"Ankara'da Dönerin Lezzeti Başkadır" Sözünün Hakkını Veren 14 Ankara Dönercisi

Favorilerime
Ekle

Ankara'nın neyi meşhur sorusuna verilecek cevapların ilk 3'ünde yer alır. Özeldir, özelliklidir. Emeği çok, lezzeti dillere destandır. Ankara'nın milli yemeği, Ankara deyince ilk akla gelendir. Ne mi o? Döner tabii ki. Hem de yaprak döner. Şu günlerde Ankara'da nereye gitseniz adım başı dönerci görürsünüz. Çünkü Ankara'da döner, ülke çapında meşhur olacak kadar lezzetlidir.

Peki neden bu kadar lezzetli?

Aslında tesadüf değil bu tat. Kullanılan etten pişirme biçimine kadar her aşama farklıdır Ankara'da. Örneğin kullanılan et özenle seçilir. Dana etinin yanı sıra kuzu da eklenir. Dönerin en üstüne kuyruk yağı takılır. Yağ eridikçe dönere yayılır. Dönerin içinde ise eti gibi büyük yağ parçaları olur. Bu da lezzeti arttırır. Ayrıca dönerde asla kıyma kullanılmaz. Bu yüzden Ankara döneri yaprak dönerdir.

Etler küçük küçük değil, defter yaprağı gibi büyük büyük kesilir. Döner günümüzde pek çok yerde olduğu gibi doğal gaz tüpüyle değil, gerçek kömür ateşinde pişer. Harlı ateşte dış kısmı koyu renkte çıtır çıtır, iç kısmı ise pembe olur.

Gelelim sunuma. Ankara dönerine patates, sos, yeşillik girmez. O İstanbul geleneğidir. Ankara'da dönere eğer ekmek arasıysa soğan ve en fazla baharat atılır. Ancak makbulü tabakta porsiyon olarak yemektir. Yanında tırnak pideyle şahane gider. Tadını cömertçe sunar. Zaten dönerine güvenen, sosla patatesle o lezzeti gölgelemek istemez.

Bu kadar anlattıktan, canları çektirdikten sonra gelelim Ankara dönercilerine. Ankara'da döner nerede yenir sorusunun cevabı has dönerciler, tarihi ve efsanevi lezzetler işte karşınızda. Afiyetler ola!

Artık İskitler'de: Peçenek Döner

Altındağ İskitler'de yer alan Peçenek Döner, konum itibariyle uzakta kalsa da Ankara'nın efsanevi dönercilerinden biri olacak kadar nefis bir dönere sahip. Daha önce Etlik Garaj'da yer alan mekan, geçen yıl İskitler'deki yeni yerine taşınınca müdavimleri ulaşım açısından biraz daha rahat etti. Pide veya lavaş üstü dönerini tatmadan şehirden ayrılmayın.

Adres: İskitler Mahallesi, Tesviyeciler Caddesi/Seçim Sokak, Altındağ

Pilav üstü iyi gider: Hacıbayram Dönercisi Nazım Usta

Nazım Usta 2013 yılında kanserden vefat etti ancak ismi de, dönerinin lezzeti de aynen devam ediyor. Tıpkı Peçenek Döner gibi yıllardan beri dönerinin lezzeti hiç değişmedi. Kuzu etinden ve yağlı dönerini pilav üstü tatmayı deneyin.

Adres: Hacıbayram Mahallesi, Hacıbayram Caddesi, No 6/C, Altındağ

Hızlıca ye-kalk: Cici Piknik

Ankara'nın merkezi sayılan Kızılay, gün içinde binlerce kişinin uğrak noktası. Hal böyle olunca Kızılay'da gerçek Ankara dönerini yiyecek bir yerin olması aslında büyük şans. İş, okul veya alışveriş için Kızılay'a geldiyseniz Cici Piknik'te lezzetli bir mola verebilirsiniz. Döner kömür ateşinde, ekmek arası şahane.

Adres: Kumrular Sok. 8/C, Kızılay

Kızılay'da ye-kalk: Özge Piknik

Tıpkı Cici Piknik gibi Kızılay'da rahatlıkla döner yiyebileceğiniz bir yer Özge Piknik. Dana etinden kömürde döneri enfes. Sadece soğan ve domates ile deneyin, löp etin tadını anlayacaksınız.

Adres: Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, No 17, Kızılay

İnsan özler: Özler Döner

Başkent'in bir başka meşhur dönercisi de Özler Döner. Yaprak döner deyince Ankara'da adını anacağınız ilk yerlerden. Bir kısmı alışveriş merkezlerinde olmak üzere şu an 6 adet şubesi bulunuyor. Diğer şubeleri denemeden önce ilk şubeden döner yemeyi es geçmeyin.

Adres: Aşağı Eğlence Mah. Mestan Sok. 40/A, Etlik (İncirli)

70 yıllık tarih: Süha'nın Yeri

Buranın geçmişi 60-70 yıl öncesine dayanır. At Pazarı'nda on yıllarca hizmet verdikten sonra şimdiki yeri Yıldız'a taşındı Süha'nın Yeri. Burada hem döner, hem de köfte çok lezizdir.

Adres: Rabindranath Tagore Caddesi No: 4 Yıldızevler, Çankaya

Sulu yemekleri de şahane: Mutlu Lokantası

İyi dönerciler illa şehrin uzak noktalarında olacak diye bir kaide yok. Bunun en iyi örneklerinden biri de Mutlu Lokantası. Bakanların ve milletvekillerinin de müdavimi olduğu mekanda dönerin yanı sıra sulu yemekler de var ve onlar da nefis. Rağbet fazla olduğundan döner günün yarısında anca var, o yüzden erken gidin. Ama gidin.

Adres: Güvenlik Caddesi, No: 70, Aşağı Ayrancı

Hem köfte, hem döner: Dursun Usta

Ankara Kalesi'ne yakın yerde bulunan Dursun Usta son derece salaş ve otantik bir ortamda müşterilerini ağırlıyor. Dursun Usta'nın sırrı iyi etin yanı sıra kuyruk yağında ve tabi ki kömür ateşinde gizlidir. En az iki kez gidin ki hem döneri, hem köfteyi tabağınızda konuk edin.

Adres: Kale Mah. Can Sok. No: 30 , Altındağ

Behzat Ç. izleyicisi hatırlar: Meydan Piknik

Meydan Piknik de At Pazarı'nda yer alan bir başka efsane dönerci. Özellikle dikkatli Behzat Ç. izleyicileri hatırlayacaktır, Hayalet ile Akbaba birini ararken burada mola verip kuru fasulye yemiştir. Eh Amirim'in ekibi de boşuna gitmedi. Kuru fasulye, döner ve pide için buraya mutlaka gidin. Hepsinden sırayla tadın.

Adres: At Pazarı Meydanı No: 2, Altındağ

Herkes bilmez: Azim Beşiktaş Döner

İşte son derece salaş, geleneksel bir lokanta daha. Bayılıyoruz böyle yerlere. Dönerinin lezzeti de cabası. Diğerlerinden farkı döneri az yağlı. Sadece döneri mi? Köftesi de nefis. Yeri pek merkezi değil ama vazgeçmeyin. Hem güler yüzlü hizmet, hem lezzet için gidin.

Adres: Tahtakale Sok. No:1\B Ulus

Merkezi Erzurum'da: Erzurum Dönerci Hacıbaba

1960'lara dayanan geçmişiyle köklü ve işini bilen bir yer Hacıbaba. İki şubeler; merkez şube Erzurum'da, ikinci şube Ankara Balgat'ta. Burada da yine sos gibi ekstralar olmadan sadece kekik ile tatlanan nefis döner ile midenizde şenlik yaşayabilirsiniz. Üstüne Erzurum usulü kadayıf dolmasını unutmayın.

Adres: Cevizlidere Caddesi No: 25, Balgat

Tüm menü enfes: Çankaya Lokantası

Evet, Çankaya Lokantası'nın yağlı döneri dillere destandır ama sadece döneri değil. Aynı zamanda tencere yemekleri, köftesi ve uğruna midede yer bırakılası şekerpare tatlısı da harikadır. Erken saatte gelin, döner bitmeden yetişin. Üstüne bir de şekerpare alın.

Adres: Hoşdere Cad. No: 228, Çankaya

Esnaf lokantası tadında: Pehlivan Kebap

Buradaki dönerde sadece lezzet değil, aynı zamanda esnaf lokantasının o bildik, samimi havası da var. Menekşe Pasajı'nın alt katında olduğu için geçerken görebileceğiniz bir yerde değil, o yüzden gerçekten bilen gidiyor. Siz de onlardan olun, burada döner yemeden Ankaralıyım demeyin.

Adres: İzmir caddesi, Sümer sokak No: 5 D: 41, Kızılay

Çek bir SSK: Meşhur Özçelik Aspava

foursquare

foursquare

Özçelik Aspava'yı özellikle SSK (veya soslu soğanlı) ile tanır, severiz. Bol domates sosuyla şenlenen dürüm döneri, soğan ile 'soslu soğanlı'; kaşar da eklenirse SSK (soslu soğanlı kaşarlı) olarak tabaklara gelir. Eh bu müthiş lezzetin mimarı döner. İyi ki var.

Adres: Belligün Caddesi 10/H, Küçükesat


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?