https://www.pillsbury.com/recipes/banana-oat-honey-smoothies/2c4d2843-4003-4279-b9c3-ffc528770e79 | pillsbury

Kısa Sürede Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Almak İsteyenlere İyi Gelecek 8 Kilo Alma Yolu

Favorilerime
Ekle

Genel kabul kilo vermenin zorluğundan yana olsa da aslında kilo alma konusunda çok ciddi sorunlar yaşayan, kilosu artık sağlıklı seviyelerde olmadığı için bol bol yemek yese de bir türlü kilo alamayanlar da var ne yazık ki.

Eğer siz de kilo almaya çalışıyor ve bir türlü alamıyorsanız buyurun böyle, birlikte kilo almanın yolları ile ilgili bilgi edinelim, en sağlıklı şekilde kilo almak nasıl mümkün olabilir, bunları keşfedelim.

Sırf kilo almak için bol kalorili hamburgerler, pizzalar yemek, her öğünde neredeyse bir tam ekmeği bitirmek aslında pek de doğru bir tercih değil, biliyorsunuz. Peki nasıl sağlıklı şekilde kilo alınabilir dersiniz?

İştanızınızın artmasını sağlayacak, doğru zamanda, doğru yemekleri yiyerek sağlıklı bir şekilde kilo almanıza destek olacak birbirinden farklı kilo alma yolları karşınızda!

Siz de bu kilo almanın yollarından size en uygun olanları seçip bir an önce uygulamaya geçerek kısa sürede hedeflediğiniz kilolara ulaşabilirsiniz, bizden söylemesi.

Kahvaltıyı asla atlamamalı, mümkünse 2 kez kahvaltı yapmalı ve olabildiğince protein ağırlıklı beslenmelisiniz

Artık bilmeyen kalmadı ama biz bir kez daha tekrar etmiş olalım: Kahvaltı günün en önemli öğünüdür ve bu durum, hem zayıflamak, hem kilo almak hem de formunu, sağlığını korumak isteyen herkes için geçerlidir. Peki siz, kahvaltıyı nasıl yapmalısınız?

Mümkünse sabahları her sabah uyandığınızdan 1-2 saat daha erken uyanmaya gayret edin. Uyandıktan yaklaşık 30 dakika sonra kahvaltı edin. Kahvaltıda sırf kilo aldırır diye düşünerek kendinizi simit, poğaça gibi hamur işlerine vermeyin. Münkünse bol bol peynir, domates, salatalık, zeytin gibi klasik kahvaltılıkları değerlendirin. Ne kadar çok seviyor olsak da çayı kahvaltı sofranızdan uzak tutun ve mümkünse bunun yerine taze sıkılmış portakal suyu, organik süt gibi seçenekleri değerlendirin.

Eğer rutin iş, okul ya da ev hayatınıza uydurabiliyorsanız bu kavaltıdan yaklaşık 2 saat sonra yine mini bir kahvaltı etmeye çalışın. Bu kahvaltıda da başrolü haşlanmış yumurta ve peynire verebilirsiniz.

Eğer ikinci kahvaltıyı yapacak vaktiniz, yeriniz, enerjiniz olmuyorsa yapacağınız tek kahvaltı menüsünde mutlaka yumurtaya yer verin. Bu, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu proteini almanız için önemli. Aynı zamanda mevsimin taze meyvelerinden de destek alabilir, kahvaltının sonunda tatlı olarak taze meyve yemeyi tercih edebilirsiniz.

Ana öğünleri asla atlamamalı, ara öğün yapmayı unutmamalısınız

Güzel bir ya da iki kahvaltı yaptıktan sonra büyük ihtimalle tüm gün kendinizi hiç aç hissetmeyecek, özellikle haşlanmış yumurtanın verdiği o tokluk hissi nedeniyle yemek yemeyi aklınızın ucundan bile geçirmeyeceksiniz ama bu noktada biraz kendinizi zorlamayı deneyebilirsiniz. Gün içinde mutlaka tüketmeniz gereken kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerine ek olarak mümkünse 3 de ara öğün yapmalısınız.

Bunun için gerekirse alışana dek alarm kurabilir, özellikle ara öğünler için sürekli yanınızda atıştırmalık bir şeyler taşımayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Yapacağınız tüm öğünlerde karbonhidrat, yağ ve protein dengesini sağlamalısınız

Sırf kilo almak için kendinizi karbonhidratlara verip her an hamur işleri yerseniz bu durum kısa sürede kilo almanızı sağlasa da uzun vadede sağlığınıza ciddi zarar verecektir. Bu nedenle mümkünse her öğününüzde, özellikle de 3 ana öğünde tabağınızdaki karbonhidrat, yağ ve protein dengesini sağlamalısınız.

Öğle ve akşam yemeği arasında yapmanız gereken ara öğünde atıştırmalıktan çok protein ağırlıklı bir yemeği tercih edebilirsiniz

Hızlı kilo almak isterseniz ara öğünlerinizde yiyeceğiniz yemekleri atıştırmalık olarak değil de ana yemek benzeri, bol besleyici gıdalardan seçebilirsiniz. örneğin kahvaltı ve öğle yemekleri arasında meyve yemeyi seçerseniz öğle ve akşam yemekleri arasında yoğurtlu, nohut, mercimek gibi haşlanmış baklagil ya da buğday, kinoa gibi tahıl koyduğunuz karışımları tercih edebilirsiniz.

Sabahları erken uyanmaya alışmanız gerektiği gibi akşamları da erken uyumaya çalışmalısınız

Sabahları 2 kahvaltı edebilmek için erken kalkın dedik ama durum bununla da sınırlı değil. Aynı şekilde erken uyumayı da öğrenmeniz gerekiyor. Çünkü erken uykuya daldığınızda vücudunuz ihtiyacınız olan hormonların salgılanmasını hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirken geç uyuduğunuzda özellikle saat: 22.00 ila 02.00 arasında salgılanan hormonların sağlıklı çalışmadığı söyleniyor.

Bu nedenle sabahları erken uyanmayı bir an önce alışkanlık haline getirmeli, bu sayede gün içindeki yorgunluklarınızı da hesaba kattığınızda daha erken uyumaya başlamalısınız.

Yemeklerle birlikte su içme alışkanlığınız varsa bundan vazgeçmelisiniz

su-icmek-hastaliklardan-koruyor

Yemek yerken ya da yemeklerden hemen önce su içiyorsanız bu alışkanlığınızdan vazgeçmelisiniz. Çünkü su, midenizde kısa bir süre de olsa yer kaplayacağından size kendinizi tok hissettirecek ve daha çok yemenizin önüne geçecektir tahmin edebileceğiniz gibi.

Sağlıklı bir şekilde kilo almanızı sağlayacak yiyecekleri beslenme düzeninize daha çok dahil etmelisiniz

Genellikle zayıflamak isteyenlere önerilen diyetlerde yer alan ama aslında kilo alımına yardımcı olan yiyecekler de yok değil. Yoğurt, tam buğday ekmeği, granola gibi yiyecekleri özellikle ara öğün zamanlarınızda değerlendirerek kilo alma sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Bu yiyeceklerle ilgili daha detaylı bilgi almak için 'Sağlıklı' Olduğu Halde Yediğinizde Size Löp Löp Kilo Olarak Dönen 7 Yiyecek başlıklı yazımıza da mutlaka göz atın deriz.

Akşam yemeği yedikten sonra geçen 1-2 saat içinde çay yerine ballı-muzlu ılık süt içmeyi denemelisiniz

pillsbury

pillsbury

Eğer akşam yemeklerinden sonra çay ya da kahve içmek gibi bir alışkanlığınız varsa bu alışkanlığınızı sütle değiştirebilirsiniz. Birkaç dakika ısıttığınız ılık sütü her akşam 1 muz ve biraz balla mikserden geçirip nefis bir içeceğe dönüştürebilir, dilerseniz içine yulaf kepeği ya da bebe bisküvisi de ekleyerek karışımın kilo aldırma gücünü artırabilirsiniz. Bu karışım hem kilo alım hızınızı artıracak hem de bağırsaklarınızın sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek olacaktır.

Çok önemli bir not: Biz genel geçer kilo almanın yollarını bir bir anlattık ama sizin özel bir rahatsızlığınız ya da durumunuz varsa, belirli bir beslenme programını takip etmek zorundaysanız ve alerjik reaksiyonlar gösteren bir bünyeniz varsa bu önerileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışın ve onun önermediği hiçbir uygulamayı hayata geçirmeyin. Sağlıklı bir şekilde kilo almak isterken bilmeden kendinize zarar vermeyin, aman diyelim.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

FURKANG13 Aralık 2018 12:10
Çok teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgileri hayatımda uygulamaya çalışacağım.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?