Vejetaryen Olduklarını Öğrendiğinizde Çok Şaşıracağınız 9 Ünlü İsim

Favorilerime
Ekle

Vejetaryenler... Kısaca, temelde et yemeyen, beslenme düzenlerine et ve et ürünlerini dahil etmeyen insanlar.

Ama vejetaryenlik bu kadar basit de değil. Çeşitleri de var. Mesela hayvansal gıda olarak yalnızca yumurtanın yiyen ovo vejetaryenler, hayvansal gıda olarak yalnızca süt ve süt ürünleri tüketen lakto vejetaryenler, her ikisini de tüketen ancak asla et yemeyen lakto ovo vejetaryenler gibi birçok türü var vejetaryen beslenmenin.

Çoğu kişi hayvanların öldürülmesine karşı çıktığı için vejetaryenliği benimsese de aslında bu sebepler de kişiden kişiye farklılaşabiliyor. Ama bugün konumuz bu değil. Bugünkü konumuz vejetaryenliği benimsemiş ve hayat felsefesini de bunun üzerine kurmuş ünlü isimler.

Belki onları tanımak ve onların hikayesini öğrenmek vejetaryenliğe önyargıyla bakan kişilerin de kafalarındaki bazı soru işaretlerini aydınlatabilir.

Başlıyoruz.

Not: Bunlara ek olarak tüm hayvansal gıdalardan arınmış olan bir beslenme ve yaşam biçimini benimseyen vegan ünlülerin kimler olduğunu merak edenleri de şöyle alabiliriz.

"Gözleri olan hiçbir canlıyı yeme hakkını kendimde göremem": Murathan Mungan

sohbetnesesi

Kelimeleriyle her zaman yüreğimizde bir yerlere dokunan ünlü yazarlarımızdan Murathan Mungan, vejetaryenliği seçen isimlerden. Evinin bahçesinde kendi sebzelerini yetiştiren, vejetaryen ağırlıklı bir kitap yazmak istediğini söyleyen Mungan, vejetaryenliği seçmesiyle ilgili şu sözleri söylüyor:

"Kedileri ve köpekleri biz evcilleştirip, hayatımıza dahil etmişiz. Başka bir idrakla bakıyorlar bize. Ben gözleri olan hiçbir canlının ölüsünü yeme hakkını kendimde görmediğim için vejetaryenim. Tıpkı vicdan gibi. İnsanı durup dururken vicdanlı yapamazsınız. İçin hazır olduğunda, tekamül ettiğinde, buraya gelirsin."

Etin tadını bilmiyor: Nevşin Mengü

twitter

Son zamanların en gündemde olan isimlerinden biri olan Nevşin Mengü de vejetaryen, hem de çocukluğundan beri. Başarılı spiker, etin tadını bile bilmediğini söylüyor.

Kenya'ya gidip döndü, vejetaryen oldu: Tarkan

temizmagazin

Afrika'da çekimleri yapılan Büyük Göçler adlı vahşi doğa belgeselini seslendiren Tarkan bu program için Kenya'ya gitmiş ve orada gördüklerinden etkilenerek vejetaryen olmaya karar verdiğini açıklamıştı. Hatta "Ben hayata farklı bakıyorum. Ama bazı gelenekler maalesef değişemiyor, keşke biraz değişse. Haberlerde kurbanlık hayvanları görüp üzülüyorum. Hayvanlar ölümlerini adeta geri sayım gibi bekliyorlar. Keşke daha az hayvan öldürsek." açıklamasıyla o zamanlar çok da tepki toplamıştı.

"Tabakta hayvan görmeye tahammül edemiyorum": Pelin Batu

unludetay

Uzun yıllar boyunca et yemeyen, tabağında bir hayvan görme fikrine dayanamayan Pelin Batu, ciddi sağlık sorunları nedeniyle mecburen yeniden et yemeye başlamış. Ancak balık ve annesinin yaptığı köfteden başka bir et ürünü de yiyemiyormuş.

Başından geçen bir olayı şöyle anlatıyor Batu:

"New York'ta yaşarken rahip bir aile dostumuz vardı. Bir hafta sonu bizi yemeğe davet etti. Ben de o zamanlar 14-15 yaşındayım ve hayvanları çok seviyorum, çok meraklıyım. Doğduğumdan beri evimiz hep hayvanat bahçesi gibiydi. Yılan ve kirpimiz bile vardı. Annem beni de götürmek için, “Bak kuzular orada varmış orada, oynarsın.” dedi. Ben de, oh ne güzel pastoral bir gün geçireceğim, yeşilliğin içinde hayvanlarla oynayacağım diye seviniyorum. Bir gittik bahçede kuzular şişte dönüyor. Şok oldum tabii.

Belki tuhaf gelecek ama ilk şiirimi 5 yaşımda ve bir kuzu için yazmıştım. Çünkü bütün oynadığım bir kuzunun sonrasında yendiğini öğrendiğimde çok şaşırmıştım. O olay beni o kadar etkilemişti ki hayatımda o gün bu gün hiç kuzu yemedim."

İşini bile ona göre seçiyor: Ezgi Asaroğlu

kadinlopedi

Ünlü televizyon yüzlerinden Ezgi Asaroğlu yüzü olacağı markanın ne olduğuyla değil, dünya görüşüyle ilgilendiğini söylüyor. Onun deyişiyle durum şu: "Hayvanlar üzerinde test edilmeyen, doğaya saygılı ürünlere ayrı bir ilgim var. Benim için markanın reklam yüzü, şişesi, ambalajı değil; içeriğinde neler olduğu ve markanın dünya görüşü daha önemli. Birkaç yıldır vejetaryen besleniyorum, bunun getirdiği bir duyarlılık oluşuyor. Herkesin üstüne düşeni yapması gerekiyor."

Kırmızı ete karşı: Ebru Şallı

instagram - ebrusalli

Yemek programları yapan, kitapları yazan Ebru Şallı da vejetaryen beslenmeyi seçen ünlülerden. Zayıflığıyla eleştiri oklarının hedefi olan Ebru Şallı, asla et tüketmediğini ancak kırmızı et yiyemediği için folik asit aldığını kitaplarında yazmıştı.

9 yaşından beri vejetaryen: Selma Ergeç

gecce

Televizyonun en başarılı oyuncularından Selma Ergeç de vejetaryenliğe çocukken adım atanlardan. Ailesinin başta itiraz etse de sonra alıştığını söyleyen Ergeç et hiç yemiyor, ancak yumurta ve peynir tüketiyor.

Gluten intoleransı sonrası beslenmesini tamamen değiştirdi: Özge Özpirinççi

milliyet

Tam bir hayvansever olmasıyla da bilinen Özge Özpirinççi, gluten intoleransına sahip olmasından sonra beslenme düzenini tamamen değiştirmiş. Glutensiz beslenmekle kalmayan oyuncu aynı zamanda hayatından kırmızı et ve tavuğu da çıkarmış.

15 yıldan fazladır vejetaryen: Şevval Sam

sevvalsam

En ateşli hayvan hakları ve veganlık savunucularından olan annesi Leman Sam'ın izinden giden Şevval Sam da neredeyse 17 yıldır vejetaryen besleniyor. Anne-kız kesinlikle hayvansal ürünler tüketmiyor.

Yoksa bonusu: Nusret

gzt

Et hazırlarken ve o meşhur tuz atışını yaparken çekilen videolarıyla bir anda dünyanın #SaltBae'si olan ve herkesin canını istisnasız et çektiren Nusret'in vejetaryen olma olasılığı bile şu sıralar ortalığı birbirine katıyor.

Zira eski Survivor sezonlarından birinde adaya konuk olan Nusret'e yarışmacılar favori etini sorunca "Ben vejetaryenim" diye cevaplaması ve sonrasında şaka ya da gerçek olduğuna dair ekstra bir açıklama yapmaması bir anda herkesin birbirine "Yoksa?" diye sormasına yol açtı. Videoyu şuradan izleyebilirsiniz.

Doğruluğunu bilemesek de bu bile insanı hayatını baştan sorgulamasına sebep olabiliyor. Gerçekten yoksa???Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?