Deneyimli Şef Uyarıyor: "Uçak Yolculuklarınızda Yalnızca Bu İki Yiyeceği Yiyin"

Favorilerime
Ekle

Uçakla seyahat ederken hosteslerin bir anda yemek arabalarıyla görünmesi insanı ister istemez heyecanlandırıyor. Ancak ne yazık ki durum, o an yaşanan o tatlı heyecan kadar tatlı olmayabilir.

Hatırlayanlar olacaktır, daha önce sizlere uçakla yolculuk yaparken asla içmemeniz gereken içecekten söz etmiş, hatta neden hosteslerin diyet kola servis etmekten hoşlanmadığından, canınızın neden uçaktayken bir anda domates suyu içmek isteyebileceğinden bahsetmiştik.

Tüm bunları öğrendikten sonra akıllarda oluşan "E peki uçakta ne yiyip içeceğiz biz şimdi?" sorusuna cevap veriyoruz bu kez de.

Evet, belki uçakta her şeyi yemek-içmek doğru değildir ama mutlaka bir şeyler yenecekse de bu iki seçenek, en iyi alternatifler aslında.

Yılların deneyimli uçak şefi uçakta yalnızca iki yemeği yemenizi öneriyor: Güveç ve kızarmış pilav

ucak-yemegi-shutter

Uzun yıllardır uçaklarda sunulan yemeklerle ilgilenen bir şef ve mutfak direktörü olan Fritz Gross, yolcuların uçaklarda yalnızca iki tür yemeği yemeleri gerektiğini söylüyor. O iki yemekse güveç ve kızarmış pilav.

Güveçte ya da güveç benzeri kapalı kaplarda, kendi suyunda pişirilen sebzelerin ve etlerin, diğer uçak yemeklerine göre çok daha "güvenli" ve lezzetli olacağını söyleyen deneyimli direktör, aynı şekilde önce haşlanıp ardından kızartılan pirinçlerle hazırlanan kızarmış pilavın da en doğru tercihlerden olacağının altını çiziyor.

Gross bunun nedenini de şöyle açıklıyor: "Uçaklarda sunulan yemekler dağıtılmadan hemen önce yeniden ısıtılıyor ve bu, hem yemeklerin tadının bozulmasına hem de üzerinde yabancı maddeler oluşmasına neden oluyor. Ancak kendi suyunda pişen güveç gibi yemeklerde ve kızarmış pilavda bu sorunlar en az düzeyde yaşanıyor. Bu nedenle uçakta yenebilecek en "güvenli" ve en lezzetli yemekler bu iki türe ait alternatifler."

"Uçak yemeklerinin güvenilir olması, lezzetli olmasından çok daha öncelikli"

independent

independent

Gross, "güvenli" yemek anlayışının uçak yemekleri söz konusu olduğunda çok daha önemli olduğunu da söylemeden geçmiyor ve hatta "Bizim için uçak yemeklerinin güvenilir olması, lezzetli olmasından çok daha öncelikli" diyor.

Hava yolu şirketlerine sundukları hizmet kapsamında her şeyin %100 güvenli olması adına lezzetten ve yemek çeşitliliğinden ödün verilebileceğini söyleyen denemli şef, sık sık uçak yolculuğu yapanlara şu önerilerde bulunmayı da ihmal etmiyor:

"Makarna yolcular için her zaman kötü bir seçim olacaktır, çünkü bir makarnanın lezzetli olması için al dente pişirilmesi ve tekrar tekrar ısıtılmaması gerekir. Ancak uçakta böyle bir durum söz konusu olmuyor. Aynı şekilde uçaklarda sıcak içecekler tercih etmek de iyi bir fikir değil. Çünkü sıcak suların bulunduğu tanklar nadiren temizleniyor."

Kaynak: Independent


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?