tas-baski-zeytinyagi-burun-yagi-nedir-one-cikan

Zeytinin En Özel Haliyle Tanışın: Burun Yağı (Taş Baskı Zeytinyağı)

Favorilerime
Ekle

Zeytinin, zeytinyağının faydalarını anlat anlat bitiremiyor, zeytinyağına ne kadar övgü yağdırsak az kalır, biliyoruz.

Hatırlayanlar olacaktır, bu topraklarda yapılan her kahvaltıyı güzel kılan zeytin çeşitlerine de daha önce değinmiş, her birine hayran kalmıştık hatta. Ama gelin görün ki zeytin hakkında, zeytinyağı hakkında daha öğreneceklerimiz bitmemiş.

Bugün karşımızda halk arasında burun yağı olarak da bilinen, hatta kimilerinin zeytin sütü olarak andığı taş baskı zeytinyağı var.

Daha önce adını çok duymuş, hatta fiyatı nedeniyle görünce çok şaşırmış olabileceğiniz bu farklı güzelliği keşfetme zamanı şimdi.

Onu tüm yönleriyle tanıyalım; taş baskı zeytinyağı nedir, faydaları nelerdir, nerelerde bulunur birlikte öğrenelim. Tabii herhangi bir zararı, yan etkisi var mıdır, onları da birlikte keşfetmeden geçmeyelim.

Buyursunlar...

Taş baskı da ne demek: Burun yağı nedir?

Halk arasında burun yağı ve zeytin sütü gibi adlarla anılan taş baskı zeytinyağı, tahmin edeceğiniz gibi zeytinlerden elde edilen, ancak bilinen metotlardan farklı bir metot uygulanarak çıkarılan bitkisel bir yağ.

Bilinen metotlardan farklı dedik ama aslında taş baskı yöntemi, geçmişi oldukça eskiye dayanan bir yöntem. Öyle ki yüzlerce yıllık bir tarihi olduğu, hatta en eski sıkım metodu olduğu bile söyleniyor. Bu yöntemde zeytinler, büyükçe bir tekne içinde devasa taşlarla eziliyor ve bir zeytin hamuru elde ediliyor. Hamurlaşan bu zeytinler daha sonra bu iş için özel olarak hazırlanmış torbalara dolduruluyor ve hidrolik preslerle sıkılıyor. Sıkıldığında zeytin hamurundan süzülen ve torbanın altından bir hazneye akan yağ, taş baskı zeytinyağı ya da bilinen diğer bir adıyla burun yağı oluyor.

Tabii bu yöntem oldukça eski, uğraştırıcı ve diğer yöntemlere göre oldukça "ilkel" kabul edildiğinden hem her yerde karşımıza çıkmıyor hem de ortaya çıkan yağ, tam olarak berrak değil bulanık oluyor.

Bir ton zeytin hamurundan yaklaşık yarım kilo kadar burun yağı elde edildiğinden bu yağ, piyasada oldukça yüksek fiyatlara alıcı buluyor.

Taş baskı zeytinyağının yararı var mıdır: Burun yağının faydaları

Neredeyse bir ilaç olarak kullanılabilecek kadar değerli bir yağ olan burun yağının bilinen faydaları şöyle...

 • İçindeki tekli doymamış yağ asitleri sayesinde kolesterolün dengelenmesine destek oluyor.
 • Bu özelliğiyle kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.
 • İçindeki fenolik bileşiklerle sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasına destek oluyor.
 • Kabızlık sorunundan hızlı bir şekilde kurtulmaya yardımcı oluyor.
 • Antioksidan özelliğiyle, karaciğer başta olmak üzere vücudumuzu toksinlerden arındırıyor, sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlıyor.
 • Bu antioksidan özelliği bağışıklık sistemimize de iyi geliyor, kış hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa karşı vücudu koruyor.
 • Hücrelerde meydana gelen tahribatların daha hızlı bir şekilde onarılmasına destek oluyor.
 • Çok iddialı olsa da bu yağın da tıpkı diğer zeytinyağları gibi birçok kansere karşı koruyucu etkileri olduğu söyleniyor.
 • Nasıl temin edebiliriz: Burun yağı (taş baskı zeytinyağı) nerelerde bulunur?

  Taş baskı zeytinyağı, oldukça zahmetli ve iş gücü gerektiren bir yöntemle elde edildiği, çok büyük miktarda zeytinden çok az miktarda üretilebildiği için her yerde bulmak pek mümkün olmuyor. Ancak yine de denemek isteyenler, organik ürünler satan online alışveriş mağazalarından temin edebiliyor, güvenilir aktarlar aracılığıyla bu yağa ulaşmak da mümkün oluyor.

  Fakat başında da söylediğimiz gibi fiyatı ne yazık ki her bütçeye uygun olmuyor.

  Nasıl tüketiliyor derseniz onu da hemen açıklamış olalım, dilerseniz salatalara dilerseniz de pişirdiğiniz yemeklerin üzerine sonradan eklemek kaydıyla tüketebiliyor ya da doğrudan içebiliyorsunuz. Ancak dikkat günde 2 yemek kaşığından fazla tüketilmesi önerilmiyor.

  Bu tartışma sürer gider: Taş baskı zeytinyağının zararları, yan etkileri

  oliveoiltimes

  oliveoiltimes

  Taş baskı yağı nedir, faydaları nelerdir, nerelerde bulunur anlattık ama bu yağ her derde deva mıdır, hiç mi zararı yoktur, söz etmeden de olmaz.

  Öncelikle taş baskı zeytinyağı ya da burun yağı olarak bilinen bu yağa karşı olanların sayısının hiç az olmadığını söylemekte fayda var. Zira, bu metodun "ilkel" olması nedeniyle hijyenik koşullarda üretilmediğinin altı çiziliyor. Yağın elde edilme aşamalarında doğrudan oksijenle temas ediyor olması nedeniyle zeytinlerin ve zeytinyağının antioksidan özelliği gibi birçok özelliğinin de azaldığı söyleniyor.

  Bunun dışında hem fiyatının yüksekliği hem de yoğunluğu nedeniyle bu yağın günde 2 yemek kaşığından daha fazla tüketilmemesi de önerilenler arasında, yeniden hatırlatmış olalım.

  Kaynak: 1, 2

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  2

  ysmbrktr14 Eylül 2023 10:34
  Merhaba, yanlış bilgi vermeyin ne olur. Taş baskı günümüzde böyle bir ürün yok. Onun adı taş kırma olup çelik baskı yada sulu baskı olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca Zeytin Sütü diye bir ürün de yok. Ticari kaydı ile tüketici kandırılmaktadır. Doğru bilgileri doğru kaynaklardan alıp yayınlayın. Sonra yanlış bilgileri düzeltmek çok zor oluyor. Ayrıca tüketici bilinçlendirici yayınlar çok önemli zeytinyağı konusunda çok ama çok bilinçsiziz. Markanın kendisine yaptığı adres ve kare kod uygulamasını coğrafi işaret hologramı sanmaya kadar bilinç seviyemiz yerlerde. Coğrafi işaret konusu çok önemli tüketici bunun kendisi adına faydasının ne olduğunu bilmeli.
  Yanıtla
  Zeynep Çetin 15 Eylül 2023 15:24
  Yanıtla
  Merhabalar, uyarınız ve dikkatiniz için çok teşekkür ederiz. Piyasada "taş baskı" ismiyle bulunan birçok yağ olduğundan gelen sorular üzerine yazıyı hazırladık. Söylediğiniz gibi yazımızda olumsuz yanlarından, zararlarından ve olası yan etkilerinden de söz ettik. Siz de dilerseniz "yazı gönder" butonu üzerinden bize hem taş kırma, sulu baskı ve çelik baskı hem de coğrafi işaret konusunda bilgilerinizi paylaştığınız yazıları her zaman gönderebilirsiniz. Güzel günler.

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?