http://kultursanat.com.tr/haber/gizem-salcigil-white-amerikalilar-bana-turkish-coffe-lady-ismini-verdiler/ | kultursanat

Amerika'da Türk Kahvesi Sunan Kafesiyle Büyük Bir Başarı Yakalayan Girişimci

Favorilerime
Ekle

Girişim hikayelerini çok seviyor, özellikle kadın girişimcilerin başarılarıyla gururlanmadan edemiyoruz.

Bugün söz edeceğimiz girişim hikayesi ise tam anlamıyla göğüsleri kabartacak türden.

Azimli bir kadının sıfırdan başlayarak bugünlere getirdiği bir kafe zinciri var karşımızda!

Üstelik Türk kahvesini Amerika'da tanıtmayı başaran bir girişim bu.

Buyurunuz, sizi hiç merakta bırakmadan başarılı girişimci Gizem Şalcıgil White ile tanıştıralım.

Gizem Şalcıgil White'ın başarı hikayesi 2012 yılına dayanıyor

Gizem Şalcıgil White için her şey, yıllar önce giriştiği 'Gezici Türk Kahvesi Evi' projesiyle başladı. Türk kahvesi gibi şahane bir lezzeti tüm dünyaya tanıtmaya karar veren azimli kadın, gönüllü bir şekilde yardım etmek isteyen arkadaşlarından da destek aldı ve gezici bir kahve kamyonuyla yollara düştü.

Gittiği her yerde, kar amacı gütmeden Türk kahvesini tanıtmak için elinden geleni yapan Gizem, zaman içinde Türk kahvesi hayranı olan kalabalık bir kitleye sahip oldu. Öyle ki kendisine "Turkish Coffee Lady" (Türk Kahvesi Kızı) diye hitap etmeye başlayanlar bile vardı.

Müşterilerine Türk kahvesinin yanı sıra Türk kültürünü de öğretmek için geleneksel kıyafetler giyen, kahveyi, kahvenin yanında sunduğu lokumu bile Türkiye'den getiren genç kadının giriştiği bu proje giderek daha da başarılı bir hale gelmeye başlayınca da olaylar gelişti tabii.

Yaklaşık 6 yıldır Amerika'da Türk kahvesini tanıtan başarılı girişimci şimdilerde kendi işini kurmuş durumda

Gizem, yaklaşık 6 yıl boyunca kahve kamyonuyla gezmesinin, yolunun kesiştiği herkese Türk kahvesini ve Türk kültürünü anlatmasının meyvelerini de toplamaya başladı ve Türk kahvesine hayran olan müşterileri için gezici bir kamyondan çok daha iyi olacak adımı attı. Geçtiğimiz aylarda Washington DC'de Türk kahvesi kafesini açan Gizem, kafesine de müşterilerinin ona seslendiği ismi verdi: Turkish Coffee Lady!

Üstelik kafe, Washington DC’nin en prestijli alışveriş merkezlerinden birine açıldığı için şimdilerde Amerika'da çok daha fazla insanın dikkatini çekiyor.

Gizem'in bu başarısı sadece Türk kahvesiyle de sınırlı değil üstelik

coffee.digital

coffee.digital

Kafesinde yalnızca Türk kahvesi sunmakla da kalmayan Gizem, müşterilerine aynı zamanda lokum, salep ve boza gibi lezzetlerimizi de sunuyor ve Türk mutfağının ve kültürünün tanıtımını yapmaya devam ediyor.

Kafedeki sandalye ve masaların bile Türkiye'den geldiğini söyleyen Gizem'in bundan sonraki amacı Amerika'daki ilk Türk kahvesi kafe zincirini kurmak ve Türk lezzetlerini dünyaya daha iyi bir şekilde tanıtmaya devam etmek.

"Şimdi en önemli kültürel değerimiz ve baş tacımız Türk kahvemizi koruma ve tanıtma zamanı. Herkesi Türk kahvesini bir dünya markası yapmaya katkıda bulunmaya davet ediyorum.“ diyen Gizem'in başarılarının katlanarak devam etmesi dileklerimizle.

Kaynak: coffee.digital

Görseller Google'dan alınmıştır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?