Onu Doyurmak Bizim Elimizde: Beynin Senden Ne İstiyor?

Favorilerime
Ekle

Beslenmenin insan vücudu üzerindeki etkileri düşünüldüğünde ilk olarak fiziksel sağlık akla gelebiliyor. Beslenmenin merkezi sinir sistemimiz, beynimiz üzerinde de etkileri olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz peki?

Okullar açıldı, ders yoğunluğu arttı, tatiller yapıldı çalışmaya aynı hızda devam ediliyor. Bu dönemde de en çok ihtiyacımız olan şey her şeyi hatırlayabilen, sağlıklı, hızlı çalışan bir beyin. Anne karnından itibaren beyin büyümeye ve beslenmeye başlıyor. Gebelik ve doğum sonrası 3 yıl mental gelişim açısından oldukça önemli. Annenin tükettiği besinler bebeğinin beyin gelişimi üzerinde büyük rol oynuyor. Yani çocuk yaşlarda beyin gelişiminden sorumlu olan kişi anneler.

Yetişkin olduktan sonra da beynimizin gelişmesini devam ettirebilmek için bilmemiz gereken şeyler var. Çünkü beynimiz çalışabilmek için, öğrenebilmek için, odaklanabilmek için, gelişebilmek için, daha kolay hatırlayabilmek için, ilerleyen yaşlarda daha sağlıklı olabilmek için bazı besinlere ihtiyaç duyuyor.

BEYNİN SENDEN NE İSTİYOR??

Fotoğrafı bir sağa kaydırdığınızda hangi besinlerin beynin hangi işlevine yardımcı olduğunu görebilirsiniz. Her zaman olduğu gibi şimdi de tek bir besinle mucizevi sonuçlar bekleyemeyiz. Beyninizi her anlamda doyurabilmek için;

 • Sağlıklı besin tercihleri yapın.
 • Dengeli öğünler hazırlayın.
 • Düzenli ve kaliteli uyuyun.
 • Hayatınıza hareket katın.
 • Her anınızda mutlu olacağınız bir iş yapın.
 • Kötü durumlar karşısında bile sakin kalmayı alışkanlık haline getirin. Beyninizi çalıştırın öğrenin, okuyun, araştırın.

  Beyninizi ne kadar doğru beslerseniz o kadar güzel yaş alırsınız. Böylece günümüzde çok sık görülen demans, alzheimer hastalığı gibi hafıza problemlerine ve nörolojik rahatsızlıklara yakalanma riskiniz azalır.  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?