Mideleri ve Gözleri Yakmadan, En Kolay Yöntemleriyle: Soğanın Acısı Nasıl Alınır?

https://www.thekitchn.com/take-the-bite-out-of-raw-onions-with-this-one-simple-step-61685 |thekitchn.com
Cemre Özgüzel
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
Cemre Özgüzel
254477 takipçi1319 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Şubat 8
Cemre Özgüzel
Mayıs 21, 2019
Pepsi BadgeAdvertisement
Pepsi
Şubat 9
Cemre Özgüzel
Şubat 18

Kebap masalarının olmazsa olmaz yancısı şöyle bol sumaklı bir soğan... Sadece onun da değil, köftelerin yanında piyaz olarak, balık sofralarında nefis bir salata olarak, ciğerin de enfes tamamlayıcısı olarak karşımıza çıkıyor karşımıza. Neredeyse her yemeğin olmazsa olmazı. Turşusu da yapılıyor. Soğanı yemeklerde tüketmek çok daha kolay. Mutlaka kavrulduğu için o acı lezzeti çıkıyor, mideleri yakmıyor. Ancak çiğden tüketilmek istediğinde mutlaka birkaç yöntemle yumuşatılıp acısının alınması gerekiyor.

Şimdi gelin o yöntemleri anlatalım size. Göz yakmadan incecik soğan doğramanın da yolunu anlatalım. Soğanlar çıksın tezgaha hadi!

Soğanın acısı nasıl alınır?

Soğan doğrarken gözlerimizin daha az yanması için dikkat etmemiz gereken birkaç nokta var aslında. Soğanları doğramadan önce süre buzlukta ya da soğuk suyun içinde bekletmek gözlerinizi yakmaya bir nebze olsun engel olacaktır. Soğanların içerisindeki göz yakan enzimler sıcakta ve kök kısımları kesilince daha fazla aktive olduğu için bu yöntem işinize yarayacaktır.

soganin-acisi-nasil-alinir-2

Soğanlarınızı yarım ay ya da piyazlık doğradıktan sonra sıra geldi onların acılarını almaya. Yemeklerde soğanın acısı çıktığı için çiğden soğan yerken onları tuz ve soğuk su yardımıyla yumuşatmak gerekiyor.

İlk yöntem doğradığınız soğanları buzlu soğuk suyun içerisine almak. Bu suyun içerisine 1 tatlı kaşığı sirke ve 1 çay kaşığı da tuz atarsanız tüm acılığını alacaktır. Bu suyun içerisinde 10 dakika kadar bekletip süzdürdükten sonra kullanabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise tuzla ovmak. Bir kabın içerisine aldığınız doğranmış soğanlarınızın üzerine tuz ilave edin. Birkaç dakika bekletin. Ardından da birkaç dakika boyunca ovun. Süzgecin üzerine alıp sudan geçirin ve suyunu akıtın. Bu sayede de acılığı tamamen çıkmış olacaktır.

ozlemsturkishtable.com

ozlemsturkishtable.com

Her iki yöntemle de yumuşamış ve acısı çıkmış soğanlar elde edebilirsiniz. Ardından gelsin nefis salatalar, piyazlar... Bol ekşi koymayı da unutmayın. Şimdiden ellerinize sağlık diyoruz.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?