turk-kahvesi-faydalari

Türk Kahvesinin Hatrının 40 Yıldan Bile Fazla Olduğunu Gösteren 11 Enfes Faydası

Favorilerime
Ekle

Türk kahvesinin kültürümüzdeki yeri çok ayrı. Dünyanın tüm kahveleri birleşse bir fincan köpüklü Türk kahvesine değişmeyiz. İşte bu yüzden kırk yıl hatrı vardır Türk kahvesinin, öyle özeldir, öyle kıymetlidir...

Kız isteme törenlerinin, en mutlu günümüzün onur konuğu, tuzlu olsa bile kendini aşkla içirten, koyu sohbetlerin görünmez dostu, kokusuyla mest eden, gelecekten haber vermesiyle el üstünde tutulan Türk kahvesini sırf bu sebeplerden bile çok sevebilirdik ama bir de gelin görün ki telvesine gönül verdiğimiz Türk kahvesinin bir o kadar da sağlığımıza faydası var.

Köpüklü kahveniz hazırsa sıralamaya başlıyoruz.

Türk kahvesi nereden alınır?

menengic-kahvesi-nasil-yapilir-2

Türk kahvesinin faydalarını sıralamaya başlamadan önce onu satın almak isteyenleri ve "Türk kahvesini nereden hızlıca alabilirim?" diye düşünenleri böyle alalım. Onu kahvecilerden, aktarlardan, hemen her türlü marketten temin edebilirsiniz.

Türk kahvesi kelimenin tam anlamıyla bir antioksidan deposu, özellikle de telvesi

Telvesiyle birlikte pişirilen Türk kahvesinin antioksidan özelliği artıyor. Yani vücuttaki toksinleri atmanıza yardımcı oluyor. Bu kadarla da sınırlı değil. Böylelikle Türk kahvesinin içindeki polifenoller ona antikanserojen özellik kazandırıyor.

Günde bir fincan Türk kahvesi kanseroid hücrelerinin gelişmesini durduruyor

Kahvenin içerdiği antioksidan sayesinde kansere de oldukça faydalı. Kansere yakalanmış kişilerin günde bir fincan kahve içmesi bu süreçte olumsuz gelişen kanseroid hücrelerinin, tümör hücrelerinin gelişmesini durduruyor. Araştırmalar Türk kahvesinin kolon kanseri riskini, kalın bağırsak kanseri riskini yüzde 25; safra kesesinde taş riskini yüze 45 azalttığını gösteriyor.

Zihinsel fonksiyonları destekleyerek konsantrasyonu artırıyor

Okuyorsanız ya da konsantrasyon gerektiren bir işte çalışıyorsanız Türk kahvesi yine imdadınıza koşuyor. Özellikle sabah saatlerinde içilen şekersiz bir fincan Türk kahvesi konsantrasyon kabiliyetini ve ezber gücünü artırıyor. Hele yanında çikolata tüketirseniz bu faydasını ikiyle çarpabilirsiniz.

Zihne tek yararı bu değil, ayrıca Alzheimer'ı da önlüyor

turk-kahvesi-malzemeleri

Düzenli olarak Türk kahvesi tüketiyor olmak içindeki kafeinin de etkisiyle bilişsel faliyetlerdeki azalmayı geciktiriyor, böylelikle araştırmalar kahvenin çağımızın en ciddi hastalıklarından Alzheimer'a karşı bir çözüm olduğunu gösteriyor.

Her gün düzenli olarak Türk kahvesi içenler daha uzun yaşıyor

Atina Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin yaptığı araştırma "Yunan kahvesi" (Yani bildiğiniz Türk kahvesi) içenlerde kalp hastalıkları riskinin daha düşük olduğunu ortaya koymuş durumda. Araştırmanın yapıldığı İkerya adası, uzun yaşamda Avrupa rekorunun sahibi. 71 kadın ve 71 erkek üzerinde yapılan araştırmada 65 yaş üzeri 142 ada sakinin kahve içme alışkanlıkları incelendi. Kahve içenlerin endotel hücreleri daha sağlıklı bulundu. Yani uzun ömürlerini kahveye borçlular.

Türk kahvesi içenlerde kalp rahatsızlığına yakalanma riski daha düşük

Bir önceki maddede belirttiğimiz araştırma kahve tüketimi ile kalp sağlığının doğru orantısını da açıklamıştı. Antioksidan özelliği kalp sağlığına iyi geldiği gibi bilim adamları günde 1 fincan kahvenin kalp dostu olduğunu söylüyor. Zira araştırmalara göre düzenli olarak Türk kahvesi içenlerde kalp ve lenf damarlarının iç yüzeylerindeki hücrelerin onarılmasıyla kalp rahatsızlığına yakalanma riski daha düşük.

Bilindiğinin aksine endotel yapıyı onararak yüksek tansiyonun olası zararlı etkilerini engelliyor

Türk kahvesinin içindeki yoğun kafeine bağlı olarak yüksek tansiyonu tetiklediği söylenip durur. Ama aslında bu kafein tansiyonu kısa süreli olarak yükseltiyor, uzun vadede kahvenin tansiyon üzerinde çok zararlı bir etkisi yok. Hatta Türk kahvesi endotel yapıyı onararak yüksek tansiyonun olası etkilerini engelliyor.

Tip 2 diyabete yakalanma riskini azaltıyor

Düzenli olarak içilen Türk kahvesi, tabii şekersiz olma kaydıyla, şeker hastalığına yakalanma riskini %23 oranında azaltıyor.

Spordan yarım saat önce içilen Türk kahvesi yağları yakmayı kolaylaştırıyor

Spor yapıyorsanız ve kilo vermek istiyorsanız Türk kahvesi dostunuz olsun. Nitekim spordan önce içilen Türk kahvesi adrenalin salgılatarak kalp ve dolaşım sisteminin uyarılmasını ve daha fazla enerji yakımını sağlıyor. Böylelikle spor esnasında yağlar daha çok yakılıyor.

İdrara çıkmayı teşvik ettiği için safra taşlarının oluşması engelliyor

kaanil

kaanil

Araştırmalar safra taşlarının günde 3 fincan kahve içen kadınlarda içmeyenlere göre %25 daha az görüldüğüne işaret ediyor. Bu araştırmaların kadınları hedef almasının sebebi ise kadın vücudunun erkeğe kıyasla iki kat daha fazla safra taşı üretmesi.

Karaciğer yağlanmasını önlüyor

kozde-turk-kahvesi

Düzenli kahve içenlerde siroz gibi karaciğer rahatsızlıkları daha az görülüyor. Zira kafein karaciğer yağlanmasına çok iyi geliyor ve iltihabı azaltıyor.

Tabii tüm bunlar için Türk kahvesi tüketimini abartmamak gerekli. Türk kahvesi keyfinizin sağlığınıza da fayda sağlaması için günde 3 fincanı geçmemeniz gerekiyor. Onu biz bir diyelim de...


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?