu porsiyonlara bölüp bölüp yiyin. Hem leziz hem sağlıklı.

Tam tahıllı besinlere yatırım yapın

Tam tahıllı besinler çok çok pahalı bir tercih değil. Hem bütçenize hem bünyenize sağladığı faydalara bakarsak ise oldukça doğru bir seçenek. Tahıllı ürünleri alıp onları salatanıza ya da çorbalarınıza katabilir ve daha uzun süre mutfağınızda kullanabilirsiniz. Tabii bu besinlerin tokluk hissi sağlamasından da dolayı kilo verme çabalarınızı da karşılıksız bırakmayacağı da kesin.

Yemek artıklarını değerlendirin; daha ucuz olan bütün tavuk alın, onu farklı yemeklere dönüştürün

Fırında Patatesli Tavuk Tarifi

Fırında Patatesli Tavuk Tarifi

Bir seferde büyük porsiyonlarda yemek yapın ve tüm hafta tüketin dedik ama her gün aynı şeyi yemekten sıkılanlar için de bir önerimiz var. Yemeğin kalanlarını baştan değerlendirip onlardan tamamen yeni bir yemek de çıkarabilirsiniz. Yaratıcılığınıza kalmış.

Ya da mesela daha ekonomik olan bütün tavuk alıp ondan farklı yemekler ve öğünler yapabilirsiniz: Sandviç, çorba, salata... Yine keyfinize kalmış. Sonuç olarak hem sıkılmayacak hem de tek bir ana malzemeyle günlerce doymuş olacaksınız.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?