vegan-beslenen-kiz-deney-one-cikan

Sonuçları Merak Uyandıran Bir Deney: Bir Hafta Boyunca Vegan Beslenen Kız

Favorilerime
Ekle

Sıkı takipçilerimiz hatırlayacaktır, daha önce de bu çılgın kızımızın kendi üzerinde yaptığı deneylerin sonuçlarını birlikte incelemiş, bir hafta boyunca hiç kafein tüketmemesine, rafine şekeri hayatından çıkarmasına ya da bir haftasını tamamen organik ürünlerle geçirmesine şahitlik etmiştik.

Bu kez de sırada vegan beslenme var. Et ve hayvansal ürünlerin kullanıldığı birçok ürünü fazlasıyla sevdiğini söyleyen Cheyenne Grogan, bir hafta boyunca vegan beslenmeye karar veriyor ve olaylar gelişiyor...

Peki, genç kızın hayvansal ürünlerden tamamen uzak bir şekilde geçirdiği bu 7 gün nasıl geçiyor dersiniz?

Buyurunuz, Cheyenne Grogan'ın bu deneyden aldığı sonuçları öğreniyoruz.

Pazartesi: Cheyenne, gün içinde canı sık sık etli ve peynirli yemekler istese de vegan beslenmekten vazgeçmiyor

Cheyenne, vegan beslenmeye başlayacağı haftanın öncesinde, hafta sonu tüm hazırlıklarını tamamlıyor. Hafta boyunca yiyeceklerimi temin ederken doğrulamak adına tüm gıda etiketlerine baktığını, içinde herhangi bir hayvansal ürün bulunmadığından emin olduktan sonra yiyeceklerini aldığını ama bu durumun onun için biraz can sıkıcı olduğunu da söylüyor.

Pazartesi tüm hızıyla başladığı vegan beslenme deneyinde ilk gün ona kahvaltıda bir elma, gün içindeyse ıspanak ve tamamen vegan bir şekilde hazırlanmış mantarlı ve domatesli bir sandviç eşlik ediyor.

İlk gününün büyük çoğunluğunu okulda, kalanıysa evde geçiren genç kadın, okulda yiyeceklerle dolu otomatların önünden geçerken çok zorlandığını, büyük bir hayranı olduğu peynirli cipsleri yiyememenin onu fazlasıyla üzdüğünü de eğlenerek anlatıyor.

Gün içinde canının bol etli, bol peynirli yemekler yemek istediğini de söyleyen genç kadın, ara ara aklından "Yesem mi?" diye de geçirmiş hani... Ancak, deneyin daha ilk gününde yılmamak adına annesinden de tarif desteği alarak kendine güzel, ıspanaklı bir yemek hazırlıyor. O yemeği de çok sevdiğini söyleyen Cheyenne, günü afiyetle tamamlıyor.

Salı: Vegan yemeklere olan ön yargıları yavaş yavaş kırılmaya başlıyor...

İkinci gün yine güne elmayla başlamayı tercih eden Cheyenne, günün ilerleyen saatlerinde canının biftek, dondurma gibi yememesi gereken yiyeceklerden istediğini ama aslında vegan beslenerek de onun tabiriyle gayet "acısız" ve mutlu öğünler geçirdiğini söylüyor.

Gün içinde aldığı vegan atıştırmalıklardan bol bol yararlanan genç kadın, günü zeytinyağı ve baharatlarla lezzetlendirdiği mercimek ve vegan peynirle hazırlanmış vegan bir makarnayla tamamlıyor.

Bu deneye başlamadan önce yiyeceği her türlü vegan yemeğin kötü olacağını düşündüğünü söyleyen genç kadın, bunun aslında nefis bir deneyim olduğunu ekliyor. Ancak vegan peynirli makarnanın onu mutlu etmediğini de tüm dürüstlüğüyle anlatıyor.

Çarşamba: Kendini çok enerjik hissediyor...

Deneyin üçüncü gününe geldiğinde Cheyenne, meyve ve sebzeleri daha önce hiç denemediği şekilde bir araya getirmeye karar veriyor ve smoothie yapıyor. Smoothie için kullanacağı sütü de badem sütü olarak seçiyor tabii.

Smoothie'nin içine daha önce yaptığı araştırmalar sonucu öğrendiği vegan protein tozlarından da katan genç kadın, yaparken bunun tadını da beğenmeyeceğini düşünüyor ama muz, ıspanak, avokado ve çilekle hazırladığı bu smoothie'nin tadını çok seviyor.

Bu gün kendini iyi ve enerjik hissettiğini söyleyen Cheyenne, oldukça mutlu bir şekilde günü tamamlıyor.

Perşembe: Vegan beslenmenin tatsız bir yanına denk geliyor ve hevesi biraz kırılıyor...

Vegan beslenmenin oldukça lezzetli bir deneyim olduğunu düşündüğü 3 günün ardından, dördüncü günde "baraja takıldığını" söyleyen genç kadın, internetten bulduğu vegan humus tarifini yapmaya koyuluyor. Bunu yapacağı sandviç ve yiyeceği sebzeler için bir sos gibi kullanmayı düşünen Cheyenne, ortaya çıkan sonuçtan o kadar mutsuz oluyor ki hevesinin kırıldığını söylüyor.

Yaptığı bu yemeği bir humus olarak bile adlandırmak istemediğini, tadına bir kez baktıktan sonra bir daha yiyemeyeceği kadar korkunç olduğunu anladığını, bunun üzerine canının daha çok süt ve et ürünü istediğini ama her şeye fasulye çorbası yaparak yetindiğini de ekliyor.

Cuma: Dışarıda yemek yiyeceği için endişeli olduğunu söylüyor...

Haftanın ve deneyinin beşinci gününe gelmeyi başaran genç kadın, bu gün evde yemek yapmak yerine dışarıda yemek yiyeceği için endişeli olduğunu söylüyor. Aslında birçok vegan için zaman zaman büyük bir sorun haline gelebilen bu konuya dikkat çeken Cheyenne, arkadaşıyla yemek yiyeceği mekana varıyor ve sipariş vermek istediği her şey için garsona sorular sorduğunu söylüyor.

En sonundaysa garsona doğrudan vegan bir alternatif sorarak bu işten çok daha kolay kurtulacağını anlayan eğlenceli kadın, sebzeli kinoa yiyerek vegan beslenme deneyine afiyetle devam ediyor.

Cumartesi: Çevresindeki insanlar ona sağlıklı gözüktüğünü söylüyor ve bu, moralini yükseltiyor...

Cheyenne, önceden de hatırladığınız gibi oyunculuk da yaptığından cumartesi gününü sette geçiriyor. Sete gitmeden önce, set ekibinde ilgili kişilere vegan beslendiğini söyleyen genç kadın ne olur ne olmaz diyerek yanına da birçok vegan atıştırmalık alıyor. Edamame, ayçiçek ve keten tohumu, paketlenmiş elma gibi malzemelerle hazırlanan bu atıştırmalıkları gün boyu yediğini söyleyen, sette de kendine uygun olarak sebze ve meyve tepsileri bulabilen genç kadın bugünü de vegan beslenme düzenini hiç bozmadan tamamlıyor.

Vegan beslenmeye başlamasının henüz altıncı günündeyken çevresindeki üç kişinin kendisine sağlıklı gözüktüğüyle ilgili iltifatlar ettiğini söyleyen Cheyenne, bugünü keyifli bir şekilde tamamlıyor anlayacağınız üzere.

İltifatlar karşısındaki tepkisiniyse şöyle eğlenceli bir şekilde aktarıyor: "Bugün üç kişi bana geldi ve ne kadar sağlıklı olduğum konusunda iltifatlar etti. Onlara her gece pizzaları düşünüp ağlıyorum dememek için kendimi zor tuttum."

Pazar: Aldığı sonuçlardan memnun olan Cheyenne, hayvansal ürünlere olan sevgisinden vazgeçemiyor

gurl

gurl

Deneyin son gününe geldiğinde Cheyenne, bu durumun son bulacağı için mutlu olduğunu, düşündüğü kadar kötü bir deneyim olmadığını ama canının sürekli hayvansal ürünler istemesine engel olamadığını söylüyor.

Pazar gününü yine muz, çilek ve ahududu gibi taze meyveler yiyerek, peynir yeme ihtiyacını vegan peynir tüketerek, badem sütü, mercimek ve diğer atıştırmalıklarından destek alarak tamamlıyor.

Aldığı sonuçlarıysa şöyle paylaşıyor:

"Bu deneyim kendimi kontrol edip edemediğimi test etmek için mükemmel bir yoldu. Hafta boyunca birkaç karmaşık durumla karşılaştım ama hazır yemekler ve atıştırmalıklarım sayesinde bunların üstesinden geldim.

Dürüst olmak gerekirse, vegan beslenme en başta düşündüğüm kadar kötü bir deneyim değilmiş. Kendimi hiç olmadığım kadar çok meyve ve sebze yerken buldum. Hatta muhtemelen bu hafta uzun bir süredir yaşadığım en sağlıklı haftaydı. Bu deneyden çıkardığım sonuç şu ki artık daha fazla sebze ve meyve yemeye başlayacağım. Çünkü fark ettim ki beni sürekli tok tutuyorlar.

Peki ya bir daha vegan ya da vejetaryen beslenir miyim? Hayır, pek istemem. Bu ilginç bir deneydi ama ben eti, peyniri, tereyağını ya da yumurtayı çok seviyorum. Eğlenceli ve eğitici bir hafta oldu ama hepsi bu. Şimdi enfes bir sipariş verme zamanı geldi!"

Kaynak: gurl


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Emre Oruç24 Ocak 2018 01:19
hazır yemek yiyeceğine sağlıklı bir şekilde hayvansal gıdalar tüketsin.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?