anit-agac-kirkagac-akhisar

1652 Yaşındaki Zeytin Ağacının Gölgesinde Akhisar Zeytin Hasat Şenlikleri

Favorilerime
Ekle

Akhisar. Türkiye Siyasi Haritası'na göre, Ege Bölgesi'nde yer alan Manisa'nın ilçelerinden biri. Ansiklopedik bilgilere göre, 9000 yıldan beri üzerinde insan yaşayan, onlarca medeniyete doğal güzelliklerini sunan bereketli topraklar. Birçoğumuza göre, güneye inerken içinden geçilen, yolda -belki- bir şeyler atıştırdığımız sıradan bir yer.

Daha doğrusu bir yerdi.

2000'li yılların başında görünmez bir düğmeye basıldı Akhisar'da. İlk önce sporda hareketlenmelerini gördük. Akhisarspor usul usul geldi ve konuk oldu tüm ülke televizyonlarına. Keskinoğlu'nu bildik sonra. Keskinoğlu'nun küçük bir ilçeden Türkiye'ye sonra da bütün dünyaya ulaştırdığı tavuk ve yumurtaları. Ramiz'i de duyduk, arkadaşlarımızın önerisiyle yedik köftesini ve bütün çevremize haber ettik.

akhisar-kofte

Ve zeytin...

Türkiye'deki zeytin ağaçlarının yaklaşık yüzde 10'u Akhisar'da. 450.000 dekar alan, 12 milyon ağaç, 110.000 ton zeytin ve bu zeytinlerden elde edilen 5500 ton zeytinyağı. Dile kolay, dile lezzetli. Bütün bu üretimin 9000 ton siyah zeytin, 1000 ton yeşil zeytin ve 1425 ton zeytinyağı olanı da 36 farklı ülkeye ihraç ediliyor. Muazzam rakamlar.

Hal böyle olunca Akhisar'ın da hem henüz zeytinini duyuramadığı kesim, hem de tatlı bir gövde gösterisi için zeytinini ve hasadını; bir şenlik, bir kutlama, bir anma haline getirmesi gerekiyordu. Akhisar Ticaret Borsası da bu gerekliliği ve bayramı görüp 24-26 Ekim tarihleri arasında, Akhisar Zeytin Hasat Şenlikleri'nin 6.'sını düzenledi. Onlarca gazete, dergi ve televizyon gibi Yemek.com olarak biz de orada, Akhisar'daydık. Muhteşem iki gündü.

Hamur Kızartması Lokma Tarifi

Başlığa konu olan hikayeden başlayalım: Anıt Ağaç. 1652 yaşında, şakası yapılamayacak derecede saygı uyandırıcı, 10,6 metre gövde çapı, 13 metre tepe çapı ve 6,84 boyunda, tek başına tarih gibi duran bir zeytin ağacı. Yalnızca o yörenin değil, ülkenin yaşı tescillenmiş en yaşlı üç ağacından biri. O bölgedeki bereketin sembolü, bütün zeytin ağaçlarının koruyucusu, her yaprağından farklı bir maziye dokunacakmış gibi duruyor orada. Yolunuz Akhisar - Kırkağaç arasına düşerse (ki bizce bilerek düşürün) Bakır mevkiinde yer alan ağacı görün. Bizden de selam yollayın.

Anıt Ağaç'ın çevresi haliyle kendisini örnek alabilecek binlerce ağaçla ve dolayısıyla zeytin ve zeytinyağı üretim merkeziyle dolu. Yağmurun küçük şakası olmasa oradan usta bir zeytinci olarak ayrılmak mümkündü. Ancak kendileri de zeytincilikle uğraşan Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat ve Başkan Yardımcısı Şerif Şerifoğlu'ndan çok değerli bilgiler edindik.

zeytin-uretimi-akhisar

1 kilogram zeytinden 50 - 250 gram arasında zeytinyağı elde ediliyor. Zeytinyağı üretimi, ağaçtan toplanan zeytinin yapraklarının üfürülmesiyle başlıyor. Daha sonra bir ya da iki defa yıkanıyor. Yıkama işleminden sonra sıra kırıcılara geliyor. Milimetrik ölçülerde kırma ve ezme işlemi sağlanıyor. 22-28 derece arası soğuk sıkım gerçekleşiyor ve zeytin dinlendirmeye bırakılıyor. Ardından dakikada 3000 devirlik dekantörlerde merkezkaç sistemiyle zeytinin içinden eti, suyu, derisi, yağı ve çekirdeği alınıyor. Sona gelinirken, sıcak suyla birlikte 6000 devirlik seperator devreye giriyor ve tekrar ayrıştırma yapılıyor. Bir süre dinlendirildikten sonra sızma zeytinyağı elde ediliyor. Zahmetli, bereketli ve eğlenceli bir iş.

Keskinoğlu'ndan girişte bahsetmiştik. Küçük bir ilçeden başlayan başarılı bir hikaye. Yumurta ihracatında ülke birinciliğini, tavuk ihracatında da ilk üçteki yerini koruyan ve bölgeye ciddi bir istihdam alanı yaratan marka. Aynı zamanda Ravika markasıyla yörenin o lezzetli zeytinyağını binlerce eve ulaştırmayı da başarıyor.

keskinoglu-klasik-arac-muzesi

Akhisar'ı tüm ülkeye tanıtan bu markanın, nefesimizi yer yer kesen, heyecanlanmamıza neden olan, Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Keskinoğlu'nun tutkusundan başlayan bir de Klasik Araç Müzesi var. Türkan Şoray, Adnan Menderes ve İsmet İnönü'nün bizzat sahibi olduğu klasik araçlardan; itfaiye aracı, traktör, otobüs gibi klasiğine pek rastladığımız araçlara kadar 250'ye yakın şahesere sahip. Kendinizi Avrupa'da ya da Amerika'da hissetmenize neden olabilir. Son zamanlarda gördüğümüz (yalnızca yerinde değil) en iyi hobi, en sağlam koleksiyon. Kötü haber, müze halka açık değil. İyi haber, Keskinoğlu Şirketler Grubu Pazarlama Grup Başkanı Keskin Keskinoğlu'nun dediğine göre (bizzat kendisi söyledi) isteyen herkes, kendileriyle iletişime geçip müzeyi gezebilirmiş. İlk fırsatta görün deriz.

dugun-yemegi-akhisar

Ege Bölgesi zeytinyağlıların anavatanı ancak zeytinyağının desteğiyle de nefis et yemeklerine de ev sahipliği yapıyor. İki gün boyunca şenliğe katılan yüzlerce insana, mutluluğun tanımını yeniden öğreten kuzu tandır, perde kebabı, ciğer, etli nohut, dana ve kuzu kavurmalar ve Akhisar köfte söylediklerimizin arkasında. Tam anlamıyla ete de doyduk diyebiliriz.

Ortalama kahvaltı kadrosu belli olsa da her bölgenin kendine has oyuncuları var ve kendi bölgesinde muhteşem oynuyorlar. Akhisar Göleti'nde düzenlenen kahvaltıda bu oyuncular arasında yer alan, yörenin mayalı hamur kızartması lokma ve Akhisar'ın kendine has lezzeti katmeriyle tanıştık. Yemek.com olarak oralara kadar gitmişken, ustaların yanı başında süreci izleyip, tariflerini almamak olmazdı: Akhisar Katmeri Tarifi ve Mayalı Hamur Kızartması Lokma Tarifi

Akhisar Tulum Peynirli Maydanozlu Katmer Tarifi

Son olarak, son birkaç yılda yaptıkları işi azimle ve inançla yapıp, bir ilçenin bu denli güzel tanıtılmasını sağlamayı başaran bütün mekanizmalara naçizane tebriklerimizi iletiyor ve şehirdeki tüm insanlara bu kadar güzel kalabildikleri için teşekkürlerimizi yolluyoruz.

Henüz yolu düşmemiş okuyucularımızla birlikte görüşmek dileğiyle.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?