ihlamur cayi

Ihlamur Çayı

Favorilerime
Ekle

Ihlamur; boyu 30 metreye, genişliği 10 santimetreye ulaşabilen bir ağaç türüdür. Yaprakları genellikle kalbe benzer; fakat çarpık bir yapısı vardır. Yapraklarının kenarları dişlidir ve uzun saplıdır. Tilia, Tilia silvestris, Linden; diğer isimleridir. Ihlamur ağacı genelde ormanlarda bulunur. Ancak süs amaçlı parklarda ve bahçelerde de rastlanabilir. Meyvelerinin şekli kürek gibidir ve tek tohum taşırlar. Ihlamur ağacı filizden büyür ve en fazla bir sene yaşayabilir. Marmara, Batı Karadeniz, Orta Toroslar ve Kuzey Anadolu’da yaygın olarak bulunur. Ihlamur çayı ise bu bitkinin demlenmesi ile yapılan bir çay çeşididir.

Ihlamur çayının faydaları nelerdir?

-Ihlamur çayının sinirleri yatıştırma özelliği vardır. Bu sebeple strese iyi gelir.

-İdrar sökücüdür.

-Öksürüğü keser, göğsü yumuşatır.

-Vücut direncini arttırarak, hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

-Sabah aç karnına içildiği takdirde kilo verdirir.

-Hazmı güçlendirmesi için, yemekten sonra içilir.

-Ihlamurla yıkanan saçlar güçlenir ve kuvvetlenir.

-Kansızlığa iyi gelir.

-Damar tıkanıklığını önler.

-İshale iyi gelir.

Ihlamur çayı demlemenin püf noktaları nelerdir?

Ihlamur çayı, ıhlamur ağacının çiçeklerinden yapılır. Ancak, demlenilecek çay ıhlamur ağacının çiçeği değil, çiçeğin kurutulmuş halidir. Bu sebeple, ıhlamur çiçeğinin kurutulması gerekir. Kurutulduktan sonra ise çok bekletilmeden tüketilmelidir. Demlenilmesinde kolaylık sağlaması açısından, ıhlamur ağacının çiçekleri havandan geçirilebilir. Bu sayede kurutulmuş çiçekler toz haline gelecek ve demlenmesi için de pratiklik yaratacaktır. Ihlamur çayını hazırlarken aroma katılmak istenirse içine küçük bir çubuk tarçın, bir-iki adet karanfil ve elma kabuğu eklenebilir. Ihlamur çayının demlenmesi siyah çaydan biraz farklıdır. Üzerine kaynar su dökülüp demlendikten beş dakika sonra servis edilmelidir. Aksi takdirde çok beklemiş ıhlamurun faydasından çok zararı olacaktır.

Ihlamur çayından istenilen faydayı elde edebilmek için, piyasada satılan ıhlamurlardan yalnızca çiçeklerin bulunduğu paketlerin alınması gerekmektedir. Yeşil yapraklardan oluşan diğer paket alınmamalıdır. Çünkü, yeşil yapraklar, ıhlamur çayının vereceği faydayı büyük ölçüde engeller.

Ihlamur çayının zararları nelerdir?

Ihlamur çayının bilinen bir zararı yoktur. Ancak çok tüketilmemesi gerekmektedir. Aşırı dozda ve sürekli içildiği takdirde kalp sağlığına zararı dokunabilir. Ayrıca doz aşımı cinsel arzuyu azaltabilir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?