cirpilmis-yumurta-puf-noktalari

Enfes Püf Noktaları ve Teknikleriyle Mükemmel Çırpılmış Yumurta Yapma Rehberi

Favorilerime
Ekle

Yemek yapmayı pek bilmeyenlerimizin bile elinin ilk gittiği malzemedir yumurta. "İki yumurtayı kırmayı bilsem yeter" deriz ya hep, öylesine doyurucu ve hayat kurtarıcı bir özelliği sahiptir işte. Ama o iki yumurtadan aslında tadı damaklardan silinmeyecek, sabah uğruna erken kalkılıp nefis kahvaltı sofraları kurduracak, akşamları ana yemeklerden rol çalacak lezzetler çıkar ortaya.

Yumurtanın binbir çeşit hali bir yana, bu özellikleri de en çok çırpılmış yumurta taşır. Temelde çok basit bir mantığa dayanan çırpılmış yumurta, birkaç püf noktası, birkaç da tekniğe dayandığında bir daha, bir daha yapılmak istenen bir lezzete dönüşür. Çünkü aslında yumurta pişirmek ciddi meseledir, özen ister.

Şimdi... Çıkarın not defterlerini, dediklerimizi yazın bir köşeye. Zira en iyi yumurtayı pişirdiğini iddia edenlerden bile daha güzel çırpılmış yumurta yapmaya birkaç adım uzaksınız.

Buyursunlar!

Önce bunları bilelim: Çırpılmış yumurtaların püf noktaları

Belki de birçok insanın yaptığı hataların altını çizerek başlayalım anlatmaya. İnsanlar yumurta pişmeden önce tuz ilave ederek dokusunda bozulmalara neden olabiliyor. Şöyle ki yumurtayı kaba kırdığınızda hafif açık rengi, tuz ilave edişinizle birlikte koyulaşıyor. Bu kıvamının daha bir kalın hale geldiğinin ve daha az sulu, daha katı bir hal alacağının göstergesi.

Çırpılmış yumurta yaparken yumurtaların oda sıcaklığında olması gerek. Oda sıcaklığında olan yumurtalar piştiğinde daha pofuduk kıvamlı ve daha lezzetli olacaktır. Bizden söylemesi. Aynı şekilde kullanacağınız tereyağının da oda sıcaklığında olması şart.

Çırpılmış yumurta yaparken tereyağı kullanmaktan çekinmeyin. O yumurtanızın tadı tuzu olacaktır. Yumurtalarınızı çırpma teliyle güzelce çırpmayı ihmal etmeyin.

Kalın tabanlı bir tava ya da kalın tabanlı bir sos tenceresi kullanarak işleminizi gerçekleştirmenizi öneririz. Ek olarak mutlaka spatula kullanarak bu işlemleri gerçekleştirin. Kısık ateş kullanarak çırpılmış yumurtanızı pişirin. Yüksek ateşte dilediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz.

Çırpılmış yumurtanızın mükemmel kıvamda olabilmesi için çok doğru oranlarda sıvı kullanmanız gerekiyor. Bu sıvıyı krema, süt ya da su olarak tercih edebilirsiniz.

Bu detayların ardından gelelim farklı çırpılmış yumurta çeşitlerinin yapımına...

Birçok farklı çeşit olsa da en çok sevilen ve en yaygın olarak kullanılan 3 çeşidini anlatalım istiyoruz.

Bir Fransız klasiği: Sıvı kıvamlı çırpılmış yumurta

Çok sevilen bir Fransız klasiği ilk sırada. Mükemmel çırpılmış, pürüzsüz kıvamlı hafif sıvı kıvamlı bir çırpılmış yumurta yapmak için öncelikle oda sıcaklığına beklemiş yumurtalarınızın olması şart. Bu aşamayı not edin. Her çırpılmış yumurta yapışınızda buzdolabından çıkarıp oda sıcaklığında dinlendirin mutlaka.

Oda sıcaklığındaki yumurtaları bir kaba aktarın ve bir sıvıyla çırpın. Ardından kalın tabanlı bir sos tenceresine oda sıcaklığındaki tereyağı ile birlikte aktarın.

Ardından tereyağı ve yumurtayı çırpıcı ile karıştırarak birbiriyle bütünleşmesini ve yağın erimesini sağlayın. Bu aşamada en çok dikkat etmeniz gereken şey, ocağın altının çok kısık ateşte olması ve çırpma işlemini hep aynı hizada ve ağır hareketlerle yapıyor olmanız. Çok hızlı karıştırırsanız yumurtanızın dokusunu bozabilir, istediğiniz kıvamı elde edemeyebilirsiniz. Kıvamı hafif koyulaşmaya başladığında ve renk değişimi gözlemlemeye başladığınızda ocaktan alın ve bir müddet daha karıştırdıktan sonra afiyetle tüketin.

Hafif sıvı, hafif katı sevene: Yumuşak kıvamlı çırpılmış yumurta

Belki de en çok sevilen çırpılmış yumurta kıvamıdır yumuşak kıvamlı olanı. Ne tam sıvı ne de tam katı olan bu kıvam, ekmeğin üzerinde de muhteşem bir hale geliyor. Yapımına gelecek olursak:

Yine sıvıyla çırptığınız yumurtaları bu kez kalın tabanlı yapışmaz bir tavaya aktarın ve ocağınızı kısık ateşte açarak pişirme işlemine başlayın.

Ardından spatula yardımıyla kontrollü ve orta hızda hareketlerle yumurtalarınızı pişirmeye başlayın. Kenarlardan içlere doğru hareketlerle pişirin. Kıvamının hafif hafif sertleştiğini hissettiğinizde ocaktan alın ve afiyetle tüketin.

Bazıları sert kıvamlı sever: Koyu kıvamlı çırpılmış yumurta

Çoğu şefin karşı olduğu ama çoğu insanında en sevdiği yumurta kıvamı ise koyu kıvamlı çırpılmış yumurta kıvamı. Sıra geldi onun detaylarını anlatmaya...

Oda sıcaklığındaki tereyağını yapışmaz tavaya aktararak başlayın.

Ardından sıvıyla çırpılmış yumurtanızı tavaya aktarın. Bu aşamanın ardından spatuyla güzelce karıştırmaya başlayın.

seriouseats

seriouseats

Yumurtanız hızla kıvam almaya başlayacaktır. Bu nedenle silikon spatula yardımıyla çok hızlı pişmemesini ve her tarafının eşit miktarda pişmesini sağlamak için hızlı bir biçimde, kenardan içe doğru karıştırın. Veee oldu! Mis gibi yumurtanız hazır.

Afiyet olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?