liftupthyneighbor

Mutfağınızı Olduğundan Daha Büyük Gösterecek 10 Önemli Tüyo

Favorilerime
Ekle

Mutfağa girmeye bayılıyoruz, yemek yaptıkça keyif alıyoruz ve kendimizi mutlu hissediyoruz ama bazen o mutfağın bize dar geldiğini de hissediyoruz. Böyle hissetmekte haklıyız çünkü metrekare bazında mutfaklarımız diğer odalara göre daha küçük olabiliyor.

Fakat umutsuzluğa kapılmamıza gerek yok çünkü çok basit detaylarla mutfağı daha geniş gösterebilmek mümkün. Hatta o dekorasyon dergilerinde gördüğümüz güzellikteki bir mutfağa erişmek hiç de zor değil. Yalnızca doğru tercihleri yapmayı bilin ve bu tüyoları uygulayın.

Duvarlarınızda ve mutfak dolaplarınızda beyaz renk kullanın.

Beyaza hakim olmak ve temiz tutmak ne kadar zor biliyoruz ancak mutfağınızı daha büyük göstermenin en önemli ve ilk noktası bu. Kireç beyazı yerine biraz daha kırık beyaz tercih edebilirsiniz. Mutfağınızdaki renklendirmeyi de dekoratif ürünlerle yapabilirsiniz. Örneğin kırmızı bir avize çok daha iyi bir dokunuş olacaktır.

Mutfakta beyaz renk kullanmanızın ana hedefi ilk anda daha geniş bir algı sunabilmek. Gözünüz gönlünüz açılsın diye.

En iyi şekilde ışıklandırın ve gün ışığını içeri alın.

Bazı mutfaklar maalesef ki gün ışığına ulaşamaz ya da perdeleri daima kapalıdır. Bu da çok önemli bir hata olarak geçer literatüre. Panjurlarınızı yukarı kaldırın, güneş ışığını içeri alın. Beyaz duvarlarınızla birleşen güneşin verdiği genişlik hissini anlayacaksınız.

Eğer mutfağınıza güneş ışığı alabilme ihtimaliniz yoksa spot ışıklarla aydınlatma sisteminizi kurun.

Beyaz eşya ve yemek masasını bir araya getirin.

Buzdolabı, fırın, ocak ve yemek masası. Bu ana ögelerin birbirine yakın olmasına dikkat edin. Özellikle mutfak tezgahınızın çevresine yani mutfak dolaplarına gömme bir şekilde yerleştireceğiniz beyaz eşyalar size hem vakitten hem de yerden kazandıracaktır.

Birbirinden uzak görünen eşyalar dağınıklık hissi vererek rahatsızlık yaratabilir. Bu yüzden eşyaları yakın yakına konumlandırın.

Düz mutfak dolapları yerine camlı mutfak dolapları kullanın.

Sebebi çok basit, görüş açınızda sürekli olarak kapalı dolaplar olduğunu düşünün. Halbuki camlı mutfak dolapları daha derine gidiyormuş gibi bir algı yaratacaktır. Tek seferde ket vurulan görüş açınız adeta duvarın dibine kadar gidiyormuş gibi olacaktır.

Camlı mutfak dolapları konusunda temizlemesinin zor olduğunu söyleyebilirsiniz. Haklısınız fakat zaten asıl mesele temiz bir mutfakta harikalar yaratmak değil midir ki?

Duvarlardaki boş alanları değerlendirin.

Tezgahınızın üzerindeki duvar boşluklarını ya da mutfağınızda uygun bir bölgedeki boşlukları askılıklarla düzenleyerek değerlendirin. Örneğin kepçe, maşa ya da büyük kaşığın da içinde olduğu servis setinizi duvara monte edebilirsiniz.

Aynı şekilde sıklıkla kullandığınız kupalarınızı da bu şekilde asarak yerden kazanabilirsiniz.

Daha çok işlem yapabilen küçük ev aletlerini deneyin.

Son zamanlarda bildiğiniz üzere küçük mutfak eşyaları neredeyse bir uzaya gitmiyor. Onun dışında her şeyi yapıyorlar. Siz de satın alacağınız mutfak araç gereçlerinin çok amaçlı kullanım özelliğine dikkat edin. Örneğin meyve sıkacağı ve blender olarak kullanabileceğiniz bir alet sizi 2 aletin gölgesinden kurtaracaktır.

Parlak yer taşları kullanın.

Tıpkı beyaz rengi tercih etmenizde olduğu gibi yerlerin de parlak taşlarla kaplanması oldukça önemli bir detaydır. Mutfakta aynayla derinlik yaratma hissine karşılık çok daha basit bir şekilde çözüm üretmiş olursunuz.

Yerlerin parlaklığı mutfağa girdiğinizde beyaz duvarlarla birlikte kontrast oluşturur ve genişlik algısı yaratır.

Saklı dolap ve rafları tercih edin.

Hemen gözünüzün önüne getirelim; dolabınızın içinde ya da bir duvarda yaklaşık 25 cm genişliğinde, içinde tüm pasta malzemeleri ya da baharatların yer aldığı bölge. İşte o bölgeleri mutfağınızda oluşturabilirseniz en mantıklı hareketlerden bir tanesini de yapmış olursunuz.

Yani mutfağınızda saklı dolaplar için yer açın ya da boş alanları bu şekilde değerlendirin. Çok derin olmasına gerek yok, hayatınızı kolaylaştırsın yeter.

Beyaz eşyaları mutfak dolaplarına gömün.

Mutfağın bir noktasında boşta duran bir buzdolabı... Siz ona bakıyorsunuz, o size bakıyor. Bu bakışma daha çok uzun sürer. Çünkü o buzdolabı sizin mutfağınızı küçültüyor.

Bunun yerine buzdolabı, fırın, mikrodalga ve ocağınızı, tezgah ve mutfak dolaplarına entegre şekilde yerleştirin. Fakat dikkat etmeniz gereken bir nokta var, davlumbazı dolabın içine gömmemek.

Mutfak dolabından kaynaklanan sıkışıklık hissine engel olacak önemli bir noktadır. Davlumbaz, yanlarını ve dolayısıyla duvarı görebileceğiniz bir yer olduğu için kazulet dolap hissini de yok edecektir.

Tezgahtaki fazlalıklardan kurtulun.

patriottonneaucovers

patriottonneaucovers

Tüm eşyalar tezgahın üzerinde olamaz. Hani siz yapmazsınız ama yine de hatırlatalım. Yıkanmış ve yıkanacak bulaşıklar, su ısıtıcı, mikrodalga, kepçe seti, kavanozlar, kupalar, ekmek kızartma makinesi, tost makinesi... Gözünüzün önüne gelen tezgah eğer sizin tezgahınızsa fazlalıklardan feragat etmek ve orayı en sık kullandığınız yalnızca birkaç malzemeyle doldurmak yeterli olur.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Serpil Püskillüoğlu7 Nisan 2015 20:51
önerilerinizi olumlu buluyorum.Teşekkürler
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?