havva-ozkan

Sadece Diyet Yaparak Bir Yılda 76 Kilo Veren İzmirli Kadının Azim Dolu Hikayesi

Favorilerime
Ekle

Kilo vermek, fit ve sağlıklı olmak isteyen herkesi iradesi, azmi ve inancıyla ilham verecek bir kadınla tanıştıracağız sizi bugün.

Bir yıl içinde 76 kilo vererek 183 kilodan 107 kiloya düşen 34 yaşındaki Havva Özkan'la...

Üstelik bu kadar fazla kiloyu hiçbir operasyon geçirmeden, sadece diyetle başarmış bir kadın Havva Hanım. Hikayesinin detaylarına şöyle buyursunlar...

Ölümcül sınıf obez teşhisi kondu

İzmir'de yaşayan Havva Özkan zamanla 183 kilo olunca büyük bir depresyona girdiğini ve herkesin ona acıyarak bakması yüzünden sokağa çıkamadığını, markete, pazara bile gidemediğini söylüyor. Öyle ki pantolon bile giymekte zorlanan, sadece şalvar giyebilen ve fotoğraf çektirmekten nefret edecek bir duruma gelen Havva Hanım artık bu fazla kilolarından kurtulması gerektiğine karar veriyor.

İlk olarak mide küçültme ameliyatıyla kilo vermeyi düşünen Havva Özkan bu operasyonun risklerini duyunca vazgeçiyor ve diyetle kilo vermeye karar veriyor.

O günleri şöyle anlatıyor Havva Hanım:

"Çevremdeki insanlar hep bana acıyordu. Markete, pazara gittiğimde herkesin gözü benim üzerimdeydi. Ben de utanıyordum. Öyle olmayı ben de istemezdim. Fotoğraf çektirmeyi hiç sevmezdim. Aynaya baktığımda görüntümü beğenmiyordum. Pantolon giyemediğim için hep bol şalvarlar giyiyordum. Hayattan kopmuştum. Ameliyat olmaya karar verdiğimde ölümcül sınıf obez olduğum söylendi ve ameliyatın risklerinden bahsedildi. Ölüm ve yaşam arasındaydım, ben de diyetle zayıflayarak yaşamı tercih ettim."

76 kilo vererek 183 kilodan 107 kiloya düştü

Bu kararından sonra geçen yıl diyet ve beslenme uzmanına gitmeyi seçen Havva Hanım onun gözetiminde sıkı bir diyete girdi. Haftalık diyet programlarıyla sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenini benimseyen genç kadın bir senelik süre içinde 76 kilo vererek 183 kilodan 107 kiloya düştü. Şimdiki amacı ise 90 kiloya kadar inmek.

"Şimdi bol bol fotoğraf çektireceğim. Artık pazara da markete de rahat gidiyorum. Eskiyi hatırlamak istemiyorum. Artık eski Havva yok, yeni Havva var. Yeniden doğdum" diyor Havva Özkan.

"En büyük destekçim eşimdi. Sağlıklı beslenmeyle 76 kilo verdim, daha da vereceğim"

16 yıllık evli olan Havva Özkan en büyük desteği ise eşinden gördüğünü söylüyor. Henüz çocukları olmadığı için eşinin onu boşayacağını bile söyleyenler olduğunu ama onlara inat kocasının desteğiyle daha istekli bir şekilde kilo verdiğini söylüyor Havva Hanım ve şöyle devam ediyor:

"Eşim bana bu süreçte çok destek oldu. Kısıtlı imkanlarımızla zayıflamam için her şeyi yaptı. Kilo sebebiyle evde iş yapamadığım günler hep bana yardımcı oldu. 16 yıldır evliyim ve henüz çocuğumuz yok. Etrafımızdakilerin ‘Çocuğu olmuyor diye eşi onu boşar’ dediğini bile duydum ama eşim her zaman ‘Önce senin sağlığın’ dedi. İnşallah çocuğumuzu da kucağımıza alırız. Çevremdekiler şimdi nasıl zayıfladığımı soruyorlar. Bazıları mide küçültme ameliyatı olduğumu konuşuyormuş ama bu kiloyu sadece diyet yaparak verdim. Metin Bey beni hiç aç bırakmadı. Sağlıklı beslenmeyle 76 kilo verdim, daha da vereceğim. Bazı yiyecekleri canım çekti ama kokusuyla yetinmeyi bildim."

Şimdiki hedefi 90 kiloya düşmek

marmaragazetesi

marmaragazetesi

Diyet ve Beslenme Uzmanı Metin Bodur ise "Havva Hanım çok önemli bir noktada viraj aldı. Anlayışla ve sabırla süreci devam ettirdi. Bunun kısa süreli bir çözüm değil, uzun vadeli bir çözüm olduğunu bilerek yola çıktık. Haftalık diyet programlarımızı belirliyoruz. Sağlıklı ve dengeli beslenme yolculuğumuz devam ediyor. Hedefimiz 90 kilonun altına düşmek ve ben bundan sonrasının çok daha kolay olacağını biliyorum. Havva Hanım zayıfladıkça daha pozitif bir bakış açısına sahip oldu" diyerek yolculuklarının henüz bitmediğinin altını çiziyor.

Ancak Havva Hanım'ın bir sıkıntısı daha var. 76 kilo verdikten sonra doğal olarak vücudunda sarkmalar oluştuğunu söyleyen ve ne kadar spor yapıyor olsa da bu sorununu çözemediğini söyleyen Havva Hanım şimdi plastik cerrahlardan yardım bekliyor.

Kaynak: Milliyet


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?