Göz Kararı mı Gerçek Ölçü mü: Kilo Kontrolünde Besinleri Ölçmek

Favorilerime
Ekle

"Ben her şeye dikkat ediyorum ama bir türlü kilomu kontrol edemiyorum” cümlesine kesin ve en net cevabım “Hemen detaylara bakalım” oluyor. Ah o detaylar. Ah o gün içinde fark edilmeden yapılan şeyler ne kadar büyük etkiler oluşturuyor bilemezsiniz.

Yemek hazırlarken göz kararı ölçüsü ya da alışılan el ayarı sağlıklı beslenme sürecinde gözden geçirilmesi gereken bir şey oluyor. Özellikle ideal ağırlığa yakınken veya uzun süreli diyetler sonrasında yaşanan direnç kilolarda bunlara dikkat etmemiz gerekebiliyor.

BESİNLERİ ÖLÇMEK

En basit örnekle 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı arasında yaklaşık 80 kkal fark var. Sabah kahvaltıda omlete göz kararı eklediğiniz yağ, öğle yemeğinde bir salata yaparken üzerine şöööyle bir gezdirdiğiniz yağ, akşam için yemek hazırlarken tencereye eklediğiniz yağ birleşince gün sonuna geldiğimizde alınan toplam enerji birden artmış olabiliyor.

Tuz tüketimi ile ilgili dünya sıralamalarında zaten üst sınırlarda yer alırken yemeğin tadına bakmadan eklenen tuzlar, yemeği yaparken göz kararı eklenen tuzlar da günlük sodyum alımını ciddi oranda artırabiliyor.

Küçük hacimde ve çok sayıda tüketilebilecek besinlere geldiğimizde de ‘ortadan’ yemek ile ‘kendinize ayırarak’ yemek arasında büyük fark var.

Masada duran kocaman meyve tabağını, dolu dolu kuruyemiş kaselerini gece sonuna geldiğimizde bomboş bir şekilde bize bakarken buluruz. Çünkü ne yiyeceğimizi ölçmeden, ayırmadan, belki bir şeyler izlerken, belki bir yandan sohbet ederken, belki çalışırken yediğimizde ne yazık ki yediğimizin farkına varamayız.

Porsiyon kontrolü ve ölçü konusunda dikkatli olabilmenin en önemli yardımcısı farkında olarak yemektir. Ne yediğinizi görün, ne kadar yiyeceğinizi ölçün, kendinize ayrı tabaklar hazırlayın, bir şeyler yerken tadını hissetmeye çalışın. Tükettiğiniz besinleri kazandığınız alışkanlıklar şekillendirmesin, alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Göreceksiniz ki küçük değişikliklerle bile büyük farklar yaratabileceksiniz.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?