mutfa-temizlik-sirke-shutter-2022

Evinizde Sirke Kullanarak Asla Temizlememeniz Gereken 9 Önemli Yer

Favorilerime
Ekle

Yemeklere lezzet katan sirkenin bununla kalmadığını, aynı zamanda temizlik konusunda da bir süper kahraman olduğunu öğrendik hep şimdiye kadar. Birçoğumuz onu yağ lekelerinden kurtulmak için, mikrodalga fırınını temizlemek için, gümüşleri parlatmak için kullandı.

Ancak temizlikte bir numaralı yardımcımız olma konusunda doğallığıyla öne çıkan sirkenin de söz konusu ev temizliği olduğunda aslında kullanılmaması gereken yerler var. Bunun sebebi ise sirkenin asidik yapısının bazı yüzeylere zarar verme riski.

Dolayısıyla dikkat etmeli, sirkeyi aşağıdaki noktalardan uzak tutmalı.

Not: Temizlik yaparken sirkeyi kullanabileceğiniz alanları öğrenmek için şu içeriğimize göz atabilirsiniz.

Asitli yapısı oyuklar oluşturabilir: Granit ve mermer tezgahlar

mutfak-temizlik

Sirkenin içindeki asit doğal taşlarla uzun süre temas ettiğinde oyuklar oluşmasına sebep olabilir. Bunun yerine bu tür tezgahları temizlemek için ağır kimyasallar içermeyen bir deterjan ve ılık sudan yardım alın.

Aşındırır: Doğal taş yer ve duvar döşemeleri

tuvalet-restoran-shutter-2022

Tıpkı mutfak tezgahında olduğu gibi eğer yer döşemeniz doğal taş malzemelerden yapılmışsa bu bölgeleri de sirke, limon suyu gibi asidik malzemelerle buluşturmayın. Aynı şekilde amonyak içeren maddeler de kullanmayın. Bu asitli malzemeler taşlara zarar verip onu zamanla aşındırabilir. Bunun yerine sodalı, arap sabunlu sıcak su ile temizlemeyi tercih edebilirsiniz.

Daha da koyulaşmasına yol açar: Yumurta lekesi

bayat-yumurta-nasil-anlasilir-shutter-5

Diyelim ki yumurtayı yere düşürdünüz ve her yere bulaştı. Temizlemek için sakın eliniz sirkeye uzanmasın. Zira sirkenin asitli yapısı yumurta lekesinin daha koyulaşmasını sağlar ve lekenin çıkmasını daha zor hale getirir.

Bozabilirsiniz bile: Ütü

utu-temizleme-shutter-2022

Ütüyü temizleme adına içine sirke döküyorsanız orada durun. Zira sirke siz farkında olmadan ütünün içindeki bölgelere zarar verebilir. Bunun yerine kullanım kılavuzuna sadık kalıp üretici firmanın temizleme talimatlarına uyun.

Biraz tartışmalı: Parke zeminler

mutfak-shutter-2022

Bu konuda iki tür görüş var. Bazı parke zemin sahipleri sirkenin yerleri güzel temizlediğini söylerken bazıları zarar verdiğini iddia ediyor. Risk almak istemiyorsanız sirke yerine ahşap temizleyici ürünleri kullanmanızda fayda var. Eğer sirke kullanmakta ısrarcıysanız onu mutlaka suyla seyrelterek kullanın ve tüm yeri onunla silmeden önce küçük bir bölgeye uygulayarak sonuçları gözlemleyin.

Kumaşa işlemiş mürekkep, kan, çimen lekesi gibi inatçı lekeler

leke-camasir-shutter-2022

Uzmanlar sirkenin tek başına bu lekeleri çıkarmada etkili olmadığını savunuyor. Bu lekeler kumaşa çok hızlı nüfuz ettiği için asidin gücünden etkilenmiyorlar. Hatta sirke nazik kumaşları yıpratabiliyor bile. Bunun yerine leke çıkarıcı deterjanlarla daha kesin çözüm almanız mümkün.

Cilasına yazık: Ahşap mobilyalar

ahsap-mutfak

Sirkenin asitli yapısının zarar verdiği diğer bir nokta ise ahşap mobilyalar. Sirke bu mobilyaların cilasını sökerek soluk gözükmesine yol açabilir. Yine ahşap temizleyici ürünler bu konuda daha doğru bir seçim olabilir.

Kararırlar: Çelik bıçaklar

sef-bicaklari-shutter

Eğer bıçak temizliği için sirke kullanmayı düşünüyorsanız orada durun. Zira sirke çeliğin kararmasına yol açar ve bıçaklarınız da bu kötü kaderi yaşayabilir. Eğer parlak bıçaklarınız olsun istiyorsanız sirkeden vazgeçin.

Maskeler ama gidermez: Halı kokusu

hali-temizlik-shutter-2022

Sirke halıya sinmiş kokuları maskeleyebilir ancak kokunun sebebini yok etmediği için bu asla gerçek bir çözüm sayılmaz. O yüzden özel halı temizleyici ürünleri kullanmanız daha yerinde bir seçim olacaktır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?