Sarı Domates

Favorilerime
Ekle

Sarı domates, patlıcangiller familyasından gelen otsu domates bitkisinin, farklı bir türü olan küçük bir domatestir. Boyutları yaklaşık olarak 3 ila 10 cm olup sivri bir şekli vardır. Yaygın olarak tüketilen bir sebze olmamakla birlikte seralarda yetiştirilen domates türüdür.

Aynı zamanda evlerin bahçelerinde ve balkonda saksı içinde yetiştirilebilen bitki, oldukça hızlı büyür. Sarı domates cherry domates gibi küçük bir yapıdadır ve şekli ampule benzer.

Sarı domates nerede bulunur?

Sarı domates halk arasında yaygın bir şekilde tüketilmediği için marketlerde ve manavlarda her zaman bulunmaz. Depolama süresi oldukça kısa olduğu için ticari üretime uygun olmayan sarı domates, kişisel olarak yetiştirilebilir. Bahçelere ekildiğinde ise 3-4 hafta içinde ot kısmı büyür ve salkım şeklinde olan çiçekleri yaklaşık iki ay sonra olgunlaşarak toplanabilecek duruma gelir. Sarı domates tohumu internette birden çok sitede bulunabilir.

Bunun yanında fide halinde meyve fidesi satan yerlerden satın alınabilir. Seralarda yetiştirilen sarı domatesleri ise kısa süreliğine semt pazarlarında “reçellik domates” ismi ile satılır. Sarı domates saklanmak istendiğinde ise turşu yapılır. Aynı zamanda sarı domatesten yapılmış reçel, gıda satışı yapan internet sitelerinde bulunabilir.

Sarı domates nasıl kullanılır?

Sarı domates diğer tazeliğini uzun süre korumayacağı için hemen tüketilmelidir. Sarı domates tıpkı kiraz domates gibi çiğ şekilde yenilebilir. Özellikle mevsim salatalarına renk katan sarı domates, kahvaltıda tüketilebilir. Sarı domates diğer domates türleri gibi reçel yapımında kullanılan bir domates türüdür.

Hoş bir koku ve tat vermesi için sarı domates reçelinin içine vanilya ve badem de katılabilir. Reçel dışında özellikle makarna soslarına pişirilmeden katılabilir. Bunun yanında sarı domates biber, salatalık ve kırmızı domates gibi farklı sebzelerden hazırlanan turşuların içine eklenebilir veya tek başına turşu yapılabilir.

Sarı domatesin faydaları nelerdir?

- Sarı domates vücuda enerji verir ve dinçlik kazandırır.

- Sindirim sistemini düzenleyen sarı domates, yüksek oranda lif içerdiği için diyet yaparken zayıflamaya yardımcı olur.

- Doğal bir antioksidan sayılan sarı domates, bağışıklık sistemini güçlendirir.

- Sarı domates tıpkı kiraz domates gibi kolesterole iyi gelir.

Görselin kaynağı: http://thelunacafe.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?