Son Yıllarda Popülerliği Artan, Faydalarıyla Şaşırtan Bu Lezzetle Tanışın: Gilaburu

Favorilerime
Ekle

Hala bilmediğimiz, haberdar olmadığımız ya da çok sık kullanmadığımız o kadar çok bitki var ki... Onları keşfettikçe sizinle paylaşmadan, bu lezzetleri herkese duyurmadan edemiyoruz.

Farklı ve bir an önce keşfedilmesi gereken bitkiler kuşağında bugünkü konuğumuz gilaburu!

Kıpkırmızı meyvesiyle dikkatleri üzerine çeken, suyu çıkarılıp şişelere doldurulan ve afiyetle tüketilen, hem de ülkemizde bol bol yetişen bir bitki o.

Eğer bugüne dek onunla tanışma imkanı bulamadıysanız hemen şimdi tanışmalı, eğer onun varlığından haberdarsanız ama gilaburu faydaları nelerdir, nasıl kullanılır hiç bilmiyorsanız hemen yazımızı okumalısınız.

Onunla tanışınca beslenme düzeninizde de vücudunuzda da çok şey değişecek, eminiz.

Gilaburu nedir, gilaburu bitkisi nerelerde yetişir?

Halk arasında geleboru, Frenk üzümü gibi isimlerle de anılan, botanik dünyasında viburnum opulus ismiyle bilinen gilaburu bitkisi, kıpkırmızı top top, salkım şeklinde meyveleriyle dikkat çeken bir bitki.

Acımsı, buruk bir tadı olan gilaburu, genel olarak suyu hazırlanarak tüketiliyor ve faydalarından da bu şekilde yararlanıyor.

Yetiştirilirken bolca sulamaya ihtiyaç duyan gilaburu bitkisi, Kayseri ve çevresi başta olmak üzere neredeyse tüm İç Anadolu Bölgesinde yetiştirilebiliyor. Ülkemizin farklı bölgelerinde de kendisine rastlamak mümkün oluyor. Son yıllarda popülerleşmeye başlaması nedeniyle daha çok yetiştirilmeye başlanan gilaburu bitkisinin farklı şekillerde yurt dışına, özellikle de Amerika'ya ihraç edildiği de söyleniyor.

Peki gilaburu bitkisini bu denli popüler hale getiren nedir dersiniz? Tabii ki faydaları! Buyursunlar, gilaburu bitkisinin faydalarını da birlikte keşfedelim.

Gilaburu faydaları nelerdir, gilaburu neye iyi gelir?

gilaburu-faydalari-nelerdir

Gilaburu böbreklerin sağlıkla çalışmasına destek olmasıyla biliniyor

 • Bu özelliğiyle öne çıkan gilaburu bitkisinin böbrek taşlarına ve böbrek kumuna karşı da oldukça etkili olduğu, bu problemlerin çözülmesinde büyük yardımları dokunduğu söyleniyor.
 • Kan dolaşımının sağlıkla devam etmesini sağlıyor

 • Antioksidan özellikler gösterdiğinden kan dolaşımının sağlıkla devam etmesini sağlıyor.
 • Tansiyonun dengelenmesini sağlıyor

 • Antioksidan özellikleri sayesinde uzun vadede damarlarda plaka oluşumunu önlediğinden yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarına da olumlu etkileri oluyor.
 • Gilaburu, kalp ve damar hastalıklarından koruyor

 • Damarlardaki yüksek basıncı azalttığından kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.
 • Kolesterolü dengeliyor

 • Kötü kolesterolü düşürücü etkileri olduğu biliniyor.
 • Vücudu birçok hastalığa karşı koruyor

 • Güçlü antioksidan özellikleri sayesinde birçok kanser türüne karşı koruyucu bir etkisi olduğu, var olan hastalıklı hücrelerin de büyüyüp yayılmasını elinden geldiğinde engellediği biliniyor.
 • Gilaburu, yaşlanma karşıtı bir etki oluşturuyor

 • Antioksidan etkilerini cilt sağlığı üzerinde de gördüğümüz gilaburu, yaşlanma karşıtı bir etki oluşturuyor.
 • Yaygın olarak yaşanan cilt sorunlarına çözüm oluyor

 • Cildin temizlenmesine destek olduğundan sivilce, siyah nokta gibi sıkça yaşanan cilt problemlerinin de daha hızlı geçmesine de yardımcı oluyor.
 • Strese ve uykusuzluğa iyi geliyor

 • Sakinleştirici etkileri sayesinde sinirlere ve sinir, stres gibi nedenlere bağlı uykusuzluğa iyi geliyor.
 • Adet ağrılarına iyi geliyor

 • Regl döneminde kadınların yaşadığı ağrıların daha az hissedilmesini sağlıyor.
 • İdrar söktürücü bir etki oluşturuyor

 • Bu etkisiyle vücuttan fazla suyu uzaklaştıran gilaburu ödem ve ödeme bağlı şişkinliklerin de hızla geçmesini sağlıyor.
 • Bağırsakların sağlıkla çalışmasına destek oluyor

 • Bu sayede kabızlık sorununu kısa sürede ortadan kaldırıyor.
 • Gilaburu nereden bulunur, gilaburu ve gilaburu suyu nasıl kullanılır?

  gilaburu-suyu-nasil-kullanilir

  Güvenilir ve büyük aktarlardan ya da eczanelerden elde edebileceğiniz gilaburu suyunu, doğal ürünler satan güvenilir online siteler üzerinden de temin edebilirsiniz. Ancak dikkat, gilaburu suyu son yıllarda epey popüler hale gelmeye başladığından gilaburu suyunu mutlaka ama mutlaka güvenilir yerlerden temin etmeye özen göstermelisiniz.

  Eğer suyunu tüketmek istemezseniz taze gilaburu meyveleriyle hazırlanan ve içinde bu meyvelerin tanelerinin bulunduğu salamuru halini de tercih edebilirsiniz.

  Temin ettiğiniz gilaburu suyunu günce bir bardak kadar içmeniz yeterli olacaktır. Eğer düzenli olarak tüketmeye kararlıysanız 2-3 hafta her gün içtikten sonra en az 1 hafta ara vermeyi unutmamalısınız. 1 hafta sonrasında yine düzenli olarak tüketmeye devam edebilirsiniz.

  Gilaburu meyvesini taze olarak temin etme imkanı olanlar bu meyveden marmelat bile hazırlayabiliyor. Ama etkileri oldukça yüksek olduğundan gilaburudan hazırlanan bu tür lezzetleri de asla aşırıya kaçmadan tüketmek gerekiyor.

  Gilaburunun zararları ve yan etkileri nelerdir?

  monrovia

  monrovia

  Gilaburu meyvesi, özellikle de gilaburu suyu asidik bir yapıya sahip olduğu için reflü gibi çeşitli mide sorunları yaşayanlar için önerilmiyor. Bunun dışında aslında her yiyecek ve içecekte olduğu gibi gilaburu tüketiminde de ölçülü davranmayı elden bırakmamak, aşırıya kaçmamak büyük önem taşıyor.

  Farklı yiyecek ve içeceklere karşı alerjisi olanlar başta olmak üzere hassas bir bünyesi olanların, ciddi ve kronik bir rahatsızlığı bulunanların mutlaka doktorlarına danışarak hareket etmeleri gerekiyor.

  Halk arasında farklı böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği söylense de eğer böbreklerinizle ilgili ciddi bir sağlık problemi yaşıyorsanız gilaburu tüketmeye başlamadan önce mutlaka ama mutlaka doktorunuza sormanız, onun söylediklerinin ve tavsiyelerinin dışına çıkmamanız gerekiyor. Aman diyelim, sağlığınız için faydalı bir şeyler yapmak isterken hiç bilmeden kendinize ya sa sevdiklerinize zarar vermeyin, bilinçli tüketimin önemini hiç unutmayın.  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?