camera+

Yemeğin Kendisi Kadar Lezzetli Fotoğraf Çekmek İçin 8 Uygulama Önerisi

Favorilerime
Ekle

Neredeyse ata sporumuz haline gelen fotoğraf düzenleme, yemek fotoğrafçılığında da önemli bir yere sahip. Profesyonel klasmanda bilgisayar üzerinden yapılan düzenlemeler telefonla yemek fotoğrafı çekenler için uygulama düzeyine geçiş yapıyor.

“Bir de filtre attık mı buna, şahane olur şahane!” diyerek çektiğimiz yemek fotoğraflarında profesyonelliği nasıl yakalayacağınızı şu yazımızda anlatmıştık. Şimdi ise o yakalanan profesyonelliği hangi uygulamalar ile bir tık yukarıya taşıyabileceğinizin sırlarını vereceğiz.

Fotoğrafları telefonlarımızda düzenlemeye Instagram ile başladık. Hayatımıza girdi gireli her fotoğrafa bir filtre atmak şart oldu. Filtresiz fotoğrafa bakış açımız yoğurtsuz ıspanağa olan duygularımızla paralel filizlendi.

Şimdi size oturup Instagram'ı önermeyelim o yüzden. Neyi önerelim peki? Hangi mobil uygulamalar ile nefis filtreler, şapşahane düzenlemeler yapabilirsiniz?

Ciddi düşünün: Snapseed

Fotoğraf çekimi öncesi ve sonrasında düzenlemeler yapabildiğiniz Snapseed’te, dört farklı çekim efekti ile profesyonel yemek fotoğrafları çekmeye yaklaşabilirsiniz. Uygulamanın sahip olduğu biçimlendirme, renk ayarı, efekt ekleme, parlaklık ve yapay ışık ayarları ile de leziz yemeklerinizi paylaşmadan önce daha güzel bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Yemek fotoğraflarınızda çok fazla efektle uğraşmanıza gerek olmadığından ufak bir renk düzenlemesi ve ışık ayarı ile fotoğrafınızı bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Uygulamaya iOS ve Android platformdan ulaşabilirsiniz.

Öne çıkan özelliği: Düzenlemeleri özgürce yapabilmenizin yanı sıra önceden hazırlanmış belirli renk, parlaklık, ışık ve efekt ayarlı şablonları da fotoğraflarınızın üzerinde denemenize olanak sağlıyor.

Daha profesyonel: Manual

Sadece iOS platformunda bulunan Manual, daha siz fotoğrafı çekerken size yol gösteren bir uygulama. Telefonunuzda ISO, özel beyaz dengesi gibi ayarları detaylı bir şekilde yapabilmenizi sağlayan uygulama fotoğraflarınıza derinlik katma aşamasını dahi fotoğrafı çekerken yapmanızı sağlıyor.

Daha profesyonel çekimler gerçekleştirmek istiyorsanız muhakkak bu uygulamayı telefonunuzda bulundurun. Uygulamayı iTunes’da $1.99 karşılığında satın alabilirsiniz.

Öne çıkan özelliği: Fotoğrafı çekmeden önce kompozisyonunuza uygun teknik ayarlamaları kolayca yapabilmenizi ve değişikliği görebilmenizi sağlıyor.

Telefonu kameraya dönüştürür: Camera +

Telefonla yemek fotoğrafı çekiminiz sırasında ve çekim sonrasında bir fotoğraf makinasının yapabileceği tüm ayarlamaları karşılayabilen Camera +, ışığınıza uygun çekim modlarından, dilediğiniz objeye odaklanma özelliğine, gelişmiş çekim stillerinden özel efekt şablonlarına kadar birçok artıya sahip.

Sadece iOS platformundan satın alınabilen uygulamanın fiyatı 2 dolar.

Öne çıkan özellik: Telefonunuzu bir fotoğraf makinesi gibi kullanmanızı sağlayan uygulama, fotoğraf çekimi sonrasında ise özel düzenlemeleriyle yemeğinizi daha lezzetli hale getirmenize yardımcı oluyor.

Adı yeter: Adobe Photoshop Touch

Adobe’un geliştirdiği ve iOS-Android platformlarda kullanılabilen Adone Photoshop Touch ile fotoğraf düzenleme olayını biraz abartabilirsiniz. Photoshop’un bilgisayardaki kullanımını telefon deneyimine indiren Adobe, uygulama ile fotoğraflarınızı profesyonelliğe bir adım daha yakınlaştıracak.

Öne çıkan özellik: Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Adobe Photoshop Express ile yapabileceğiniz birçok şey arasında fotoğraflarınızı kesip kırpmak, döndürmek, renk ayarlarını değiştirmek, filtre koymak ve birçok başka seçenek mevcut. Yani bu uygulamanın öne çıkan özelliği "çok çok fazla" özelliği olması.

Sanki rönesanstaymışız gibi: Vignette ya da Vintage Camera

70’ten fazla filtre seçeneği ile fotoğraflarınızda vintage havası estirecek ve sanki rönesanstaymışsınız gibi  hissettirecek Vignette, fotoğrafı çekerken de size düzenleme olanağı sunuyor. Odaklama, kompozisyon ayarlama, kesme ve beyaz dengesi gibi ayarları ile daha siz fotoğrafı çekerken size yardımcı olan uygulamayı Android platform üzerinden indirebilirsiniz.

Eğer iPhone kullanıcısı iseniz aynı özelliklere sahip Vintage Camera uygulamasını kullanabilirsiniz.

Öne çıkan özelliği: Lomo/Diana/Holga gibi özel kamera stilleri ile yemeklerinizde apayrı bir hava yakalayabilirsiniz.

Kullanımı kolay: PicsArt

En büyük özelliğinin kolay kullanım olduğunu düşünürsek özel renk ayarlamalarınız ve yemeğinizi daha leziz gösterecek efektleriniz için Picsart, herkesin tercih edebileceği bir uygulama. Diğer fotoğraf düzenleme uygulamalarının renk ve ışık ayarları, hazır efekt kullanımı gibi özelliklerini Picsart ile de gerçekleştirebilir, bir önceki yazımızda belirttiğimiz püf noktalarına dikkat ederek çektiğiniz yemek fotoğraflarınızı bir adım daha profesyonelliğe yaklaştırabilirsiniz.

Kolay kullanımının yanı sıra sadece Android ve İOS platformlarında değil, Windows Phone platformunda da indirilebilir durumdadır.

Öne çıkan özelliği: İçerisindeki onlarca efekt ve filtre ile çok başarılı sonuçlar veren uygulama, kullanım kolaylığı ile başarısını gçsteriyor.

Gençlerin tercihi: Retrica

retrica-food

Retrica, daha çok gençlerin fotoğraflarını düzenlerken tercih ettiği bir uygulama olmasına rağmen yemek fotoğraflarınıza da değişik bir hava katabilir. Bünyesinde bulundurduğu 80’e yakın filtre ile leziz yemeklerinize dinamik bir hava katabilirsiniz.

Uygulamaya iOS ve Android platformdan ulaşabilirsiniz.

Öne çıkan özelliği: Kolaj seçeneği ile yemeğinizin birkaç farklı açıdan görüntüsünü ya da menünüzdeki tüm yemekleri tek bir fotoğrafa sığdırabilirsiniz.

Başka bir dünya: VSCO Cam

learni - vsco cam

learni - vsco cam

Fotoğraf düzenleme uygulamaları içinde kendini diğerlerinden ayırmayı başaran VSCO Cam, fotoğraflarınızın tamamını değiştirmeden ufak dokunuşlarla kompozisyonunuzu düzenlemenizi sağlıyor. Eğer bir yemek fotoğrafı çekmiş ve sadece fotoğrafınızın bir bölümünde değişiklik yapmak istiyorsanız VSCO Cam tam size göre.

Burada uygulamayı öne çıkaran bir diğer özellik ise ara yüzünün sade ve kullanışlı olması. Fotoğraf çekmeye hazır olduğunuzda, ekrana dokunarak fokuslanmasını ve pozlanmasını sağlayabiliyor, kamera ikonuna dokunarak fotoğrafınızı çekebiliyorsunuz. Tabii VSCO'nun en büyük özelliği "hipster" tipi filtreleri. Pek beğeniyoruz kendisini.

iOS ve Android platformlarında ücretli ve ücretsiz paketlerini bulabileceğiniz VSCO Cam ile detaylı düzenleme seçeneklerine sahip olabilirsiniz.

Öne çıkan özelliği: Uygulamada mevcut birçok filtre seçeneğinin yanında kontrast, sıcaklık ve poz değerlerini arttırmak için de ayarlar bulunmakta. Fotoğrafınıza derinlik katmak, düzenlemeleri sadece belirli bir bölgede gerçekleştirmek istiyorsanız VSCO Cam aradığınız uygulama olabilir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?