Son Yıllarda Popülerliği Artan, Faydalarıyla Şaşırtan Bu Lezzetle Tanışın: Gilaburu

yemek.com
Zeynep Çetin
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.
Zeynep Çetin
254022 takipçi2082 içerik

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Mart 6, 2018
Duygu Arslan
Mart 14, 2018
YENİ
4.5
Sütaş
Ekim 22
15 dakika
Cemre Özgüzel
Kasım 5, 2019

Hala bilmediğimiz, haberdar olmadığımız ya da çok sık kullanmadığımız o kadar çok bitki var ki... Onları keşfettikçe sizinle paylaşmadan, bu lezzetleri herkese duyurmadan edemiyoruz.

Farklı ve bir an önce keşfedilmesi gereken bitkiler kuşağında bugünkü konuğumuz gilaburu!

Kıpkırmızı meyvesiyle dikkatleri üzerine çeken, suyu çıkarılıp şişelere doldurulan ve afiyetle tüketilen, hem de ülkemizde bol bol yetişen bir bitki o.

Eğer bugüne dek onunla tanışma imkanı bulamadıysanız hemen şimdi tanışmalı, eğer onun varlığından haberdarsanız ama gilaburu faydaları nelerdir, nasıl kullanılır hiç bilmiyorsanız hemen yazımızı okumalısınız.

Onunla tanışınca beslenme düzeninizde de vücudunuzda da çok şey değişecek, eminiz.

 • Gilaburu bitkisi nerelerde yetişir: Gilaburu nedir?
 • Halk arasında geleboru, Frenk üzümü gibi isimlerle de anılan, botanik dünyasında viburnum opulus ismiyle bilinen gilaburu bitkisi, kıpkırmızı top top, salkım şeklinde meyveleriyle dikkat çeken bir bitki.

  Acımsı, buruk bir tadı olan gilaburu, genel olarak suyu hazırlanarak tüketiliyor ve faydalarından da bu şekilde yararlanıyor.

  Yetiştirilirken bolca sulamaya ihtiyaç duyan gilaburu bitkisi, Kayseri ve çevresi başta olmak üzere neredeyse tüm İç Anadolu Bölgesinde yetiştirilebiliyor. Ülkemizin farklı bölgelerinde de kendisine rastlamak mümkün oluyor. Son yıllarda popülerleşmeye başlaması nedeniyle daha çok yetiştirilmeye başlanan gilaburu bitkisinin farklı şekillerde yurt dışına, özellikle de Amerika'ya ihraç edildiği de söyleniyor.

  Peki gilaburu bitkisini bu denli popüler hale getiren nedir dersiniz? Tabii ki faydaları! Buyursunlar, gilaburu bitkisinin faydalarını da birlikte keşfedelim.

 • Gilaburu neye iyi gelir: Gilaburu faydaları nelerdir?
 • gilaburu-faydalari-nelerdir

 • Gilaburu böbreklerin sağlıkla çalışmasına destek olmasıyla biliniyor.
 • Bu özelliğiyle öne çıkan gilaburu bitkisinin böbrek taşlarına ve böbrek kumuna karşı da oldukça etkili olduğu, bu problemlerin çözülmesinde büyük yardımları dokunduğu söyleniyor.
 • Antioksidan özellikler gösterdiğinden kan dolaşımının sağlıkla devam etmesini sağlıyor.
 • Bu etkisi uzun vadede damarlarda plaka oluşumunu önlediğinden yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarına da olumlu etkileri oluyor.
 • Damarlardaki yüksek basıncı azalttığından kalp ve damat hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.
 • Kötü kolesterolü düşürücü etkileri olduğu da biliniyor.
 • Güçlü antioksidan özellikleri sayesinde birçok kanser türüne karşı koruyucu bir etkisi olduğu, var olan hastalıklı hücrelerin de büyüyüp yayılmasını elinden geldiğinde engellediği biliniyor.
 • Antioksidan etkilerini cilt sağlığı üzerinde de gördüğümüz gilaburu, yaşlanma karşıtı bir etki oluşturuyor.
 • Cildin temizlenmesine destek olduğundan sivilce, siyah nokta gibi sıkça yaşanan cilt problemlerinin de daha hızlı geçmesine de yardımcı oluyor.
 • Sakinleştirici etkileri sayesinde sinirlere ve sinir, stres gibi nedenlere bağlı uykusuzluğa iyi geliyor.
 • Regl döneminde kadınların yaşadığı ağrıların daha az hissedilmesini sağlıyor.
 • İdrar söktürücü bir etki oluşturuyor. Bu etkisiyle vücuttan fazla suyu uzaklaştıran gilaburu ödem ve ödeme bağlı şişkinliklerin de hızla geçmesini sağlıyor.
 • Bağırsakların sağlıkla çalışmasına destek olduğundan kabızlık sorununu ortadan kaldırıyor.
 • Gilaburu nereden bulunur: Gilaburu ve gilaburu suyu nasıl kullanılır?
 • gilaburu-suyu-nasil-kullanilir

  Güvenilir ve büyük aktarlardan ya da eczanelerden elde edebileceğiniz gilaburu suyunu, doğal ürünler satan güvenilir online siteler üzerinden de temin edebilirsiniz. Ancak dikkat, gilaburu suyu son yıllarda epey popüler hale gelmeye başladığından gilaburu suyunu mutlaka ama mutlaka güvenilir yerlerden temin etmeye özen göstermelisiniz.

  Eğer suyunu tüketmek istemezseniz taze gilaburu meyveleriyle hazırlanan ve içinde bu meyvelerin tanelerinin bulunduğu salamuru halini de tercih edebilirsiniz.

  Temin ettiğiniz gilaburu suyunu günce bir bardak kadar içmeniz yeterli olacaktır. Eğer düzenli olarak tüketmeye kararlıysanız 2-3 hafta her gün içtikten sonra en az 1 hafta ara vermeyi unutmamalısınız. 1 hafta sonrasında yine düzenli olarak tüketmeye devam edebilirsiniz.

  Gilaburu meyvesini taze olarak temin etme imkanı olanlar bu meyveden marmelat bile hazırlayabiliyor. Ama etkileri oldukça yüksek olduğundan gilaburudan hazırlanan bu tür lezzetleri de asla aşırıya kaçmadan tüketmek gerekiyor.

 • Bir yan etkisi olmasın sakın: Gilaburunun zararları ve yan etkileri
 • monrovia

  monrovia

  Gilaburu meyvesi, özellikle de gilaburu suyu asidik bir yapıya sahip olduğu için reflü gibi çeşitli mide sorunları yaşayanlar için önerilmiyor. Bunun dışında aslında her yiyecek ve içecekte olduğu gibi gilaburu tüketiminde de ölçülü davranmayı elden bırakmamak, aşırıya kaçmamak büyük önem taşıyor.

  Farklı yiyecek ve içeceklere karşı alerjisi olanlar başta olmak üzere hassas bir bünyesi olanların, ciddi ve kronik bir rahatsızlığı bulunanların mutlaka doktorlarına danışarak hareket etmeleri gerekiyor.

  Halk arasında farklı böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği söylense de eğer böbreklerinizle ilgili ciddi bir sağlık problemi yaşıyorsanız gilaburu tüketmeye başlamadan önce mutlaka ama mutlaka doktorunuza sormanız, onun söylediklerinin ve tavsiyelerinin dışına çıkmamanız gerekiyor. Aman diyelim, sağlığınız için faydalı bir şeyler yapmak isterken hiç bilmeden kendinize ya sa sevdiklerinize zarar vermeyin, bilinçli tüketimin önemini hiç unutmayın.

  Youtube

  Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

  İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?