Salon sarmaşığı nasıl çoğaltılır?

Salon Sarmaşığı (Pothos) Bakımı Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Ev bitkilerinin en sevilenlerinden salon sarmaşığını tanıyor musunuz? Evinde salon sarmaşığı olanlar, yakın zamanda ev hediyesi olarak salon sarmaşığı almış olanlar, "Şimdiye dek evde bitki yetiştirmemiştim ama artık yetiştirmek istiyorum" diyenler, kısacası balkon, bahçe ya da iç mekanlarında bitki yetiştirmeye meraklı olanlar buraya. Bugün pothos olarak da bilinen salon sarmaşığı bakımı nasıl yapılır, tüm detaylarıyla öğrenme zamanı!

Doğru bakımla salonlarınızda ya da evinizin dilediğiniz köşelerinde uzun süre size eşlik edebilecek, renkleriyle, faydalarıyla evinize bambaşka bir hava katacak iç mekan bitkilerinden salon sarmaşığı neyi sever, ne kadar sürede büyür, budaması nasıl yapılır, nasıl çoğaltılır gibi tüm soruların cevapları hemen aşağıda sizi bekliyor.

İçindekiler

 • Salon sarmaşığı bakımı nasıl yapılır?

Salon sarmaşığı bakımı nasıl yapılır?

Evinizdeki salon sarmaşığının bakımı ile ilgili bilmeniz gereken temel noktaları anlatarak başlıyoruz:

 • Toprak ve saksı seçimi: Torf bakımından zengin, humus, geçirgen, iç mekan bitkilerine uygun, hafif ve iyi drene edilmiş topraklar salon sarmaşığı için idealdir. Bu sebeple çiçekçilerden ya da yapı marketlerin bitki reyonlarından bu tür toprakları kolayca temin edebilirsiniz. İyi drene edilmiş toprakları sevdiğinden saksı seçiminde de mutlaka altında drenaj delikleri bulunan saksıları seçmeli, saksının altındaki tablada su birikmesi halinde fazla suyu hemen bitkiden uzaklaştırmalısınız.
 • Ortam ve sıcaklık: Pothos sarmaşığı, namıdiğer salon sarmaşığı adından da anlaşıldığı gibi iç mekan bitkisi olarak kolayca yetiştirilebiliyor. En sevdiği sıcaklıklar ise iç mekanlara uygu 18-4 santigrat dereceler arası. Şiddetli ve ani rüzgarlardan, hava akımlarından ya da aşırı güneşten ise onu korumanız önemli. Eğer aşırı güneş ışığına doğrudan maruz kalırsa yapraklarında sararmalar, yanmalar, lekeler oluşabilen salon sarmaşığını dolaylı aydınlık, yarı gölge alanlarda konumlandırabilirsiniz.
 • Sulama: Toprağının üst kısmı kuru kalmayacak, nemli olacak şekilde sulama yapmanız önemli. Bu nedenle salon sarmaşığını sıcak havalarda daha sık, haftada 2-3 gibi, soğuk havalarda ise daha az, haftada 1 gibi bir sıklıkla sulamanız yeterli olacaktır. Yine de toprağının nemini sık sık kontrol etmeyi ve ihtiyacına göre su vermeyi de ihmal etmeyin, bizden hatırlatması.
 • Gübreleme: Eğer bitkinizi gübrelerle daha verimli hale getirmek isterseniz gübreleme işlemini ilkbahar ve yaz aylarında yapabilirsiniz. Kış aylarında ise gübreleme gerekmez. Gübreleme dönemleri için de sıklığını ayda en fazla 1 kez olacak şekilde belirleyebilirsiniz.
 • Sarmaşık kaç günde bir sulanır?

Sarmaşık kaç günde bir sulanır?

Evinizdeki salon sarmaşığını mevsime, türüne, ihtiyaçlarına ve konumlandırıldığı alana göre sulama sıklığını değiştirmeniz gerekecektir. Ortalama olarak ise toprağı nemli kalacak şekilde sulama yapmanız yeterli olacaktır. Toprağının nemini ölçmek içinse kolayca parmak testi uygulayabilirsiniz. İşaret parmağınızı bitkinin toprağına batırıp çıkarın. Eğer toprağın üst kısımları çok kuruysa hemen sulama yapın, eğer parmağınız nemli toprağa kolayca girdiyse ve hafif nemli bir şekilde çıktıysa sulamayı birkaç gün erteleyin. Eğer parmağınız çamurlu şekilde çıkıyorsa fazla suladınız demektir, bu durumda bir süre sulamayın ve eğer bitkinin saksı tablasında su biriktiyse köklerinde çürüme oluşmaması için bu fazla suyu uzaklaştırın. Kış aylarında sulama sıklığını azaltabilir, yaz aylarında da sıcaklıklara göre arttırabilirsiniz. Ortalama haftada 1-2 kez sulamanız yeterli olacaktır.

 • Salon sarmaşığı ne kadar sürede büyür?

Salon sarmaşığı ne kadar sürede büyür?

Küçük bir salon sarmaşığı aldıysanız ve ne kadar sürede büyüyüp uzayacağını merak ediyorsanız ona da hemen cevap verelim: Pothos sarmaşığı kış aylarında büyümesi yavaşlayan, ilkbahar ve yaz aylarında ise hızlanan bir bitkidir. Bu sebeple eğer sarmaşığınızı kış aylarında aldıysanız hızlıca büyümemesinden endişelenmeyin ve bakımınızı aynı şekilde yapmaya devam edin. İlkbahar ve yaz aylarında ise bitkiniz uygun güneş  ve sulama şartlarını sağlamanız halinde ayda yaklaşık 10-15 santimetreye kadar uzayacaktır.

 • Salon sarmaşığı nasıl çoğaltılır?

Salon sarmaşığı nasıl çoğaltılır?

Elinizdeki salon sarmaşığını çoğaltmak, ondan sevdiklerinize de hediye etmek isterseniz ya da evinizin farklı yerlerinde de salon sarmaşığı yetiştirmek isterseniz salon sarmaşığı nasıl çoğaltılır, bunu da anlatmak isteriz: 

 • Salon sarmaşığının gövdesinden yapraklı bir dalı dikkatlice ayırın. (Bu işlem için bahçe makası tercih edebilirsiniz)
 • Ayırdığınız bu kısımda altta kalan yapraklar varsa çıkarın, üstteki yaprakları kalsın.
 • Ardından kestiğiniz dalı su dolu bir kaba ya da bardağa koyun.
 • Yavaş yavaş köklenmesini bekleyin. Bu aşamada suyu bittikçe üzerine ilave yapın.
 • 3-4 hafta içinde yeni kesitiniz köklenecektir.
 • Kökleri en az 3-4 santimetreye gelen yeni bitkinizi ilk bitkinizde yaptığınız gibi toprakla buluşturun.
 • Can suyunu verip klasik olarak bakımını yapmaya devam edin. İşte bu kadar, emeklerinize sağlık!

Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?