Bir An Önce Tanışmanız Gereken Şifası Kendinden Büyük Bir Besin: Arı Poleni

Yemek.com Dijital İçerik ve Tarif Üreticisi & Boyum ocağa yetişmeden yemek yap...
Devamını okuyun

Favorilerime
Ekle

İsmini belki de ilk defa duydunuz ya da hali hazırda karşılaşıp güzelliklerinden ve şifasından pek de haberdar değilsiniz. Yazının geriye kalan kısmında beslenmeye dair tüm ihtiyaçlarınızı tek başına karşılayacak bir besinle tanışacaksınız. Ayrıca kendisi Osmanlı döneminden bu yana bilinen ilk gıda takviyelerinde başında geliyor.

Arıların ve doğanın bir mucizesi olan arı poleniyle tanıştıktan sonra sağlığınızda ve hayatınızda birçok şeyin değişeceğinden de eminiz. Hazırsanız bu muhteşem besini daha yakından tanıyalım.

Arı poleni nedir?

ari-poleni-nedir

Şahane görüntüsüyle baktığınızda dahi mutlu eden arı polenleri nedir, ne değildir önce onlara göz atarak başlayalım. Bildiğiniz üzere arılar çiçeklerden çiçeklere polenler taşıyarak hem bal üretimine hem de o çiçeklerin çoğalmasına katkı sağlıyor. Çiçeklerden polen taşıdıkları süreç içerisinde arıların kanatlarına onlarca besin yapışıyor ve onlar bu besinleri arı polenine dönüştürerek kendilerinin de tüketebileceği bir besin kaynağı oluşturuyorlar.

İşte bal arılarınca oluşturulan besin kaynağına ''arı poleni'' deniliyor. Genel olarak sarı renkli halleri görülse ve satılsa da aslında mor, siyah, kırmızı gibi farklı renklere de sahip olabiliyor.

Osmanlı'nın da bilinen ilk gıda takviyelerinden biri olarak tüketilmiş. Bir insanın besin değeri anlamında ihtiyacı olan birçok şey arı polenin içerisinde saklı.

Arı poleni nasıl elde edilir?

ari-poleni-nasil-elde-edilir

Yukarıda da kısaca anlattığımız gibi arılar çiçeklerden polen taşırken ve kovanlarına geri dönerken kanatlarında onlarca besini de beraberinde getirirler. Bu besinlerle kovanlara giriş yaparlarken kurulan polen tuzakları sayesinde onlara herhangi bir zarar verilmeden bu polenler toplanır. Bu tuzaklar genellikle kovanın girişinde altında tepsi olan tuzaklar şeklindedir. Altındaki tepsiye dökülen polenler, toplanıp, biriktirilip kovandan alınır. Kurutma işleminden geçirilirek tüketilebilecek kıvama getirilir.

ari-poleni-cikarma

Bu polenler uygun korunma şartları sağlanarak saklanır. Güneş almayan bir yerde özellikle bir cam kavanozun içerisinde hava almayacak şekilde saklandığı müddetçe 1 yıl kadar tazeliğini ve değerlerini koruyabilir.

Arı poleninin faydaları

ari-poleni-

Gelelim bu minicik arı polenlerinin şahane faydalarına... Polenin içerisinde insan vücudu için mühim A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B12, C, D, E, H ve P vitaminleri, enzim, doğal horman ve 22 çeşit amino asit bulunuyor. Bunların dışında;

 • Arı poleni enerjinizin yükselmesine yardımcı olur. Özellikle yorgun ve halsiz hissettiğiniz süreçlerde bu hislerin en aza inmesini sağlar ve hayat kalitenizi artırmanıza destektir.
 • İçerisindeki amino asitler sayesinde cildinizin daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur.
 • Bağışıklık sisteminizin daha güçlü olmasını sağlar. Çabuk hastalığa yakalanan kişilerin daha kuvvetli olmasına özellikle yardımcı olur.
 • Sedef hastalığı, egzama, mantar gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Cilde faydalıdır.
 • Kan dolaşımını düzenleyerek kalp ve damar hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.
 • Akciğerlerin temizlenmesine yardımcı olur, üst solunum yolları hastalıklarının da tedavisinde kullanılır.
 • Kan şekerinin ve iştahın dengelenmesinde önemli rol oynar.
 • İçerisinde doğal hormon bulunması sebebiyle kısırlık tedavisinde kullanılır.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Kansızlık tedavisinde de düzenli bir şekilde tüketilmesi halinde büyük fayda sağlar.
 • Anne sütünün miktarını ve kalitesini arttırır, bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimine katkı sağlar.
 • Arı poleni nasıl tüketilir?

  ari-poleni-nasil-tuketilir

  Arı polenlerini yoğurdunuzun içerisine ilave ederek kullanabileceğiniz gibi, bol meyveli, yulaflı, bitkisel ya da normal sütlü hazırlayacağınız smoothie, smoothie bowl gibi gibi şeylerin içerisine ya da üzerine ilave ederek kullanabilirsiniz. Bunların yanında gün içerisinde bir uzmanın belirlediği miktarda ve saatlerde arı polenlerini doğrudan da tüketebilirsiniz. Ilık süt ve balla tatlandırarak ya da suyla birlikte de yemek mümkün.

  Arı poleni nerede bulunur? Taze olup olmadığı nasıl anlaşılır?

  ari-poleni-kullanma

  Arı polenlerini aktarlarda ya da arı poleni satan internet sitelerinde bulabileceğiniz gibi eğer imkanınız varsa bal üreticilerinden de temin edebilirsiniz. Ağzınıza attığınızda polenler çok çabuk dağılıyorsa polenleriniz taze demektir. Sertse taze ve çok da kaliteli olmayan bir polendir. Polenlerinizi tüketmeden önce alerjinizin olup olmadığından emin olun ve bir uzmana mutlaka danışın.

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bir beslenme uzmanı ve/veya diyetisyene danışmadan hiçbir beslenme programını ya da diyeti uygulamamalısınız. Ciddi, kronik bir rahatsızlığı olanların kendi doktorlarına da danışmaları gerektiğini hatırlatalım.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?