lovethycarrot.com

Kansere Karşı Koruyucu, Doğal Antibiyotik Gibi İçecek: Altın Karışım

Favorilerime
Ekle

Sağlıklı beslenmek, vücudumuza iyi bakmak, kendimizi ve bedenimizi iyi hissetmek... Son zamanlarda bu konuların önemi giderek artıyor. Artmaya da devam edecek. Bu nedenle aslında şifası bol olan, faydaları pek de bilinmeyen yiyecekleri daha çok tüketir olduk. Bunların başında da özellikle Hint mutfağında çok fazla kullanılan, yararının dokunmadığı hiçbir şey kalmayan zerdeçal geliyor.

Sindirim sistemini düzenlemesiyle yakından tanıdığımız bir de kefir var. Onun da faydaları say say bitmiyor. Kefir, zerdeçal ve birkaç yancı malzemesinin bir araya gelip şu zamana kadar içtiğiniz en faydalı karışımlardan birine dönüşüyor. Hazırsanız tüketmeye başladığınız ilk günden itibaren etkisini hissetmeye başlayacağınız altın karışımla tanıştıralım sizi.

Altın karışım nedir?

Yapılan araştırmalara göre özellikle Hindistan'da yaşayan insanların dünya genelindeki insanlara nazaran daha az kansere yakalandıkları tespit edilmiş. Bunun sebepleri araştırıldığında Hindistan'da yaşayan insanların günlük hayatlarında sıkça zerdeçal kullandıkları ve zerdeçalın içerisinde bulunan kurkumin maddesinin kanser karşıtı olduğu için bu etkiyi verdiği sonucuna varılmış.

Kurkumin maddesinin açığa çıkması için de bir süte, yoğurda, ayrana ya da kefire ihtiyacı var. Etkilerini arttırmak için de sirke, karabiber, zeytinyağı gibi maddelere ihtiyacı var. Bu maddeler sayesinde kurkumin açığa çıkıyor, emilimi de artıyor. Bu karışımlar tüketildiğinde ise onlarca faydayı beraberinde getiriyor. Hem rengi hem de bu yararları sayesinde ''altın karışım'' olarak adlandırılıyorlar.

Altın karışım tarifi, nasıl hazırlanır?

Kefirinizin içerisine (ev yapımı kefir ise daha faydalı olacaktır) taze ya da toz zerdeçal ilave edin. 1 su bardağı kefire 1 çay kaşığı taze zerdeçal ya da 1,5 çay kaşığı toz zerdeçal şeklinde düşünebilirsiniz. İçerisine yine aynı oranda karabiber, 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı, tatlandırmak için tarçın, bal ya da zencefil, eğer ilave etmek isterseniz de birkaç damla limon ya da doğal sirke ilave edip karıştırarak tüketebilirsiniz. Bu karışımı özellikle aç karnına tüketmekte fayda var. Zerdeçala ya da diğer malzemelere alerjiniz olması ihtimaline karşı tüketmeden önce mutlaka bir doktora danışmayı da ihmal etmeyin.

Altın karışımın faydaları

cookingsutra.com

cookingsutra.com

 • Altın karışım özellikle bağırsaklarınızdaki probiyotiklerin artmasına yardımcı olur. Sindirim sisteminizin daha hızlı çalışmasını sağlar.
 • Ülser, gastrit gibi mide rahatsızlıkları şikayetlerin en aza inmesine yardımcı olur. Özellikle bağırsak problemleri çekenler için çok faydalıdır.
 • Metabolizmanın daha hızlı çalışmasına ve daha hızlı yağ yakmasına yardımcı olur. Bu şekilde kilo kaybetmenize de yardımcı olur.
 • Enerji verir, kan şekerini dengeler, tokluk hissi yaratır ve daha az acıkmanızı sağlar.
 • İçerisindeki maddeler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara daha az yakalanmanızı ve daha kolay atlatmanızı sağlar.
 • Kanser hücrelerini öldürme konusunda etkin rol oynar. Kanser tedavisinde önemli bir silah olarak kullanılır.
 • Doğal antibiyotik etkisi yaratır. Birçok hastalığın tedavisine destek amaçlı kullanılır.
 • Karaciğer yağlanması gibi hastalıkların tedavisinde hastalığın etkilerini azaltmak ve karaciğeri yenilemek için kullanılır.
 • İltihaplı hastalıkların tedavisinde etkin rol oynar. Özellikle yaraların hızla iyileşmesine de yardımcı olur.
 • Şimdiden ellerinize sağlık. Sağlığınız ve keyfiniz hep yerinde olsun.

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bir beslenme uzmanı ve/veya diyetisyene danışmadan hiçbir beslenme programını ya da diyeti uygulamamalısınız. Ciddi, kronik bir rahatsızlığı olanların kendi doktorlarına da danışmaları gerektiğini hatırlatalım.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0 yorum yapılmış

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?