Ampul Domates

Favorilerime
Ekle

1700’lü yıllarda Avrupa’da yetiştirilmeye başlanan ve takip eden yüzyılda Amerika ve İngiltere’ye yayılan ampul domatesin sarı, turuncu ve kırmızı olmak üzere üç çeşidi bulunur. Sarı rengi en sık karşılaşılan çeşittir.Ampul domates yoğun tadı ve bir lokmalık boyutuyla özellikle Avrupa mutfağında yaygın bir biçimde kullanılmaktadır.

Ampul domates nerelerde kullanılır?

Güçlü ve tatlı bir aromaya sahip olan ve bu nedenle genellikle çorbalara veya soslara lezzet katmak için kullanılan ampul domates, taze haliyle salatalarda, fırınlanmış yemeklerin yanında garnitür olarak ve sandviçlerde de sık sık tercih edilmektedir.

Ampul domates, genellikle İspanya ve İtalya mutfağında yer almasına karşın Güney Amerika mutfağında da son dönemlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Ampul domates nasıl muhafaza edilir?

Ampul domates, yüksek asit oranları nedeniyle konserve kullanımda yaygın bir biçimde tercih edilmektedir. Aynı zamanda boyutları nedeniyle dondurulmuş ve kurutulmuş bir biçimde de saklanabilmektedir. Kurutulmuş domatesler sonradan ezilerek toz haline getirilip çeşitli baharatlar eklenerek aroma artırıcı olarak da kullanılabilir. Ampul domates, boyutu nedeniyle reçel ve turşu yapımına da uygun bir gıdadır.

Ampul domatesin faydaları nelerdir?

- Özellikle akciğer, mide ve prostat kanserine karşı savaşmaya yardımcı olur.

- C ve A vitamini içeriğiyle serbest radikallerin neden olduğu DNA hasarıyla mücadele eder. Sonuç olarak yaş ile bağlantılı hastalıklara karşı vücudu korumaya yardımcı olur.

- Kardiyovasküler hastalık riskinde azalma ile bağlantılı olan B6 vitamini ve niyasin gibi temel besin maddelerini içerir.

- Beta karoten ve likopen içeriğiyle cilt hücrelerini koruyarak ultraviyole ışınlarına karşı direnç sağlar.

- Antioksidan içeriğiyle kemik sağlığını korumada etkilidir.

- Baş ağrılarını azaltmaya faydalı olduğu kanıtlanan B2 vitamini içermektedir.

- Özellikle erkeklerde soğuk algınlığına ve grip hastalığına karşı korunmada yardımcı olur.

- Beta karoten ile ortaya çıkan A vitamini sayesinde gözlere ve saçlara faydalıdır.

- Karotenoid ve kanama önler içeriği sayesinde uzun dönem ve kronik ağrılara karşı etkilidir.

- Yüksek miktarlarda A ve C vitamini sayesinde kan dolaşımındaki serbest radikallerin etkisini azaltarak antioksidan etki sağlar.

Görselin kaynağı: http://hubpages.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?