instagram

Ankara'da Mavi ve Yeşilin Tadını Çıkarabileceğiniz En İyi 10 Piknik Alanı

Favorilerime
Ekle

Ankaralılar toplanın, sıcak havalarla birlikte içinizi kaplayan o "Pikniğe mi gitsek?" hissine yanıt olacak nefis öneriler hazırladık, Ankara'da nerelerde piknik yapılır, en iyi Ankara piknik mekanları hangileridir tek tek sıraladık.

Bu piknik yerlerini bir kez keşfedince sık sık gitmek isteyecek, Ankara'da deniz olmamasından, her yerde bolca bina bulunmasından şikayetçi olan arkadaşlarınızı, sevdiklerinizi dahi mutlu etmeyi başarabileceksiniz. Zira bu mekanların her biri doğayla iç içe, huzurlu, yemyeşil bir piknik deneyimi sunuyor, size de tüm gün buralardaki kuş cıvıltılarını dinlemek, güneşin tadını doya doya çıkarmak düşüyor.

Hadi o zaman, pötikareli piknik örtüleri hazırlansın, afiyetle yenecek piknik tarifleri yapılsın, Ankara piknik alanlarını keşfe çıkalım!

Göksu Parkı

goksu-parki-ankara-piknik-mekanlari-1

Ankara'nın en büyük rekreasyon alanlarından biri olan Göksu Parkı ile başlıyoruz! Dumanlı ve dumansız olarak ayrılmış piknik alanları, sosyal tesisleri, oyun alanları ve daha birçok olanağıyla bu park, Ankara'da piknik yapmak için tercih edebileceğiniz en huzurlu adreslerden biri. İçinde 450'den fazla çardak, 300'den fazla barbekü bulunan toplam 4 farklı piknik alanına sahip bu parkta afiyetle pikniğinizi yapabilir, ahşap yürüyüş yolunda keyifli bir yürüyüşe çıkabilir, parkların tadını çıkarabilirsiniz.

Göksu Parkı adres: Göksu Mahallesi, Etimesgut, Ankara

Mogan Gölü

mogan-golu-ankara-piknik-alanlari

Gölbaşı Gölü olarak da anılan Mogan Gölü, Ankaralıların en çok tercih ettiği adreslerden bir diğeri. Ankara'da deniz olmamasından yakınanlar için ideal adreslerden biri olan Mogan Gölü'nde piknik alanları, asma köprülerle ulaşımın sağlandığı sevgi adası, çocuklar için oyun ve park alanları gibi birçok seçenek bulunuyor. Gölün çevresinde yaşayan 150'den fazla kuş türünün çıkardığı huzur dolu cıvıltılar eşliğinde enfes bir piknik deneyimi yaşamak isteyenleri hemen aşağıda adrese doğru alabiliriz.

Mogan Gölü adres: Karşıyaka Mahallesi, Gölbaşı, Ankara

Yeşildere Mesire Alanı

Kendinizi şöyle yemyeşil bir alana atmak, doğanın tadını çıkarmak isterseniz Ankara'da gidebileceğiniz en yeşil adreslerden biri de Yeşildere Mesire Alanı! Mangalınızı kurup mis gibi kokular eşliğinde pikniğinizi yapabileceğiniz bu adreste ihtiyacınız olabilecek malzemeleri alabileceğiniz market, bol oksijenin tadını çıkarabileceğiniz mis gibi oturma alanları ve tuvaletler de bulunuyor, bizden söylemesi.

Yeşildere Mesire Alanı adres: Ankara Ayaş yolu üzeri 41. km Sincan, Ankara

Alacaatlı Çınaraltı Piknik Alanı

Yanınızda mangal taşıma uğraşına girmeden, gittiğiniz adreste mis gibi mangalınızı yapabileceğiniz, hatta semaverde çayın tadını çıkarabileceğiniz bir adres arıyorsanız Alacaatlı Çınaraltı Piknik Alanı tam size göre demektir. Yeşillikler içinde bu adreste gideceğiniz kişi sayısına uygun büyüklükteki çardaklardan birini seçip yerleşebilir ve yanınızda getirdiğiniz piknik yemeklerinin tadını doya doya çıkarabilirsiniz. Mis.

Alacaatlı Çınaraltı Piknik Alanı adres: Alacaatlı Mahallesi, Alacaatlı Caddesi, No:76, Çayyolu, Ankara

Ahlatlıbel Atatürk Parkı

Şehirden çok uzaklaşmadan doğayla iç içe bir gün geçirmek isterseniz Çankaya'da yer alan Ahlatlıbel Atatürk Parkı tüm imkanlarıyla sizi bekliyor. Mis gibi havasını içinize çekerken farklı yiyecek olanaklarından faydalanabileceğiniz, çocuklar için güvenli oyun parkları bulunan bu parkta piknik alanı, bisiklet yolu, koşu ve yürüyüş parkları, kafeteryalar, hatta uçurtma imkanı dahi bulunuyor.

Ahlatlıbel Atatürk Parkı adres: Ahlatlıbel, Çankaya Bld. Dinlenme ve Spor Tesisleri, Çankaya, Ankara

Mavi Göl

2005 yılından bu yana Ankaralıların dört mevsim vakit geçirdiği, özellikle piknik sezonu gelir gelmez müdavimleriyle dolan bu adreste birçok dinlenme ve eğlence alanı bulunuyor. Ahşap kıyı yolunda yürüyüşlerinizi yapıp doğanın tadını çıkarabileceğiniz, çocuk oyun alanlarında çocuklarınızla eğlenceli vakitler geçirebileceğiniz bu adreste dumanlı piknik alanı da var. Çay bahçelerinden kayıkhaneye, büfelerden binicilik tesisine, daha pek çok olanak da sunan bu adrese ilk fırsatta gitmelisiniz.

Mavi Göl adres: Mamak, Ankara

Aluçdağı Tabiat Parkı

Çamlıdere'de yer alan Aluçdağı Tabiat Parkı da piknik için tercih edebileceğiniz bol oksijenli adreslerden biri. İçinde piknik alanları bulunan, doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz bu adreste faaliyet takvimini takip ederek farklı etkinliklere de katılabilirsiniz. Bu özel tabiat parkında olta balıkçılığından tutun kanoya, doğa temalı şenliklerden tutun uçurtma festivaline, birçok aktivite de düzenleniyor.

Aluçdağı Tabiat Parkı adres: Bardakçılar, Aluçdağ Mesire Yeri, Çamlıdere, Ankara

Soğuksu Milli Parkı

Ankara'nın en özel adreslerinden Soğuksu Milli Parkı, nesli tükenmekte olan kara akbaba gibi birçok kuş türüne, ayı, geyik, tavşan, sincap gibi birçok hayvana yuva olan mekanlardan. Girişi ücretli olan bu adreste doğayla baş başa kalmak isteyenler içinse birçok olanak var. Piknik alanları, konaklama seçenekleri, etkinlik alanı, çeşme, büfe ve tuvalet gibi ihtiyaç duyabileceğiniz hemen her şeyin bulunduğu adreste, piknik, doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık, yabani hayat gözlemciliği, kaya tırmanışı, paintball gibi çeşitli faaliyetler de yapılıyor.

Soğuksu Milli Parkı adres: Soğuksu Cad. No:64, Ankara

Kurtboğazı Piknik Alanı

kurtbogazi-ankara-piknik-alanlari-shutter-1

Hem yeşilin hem de mavinin bir arada tadını çıkarabileceğiniz bu adreste piknik için ayrılmış özel, güvenli alanları tercih edebilir ve sabahtan akşama dek burada doğayla iç içe, huzur dolu saatler geçirebilirsiniz.

Kurtboğazı Piknik Alanı adres: Ciğir, Kazan, Kahramankazan, Ankara

Karagöl Jeositi

kizilcahamam.gov.tr

kizilcahamam.gov.tr

Kızılcahamam'da yer alan Karagöl Jeositi, kendinizi Ankara'nın çok uzaklarında hissetmenizi sağlayacak çok özel bir alan. Işık Dağı'nın 3 kilometre kadar güneyinde bulunan bu özel alan, çamlık tepelerle çevrili göl alanıyla baktıkça bakmak isteyeceğiniz efsane manzaralardan biriyle sizi buluşturuyor. Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte ziyaretçileri artan bu adreste unutulmaz bir piknik ve/veya kamp yapmak mümkün.

Karagöl Jeositi adres: Kızılcahamam, Ankara

Önemli bir not: Hangi piknik alanına giderseniz gidin, orada özel olarak belirlenmiş kurallara uymanız gerektiğini, mangal yapılıp yapılamayacağı gibi detayları öncesinde öğrenmeniz ve ona uygun olarak davranmanız gerektiğini hatırlatalım. Pikniğinizi tamamlayıp eve dönmeye karar verdiğinizde ise lütfen tüm çöplerinizi yanınıza alıp en yakın çöp kutusuna bıraktığınızdan, ardınızda cam, plastik ya da farklı materyallerden yapılmış herhangi bir malzeme unutmadığınızdan emin olun. Piknik alanlarını temiz bırakmanız, tüm doğaya saygılı davranmayı ise elden bırakmamanız gerektiğini hatırlatalım.

Piknik keyfiniz bol olsun!

Şu yazılarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz:

Yalnızca Angaralıların Bildiği 15 Harbi Ankara Mekanı

Simidiyle Bile Kahvaltılarının Güzelliğini Kanıtlayabilen Ankara'dan 16 Kahvaltı Mekanı

"Ankara'da Dönerin Lezzeti Başkadır" Sözünün Hakkını Veren 14 Ankara Dönercisi

Daha İlk Isırıkta Midenize "Ne İyi Yaptık da Geldik" Dedirten 11 Ankara Hamburgercisi

13 Maddede Ankara'nın Ülkeye Kazandırdığı Kültür: ASPAVA


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?