Trakya'da Bir Hıdırellez Geleneği:

Oğlak Tandır Tarifi

Trakya'da Bir Hıdırellez Geleneği:

Oğlak Tandır Tarifi

Bu tarifi ne kadar beğendiniz?
5
Banu Alabaşoğlu
Bir sofra, hepimizi bir araya toplayabilir.
Banu Alabaşoğlu
58 takipçi29 içerik
Bu içerik Yemek.com üyesi tarafından yazıldı ve binlerce kişiyle paylaşıldı. Siz de Yemek.com içerik paneline girerek tariflerinizi, mekan önerilerinizi, eğlenceli içeriklerinizi Yemek.com okuyucuları ile paylaşabilirsiniz!

Sıkça Yenen Konular

4.5
Vestel
Mart 24
20 dakika
4.5
Yasemin Gürsürer
Haziran 17, 2014
44 dakika
Vestel
Nisan 12
Yemek.com
Nisan 16

Trakya'da baharın gelişinin, toprağın berekete uyanışının, ağıldaki sürülerin çoğalışının kutlandığı, halk takviminin en renkli yaprağıdır Hıdırellez. Buna karşılık, aynı kökten beslenen, kendi ritüellerini ortaya koyan başka kutlamalara da rastlarız. Dallık, Mart Dokuzu, Nevruz, Kırk Bir Otu, Kakava...

"Oğlak Tandır" aslında yörede "Çevirme" diye adlandırılan kuzu veya oğlak etinin pişirme tekniğine uyularak hazırlanan, fakat benzerlerinden ayrılmak üzere bu isimle anılan bir Hıdırellez yemeğidir. Sürülerin çoğalışının sevincini konu komşuyla paylaşılması amacıyla bir şölen yemeği gibi hazırlanır. Oğlak etinin belli bir pişme aşamasından sonra ters yüz edilmesi ( çevrilmesi ) sebebiyle sinide hazırlanan bir çeşit oğlak çevirme olarak düşünülebilir. Kendine has sosuyla, suyuna ekmek banmayı gerektirecek nefaseti ve etin pişmesindeki maharetle öne çıkan, Kırklareli mutfağının bu davetkar yemeğini sizlerle paylaşmak istedim.

Devamını Oku

KAÇ KİŞİLİK

1 tepsi

HAZIRLAMA SÜRESİ

30 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

3 saat

Oğlak Tandır Tarifi İçin Malzemeler

 • 1 adetsüt oğlağı
 • 1 adetorta boy soğan
 • 1 fincanayçiçek yağı
 • 1 bağyeşil soğan
 • 5 yapraktaze nane
 • 1 çorba kaşığısalça
 • 2 su bardağısu
 • 1 tatlı kaşığıtuz( Etleri ovmak için ve sos için )

Oğlak Tandır Tarifinin Püf Noktası

Etlerinizin üzerindeki örtüyü alıp çevirdikten sonra fırında etler daha çabuk kuruyabilir diyerek suyunun kontrollünü takip edin. Ara ara bir kaşıkla bu suyu etlerin üzerine de gezdirerek hem eti yumuşak tutun hem de lezzetlendirin.

Oğlak Tandır Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Oğlak etinizi kasabınıza but, incik, göğüs vb...olacak şekilde iri parçalar halinde hazırlatın.

 2. Bol su ile yıkayıp, kurulayın. Bir parça tuz ile etinizi ovalayın.

 3. Bir siniye et parçalarınızı yanaşık düzen yerleştirip, sininin kenarından bir bardak kadar su verin.

 4. Sininizin üzerini önce bir yağlı kağıt, ardından bir folyo ile örtüp 200 derece fırına sürün. Yaklaşık 2 saat kontrollü olarak pişmeye alın. Bu arada suyunun azalıp azalmadığını kontrol ederek gerekiyorsa azar azar su ilave edin ki dibine tutmasın.

 5. Üzerinin kızarmaya başladığını gördüğünüz ve pişmesini gözlemlediğiniz etlerinizi, siniyi kenara alıp, ters yüz edin. Üzerindeki yağlı kağıdı ve folyolu koymadan yeniden fırına sürün. Bu arada suyunu kontrol ederek, gerekiyorsa ilave edin.

 6. Etlerin pişmesinin sonuna yaklaşırken sosunu hazırlamaya geçin. Bunun için bir tavaya sıvı yağı alıp yemeklik doğranmış soğanları pembeleştirin. Salçayı ilave edip kavurmaya devam edin. 1/2 bardak kadar su ilave edip sosu açtırın ve göz göz tıkırdayınca kadar pişirmeye devam edin.

 7. Doğradığınız taze soğanları ve kıyılmış nanelerinizi ekleyin. Tuzunu dengeleyip bir süre birlikte lezzetlendirin. Tüm ürünlerin bir parça ateş görmesini temin edin.

 8. Fırındaki oğlak etiniz pişip nar gibi olunca siniyi azıcık kenara alıp hazırladığınız sosu etlerin üzerine gezdirin. Tepsinin dibindeki suyu da ara ara etlerin üzerine gezdirerek yaklaşık 15-20 dakika daha pişirin.

 9. Afiyet olsun.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?