aromahead

Ruh Halimizi Saniyeler İçinde Güzelleştirebilecek 5 Aromatik Bitkisel Karışım

Favorilerime
Ekle

Ruh halimiz, hele de kadınsanız, neredeyse anlık olarak değişir.

Hormonlar! Duygu ve düşünceler hormonları tetikler bazen, bazen de hormonlar duygu ve düşünceleri... Neyin hangisinden kaynaklandığını anlamak her zaman mümkün bile değildir.

Artık buna kafa yormayı bırakıp, modumuzu değiştirecek basit, organik ve aromaterapik yöntemler araştıralım dedik. Nitekim bulduk da...

Ruhsal dengemizi aromatik bitkisel yağlarla sağlamak mı? Neden olmasın?

Aromatik bitkisel yağlardan ruh halimizi iyileştirmek, ruhsal dengemizi sağlamak için de yararlanılıyor. Bu olumlu değişim, kokularının solunması sayesinde etkili oluyor. Kokularını solumak, burundaki reseptörlerin beyindeki duygu ve hatıraların depolandığı bölümleri uyarması, ayrıca koku moleküllerinin kandaki hormon ya da enzimlerle etkileşime geçerek ruh halimizin değişmesini sağlaması sayesinde işe yarıyor.

Her esans yağ, başka bir veya birkaç ruh durumuna geçilmesini sağlıyor. Örneğin lavanta yağının, stres, uykusuzluk ve depresyon hallerinde kişinin ruh halini iyileştirdiği yönünde bilimsel çalışmalar mevcut. Bergamot yağı anksiyete yani kaygı bozukluğu, aşırı kaygılı ruh halini düzeltmekte etkiliyken, ylang ylang yağının ise yüksek tansiyon durumunda iyi geldiği aromaterapistler tarafından belirtiliyor.

Esans yağları, 1’e 1 oranında taşıyıcı yağlarla (zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, tatlı badem yağı vb.) karıştırarak kullanabilirsiniz. Fakat daha etkili olan doğru karışımları, doğru ölçülerle hazırlamak ve bunları kullanmak.

Hangi yollarla bu esans yağların kokusunu soluyabiliriz?

Bir mendil, birkaç damla yağ
Ofiste, okulda, arabada veya toplu taşıma araçlarında uygulayabileceğiniz en basit yöntem budur. Pamuklu ya da kâğıt bir mendile kokusundan hoşlandığınız yağdan birkaç damla dökün ve yavaşça soluyun. İhtiyaç hissettikçe, bunu tekrarlayın.

Basit bir masaj da iyi gelir
Kokusundan en çok hoşlanacağınız yağı seçin. Tek 1 damlasını baş ve işaret parmaklarınız arasında ovuşturup, burun deliklerinize hafifçe sürün. Birer damla ile bileklerinizi, birer damla ile şakaklarınızı ovun. Eğer baş ağrınız varsa birer damla ile de kaşlarınızın üstünü ovun.

Çalıştığınız, yaşadığınız mekânları şenlendirin
100 ml’lik bir sprey şişesine seçtiğiniz 3 yağdan 3’er damla ekleyin ve iyice çalkalayıp çalışacağınız mekâna sıkın. Ayrıca esans yağ difüzörü yardımıyla da ortamın güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için difüzörün üstteki yuvarlak haznesine taşmayacak kadar su ekleyin ve içine seçtiğiniz yağlardan birer damla dökün. Mumu yakın ve haznesine yerleştirin. Su buharlaşana kadar ortamın kokusu değişecektir. Arada suyun bitip bitmediğini kontrol etmeyi unutmayın.

Banyo ritüelinize esans yağları ekleyin
Küvetinizi doldurup istediğiniz yağlardan ikişer damla ekleyebilir ve böylelikle yağların sıcak suyla karışımından doğacak kokusunu soluyabilirsiniz. Küvet kullanmıyorsanız, banyo öncesinde bir kaba 1 lt sıcak su ekleyip, yine seçeceğiniz yağlardan ikişer damla ekleyip, banyonuz bittiğinde son su olarak bu suyu dökünüp rahatlayabilirsiniz.

Hangi ruh haline geçmek istiyorsanız, ona uygun karışımları hazırlayıp kokularını solumak yoluyla bitkisel yağlardan yararlanabilirsiniz.

Gelelim esansları hazırlamak için ihtiyacınız olan tariflere...

jennybeaned

jennybeaned

Neşelendirir:

-1 damla bergamot yağı
-1 damla limon yağı
-1 damla mandalina yağı
-1 damla ylang ylang yağı
-1 damla yasemin yağı
-1 damla gül yağı
-1 damla papatya yağı

Canlandırır, zihni açar:

-3 damla nane yağı
-2 damla portakal yağı
-2 damla limon yağı
-2 damla greyfurt yağı
-1 damla ardıç yağı

Huzur verir, dinginleştirir:

-3 damla portakal yağı
-5 damla ylang ylang yağı
-2 damla paçuli yağı

PMS gerginliğine iyi gelir:

-3 damla lavanta yağı
-1 damla adaçayı yağı
-1 damla rezene yağı
-1 damla civanperçemi yağı
-1 damla yasemin yağı

Enerjinizi yükseltir:

-4 damla melisa yağı
-2 damla portakal yağı
-1 damla biberiye yağı
-1 damla ardıç yağı
-1 damla karanfil yağı
-1 damla karabiber yağı

Şifa olsun!

Önemli not: Yağlar dâhil her tür bitkinin kullanımının alerjik reaksiyonlara neden olabileceğini unutmayın.

Bu yağları kullanmadan önce, elinizin küçük bir noktasına kullanmak istediğiniz yağdan bir miktar sürün. 24 saat içerisinde cildinizde kızarma, şişlik, kabarma gibi sorunlar oluşursa yağı kullanmayın. Cildiniz herhangi bir tepki vermezse yağı kullanabilirsiniz.

Burada önerdiğimiz yağların tümünü, haricen yani cilde sürerek kullanım için öneriyoruz. Dahilen yani içeceklere veya yiyeceklere karıştırılarak kullanılmasının önerildiği yazılara da rastlayabilirsiniz. Fakat yağın saflığı ve kalitesi hakkında emin olmadıkça ve doktorlara danışmadıkça bu yöntemi tercih etmemenizi öneririz.

Ayrıca hamile ve emziren kadınların, herhangi bir hastalık nedeniyle tedavisi süren hastaların her tür bitkisel kür için öncelikle doktorlarına danışması gerekmektedir.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Cilt doktoruna ve/veya güzellik ve bakım uzmanına danışmadan hiçbir cilt bakım ürününü uygulamamalısınız. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere uzmanların sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?