Taşdibi Fırın: Seferihisar'dan Evinize, Ege Kokulu Ekmekler

yemek.com
Nurdan Gençtürk
Nurdan Gençtürk
16 takipçi8 içerik

Sıkça Yenen Konular

Duygu Arslan
Eylül 12, 2018
Duygu Arslan
Aralık 6, 2016
YENİ
Zeynep Çetin
Haziran 14
YENİ
Zeynep Çetin
Haziran 9

Mutfakta son derece başarılı annenin, yıllarca ona çıraklık etmiş kızı Nurdan Gençtürk Yemek.com için yazdı. 

"Küçük bi Ege kasabasına yerleşmek istiyorum" der çoğu büyükşehirde yaşayan, emeklilik hayallari sorulduğunda. Özellikle de İstanbullular. Bahçeli küçük bi evi olacak, bahçesine domatesini biberini ekecek, sabahları köpeğiyle yürüyüşe çıkacak, öğleden sonra kendini Ege’nin serin sularına bırakacak....

Peki sizce zaten Ege’de yaşayanlar ne hayal ediyor?

Çok da farklı değil aslında onların hayalleri de... Çünkü çıkış noktası aynı aslında: Hayatı yavaş yaşamak!

20 yıllık evli İzmirli Alkanat çiftinin “ekmek macerası” da böyle başlamış. Hayatın başdöndüren hızını yavaşlatmak isterken, yolları ekşi mayayla kesişmiş. Doğanın onlara yaptığı çağrıya kulak verince de, 2007 yılında kendi ekmeklerini pişirmeye karar vermişler. Bu kararı aldıkları gün bir miktar unla suyu karıştırarak kendi mayalarını üretmeye başlamışlar.

Ve o maya tam 8 yıldır ailelerinin ayrılmaz bir parçası olmuş.

Taşdibi Fırın - Seferihisar

Taşdibi Fırın - Seferihisar

Şimdilerde, Seferihisar Sığacık’ta Taşdibi mevkiindeki odun fırınlarında pişen tüm ekmeklerin ana maddesi bu ekşi maya. Taş değirmende öğütülmüş unlar; su ve tuz da eklenince bu mayaya, hepsi birbirinden lezzetli ekmekler çıkıyor bu fırından.

Ve bu Ege kokulu ekmekler, hazır olduklarında Türkiye’nin dört bir yanına yolculuğa çıkıyor kargo paketlerinin içinde. Kimi evlerde kahvaltı sofralarını keyiflendiriyor, kimi evlerde “artık yavaşlamalı” kararına destek oluyor. Kimi evlerde çeşit çeşit peynire eşlik ediyor, kimi evlerde bir parça acılı ezmeye katık...

Taşdibi Fırın hakkında daha fazla bilgi için Facebook sayfalarına ya da web sitelerine uğrayabilirsiniz.

Taşdibi Fırın’dan şu anda 6 farklı ekmek çıkıyor: Tam Buğday Ekmeği, İki Tahıllı Ekmek, Üç Tahıllı Ekmek, Çavdar Ekmeği, Cevizli Ekmek ve Zeytinli Ekmek. Bu lezzetlerden birini tatmak istiyorsanız, [email protected] adresine bir tanışma maili atmanız gerekiyor (Taşdibi Fırın'ı Yemek.com'dan okuyup öğrendiğinizi de söyleyebilirsiniz! ). Üretim tarihlerini ve sipariş sürecini size gönderilecek e-maillerle takip edebiliyorsunuz.

Taşdibi Fırın’dan çıkan ekmekler sınırlı sayıda üretiliyor. Çünkü her ikisi de halen profesyonel çalışma hayatının içinde olan ve hafta içinde iş yaşantılarına yoğun bir koşturmacayla devam eden çift, sadece hafta sonları ekmek üretimi yapabiliyor.

Şimdiden afiyet olsun!

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?